Nezávislý blog Michala Jonáše o hrách všeho druhu

minecraft explorers banner

 

Fenomén počítačové a konzolové hry Minecraft asi není třeba moc představovat. Budovatelsko-akční hříčka v jednoduchém voxelovém, ale plně svobodném a otevřeném světě, je neprodávanější a nejoblíbenější videohrou všech dob, když prodala přes tři sta milionů kopií. Měsíčně ji hraje skoro 150 milionů aktivních hráčů. Její popularita dávno překročila mantinely počítačů a konzolí, takže není divu, že jí chce využít i nová malá a jednoduchá kooperativní karetka Minecraft Explorers. Možná máte na jazyku, že nejprodávanější videohrou je Grand Theft Auto V, ale ta prodala přes dvě stě milionů kopií, nicméně v oblasti velkých a plnohodnotných AAA titulů nemá konkurenci.

Však Minecraft je nejen proti sérii GTA výrazně jednodušší a lacinější hrou po všech stránkách, takže prodeje nelze úplně srovnávat. Každopádně Minecraft sice vyšel již v roce 2011 a nyní patří Microsoftu, nicméně jeho domovské studio Mojang ze Stockholmu, které založil autor Minecraftu Markus Persson, se o své zlaté dítko neúnavně stará skrze další vývoj, takže letos dorazila aktuální verze 1.21 „Tricky Trials”. Extrémně úspěšný produkt by byla chyba nevytěžit, takže se Minecraft dostal jako licencovaný produkt prakticky do všech žánrů zábavy od filmu přes seriály, knihy, komiksy, hračky a stavebnice až po deskové a karetní hry.

 

  • Platforma: stoly a podlahy
  • Datum vydání: 6/2024
  • Výrobce: Ravensburger Verlag (Německo)
  • Vydavatel: Ravensburger Verlag (Německo)
  • Český distributor: Ravensburger CEE
  • Země výroby: Česká republika
  • Žánr: kooperativní karetní hra
  • Česká lokalizace: ano
  • Multiplayer: ano (1-4)
  • Herní doba: 30 minut
  • Přístupnost: 8+
  • Hmotnost krabice: 300 g
  • Rozměry krabice: ‎128 x 100 x 32 mm (v x š x h)
  • Cena: od 249,-

 

Od roku 2025 vyšlo celkem jedenáct karetních a deskových her s licencí Minecraft, přičemž titul Minecraft Explorers je nejnovějším, nejlevnějším a nejmenším z této řady, jaký si dnes můžete koupit. Je vidět, že domovské vydavatelství Minecraft Explorers, německý Ravensburger, má značku Minecraft v oblibě, protože krom minecraftích průzkumníků vydalo dříve i další, vesměs větší deskovky na stejné téma, jako Minecraft: Builders & Biomes (2019), Minecraft: Portal Dash či Minecraft: Heroes of the Village (obé z roku 2022). Nyní mám ovšem za sebou mnoho partií Minecraft Explorers v jednom, dvou a čtyřech průzkumnících, takže se rád podělím o své dojmy.

Minecraft Explorers je předně plně licencovaný produkt z titulu své funkce primárně určený pro menší fanoušky univerza Minecraftu. Tudíž v něm najdete stejně groteskní a krabicoidní kostičkové ilustrace, jaké obsahují všechny počítačové a konzolové hry, protože Minecraft z jedniček a nul je dnes již celá herní série. Ostatně naposledy v minulém roce vyšla akční strategie Minecraft Legends. Jedná se o velmi jednoduchou až triviální karetní kooperativní hříčku pro hráče od osmi let, která obsahuje 110 karet v malé nízké krabičce, takže si ji snadno vezmete s sebou na cesty klidně do větší kapsy u bundy nebo mikiny. Toť výhoda, stejně jako nízká cena na úrovni dvou a půl stovek a triviální pravidla na jednom delším listě.

Oceňuji možnost různé obtížnosti skrze 4 stupně, přičemž váš společný úkol je vždy stejný: než doberete balíček nestvůr (mobů) musíte naplnit všechny vyložené truhlice krom jedné nalezenými předměty. Když to stihnete do té doby, než si líznete konečnou kartu Game Over, jste pašáci. Když to do Game Overu nestihnete, prohráváte a mobíci vás všechny požerou! Premisa je zcela triviální, takže si Minecraft Explorers můžou zahrát klidně i menší děti než nad těch 8 let doporučeného věku. Každý hráč má ve svém kole k dispozici základ 6 karet hladu s pečínkou, což je zdejší platidlo. Načež může provést neomezeně akcí z celkových 4, pokud je máte čím zaplatit.

 

 

Za jednu flákotu jako první akci vykládáte do řady nové a nové karty krajiny až do maximálního počtu 5 karet, které dole na rubu skrývají užitečné předměty, jaké zase potřebujete na naplnění truhlic. Jednu truhlu např. zavřete tím, že do ní uložíte 2 cihly. Karty krajiny poskytnou obecně právě jeden takový předmět, tedy třeba jednu cihlu. Najdete druhou a hurá, můžete opět za jednu upečenou hnátu jako druhou akci naplnit truhlici, přiklopit jí víko a jako bonus k posunu ve hře můžete zadarmo vykosit jednoho zlořáda, který se potuluje kolem krajinou. Likvidovat moby není úplně nutné, ale pokud se na ně vykvajznete, začnou se množit vskutku řadou geometrickou!

Každý netvor, přičemž z univerza Minecraftu tu čelíte endermanům, creeperům, čarodějnicím, pavoukům a zombiím, pro zabití stojí 2-4 kýty. Pokud budete netvory ignorovat a raději se věnovat dalším akcím (protože ty vás posouvají ke konci partie), může vám nepřátelstvo snadno přerůst přes hlavu. Na konci kola totiž vykládáte na scénu vždy jednu kartu moba. To je pohoda, řeknete si. Jenže když vyložíte potvoru, jakou už na stole máte, další vykládáte tak dlouho, dokud nenarazíte na nějakou, jaká před vámi ještě nepobíhá! Což klidně můžou být 4 a více karet. A zároveň se tím silně přibližujete prohře, protože mezi poslední 4 karty mobů je vmíchána karta Game Over znamenající okamžitou prohru.

 

 

Ve čtyřech máte např. čas k naplnění truhlic 21-24 karet mobů, což je maximálně 6 tahů na jednoho hráče, než si líznete kartu konce hry. Nejdůležitější a třetí akcí je zde průzkum karet krajiny. To znamená investovat naznačený počet flákot + často i nějaké další podmínky, jako jsou speciální předměty, jež se skrývají zase na jiných kartách krajiny. Tímto si postupně budujete svůj inventář předmětů, které ve čtvrté akci vkládáte za kýtu do truhlic. Naplníte všechny bedýnky až na jedinou a tím vyhráváte. Nestihnete to do karty konce hry, máte smolíka. Je ale z mého pohledu převeliká škoda, že Minecraft Explorers vůbec nezná akci předání předmětu, klidně za nějaké drahé flákotky.

Takhle máte jeden krumpáč, kolega má kartu se symbolem sluníčka, ale není možné uzavřít truhlici, která oba artefakty potřebuje, protože ani možnost kombinování předmětů z inventářů všech hráčů není dovolena. Na druhou stranu asi by partie byly zase až moc jednoduché, byť ani se současnými pravidly není Minecraft Explorers nijak obtížnou hrou. Ravensburger je bohužel kupodivu nenabízí v češtině ke stažení (pouze v angličtině), abyste se na ně mohli podívat před nákupem hry, jak je tomu u ostatních karetek stejného distributora. Je nabíledni, že hardcore hráči a zejména dospělí bez velmi kladného vztahu k Minecraftu tu zalíbení určitě nenajdou. Minecraft Explorers je opravdu extrémně triviální jednohubka na slabou půlhodinku, kterou docení jen menší fandové Minecraftu.

 

 

Oceňuji na ní lehká pravidla, krátkou herní dobu, skoro miniaturní balení vhodné na cesty a hlavně plnohodnotnou možnost hraní sólo. Jenže ve světle těch minulých a daleko vtipnějších a nápaditějších karetek typu skvělého a daleko levnějšího Skull Kinga, nemá Minecraft Explorers mimo absolutní fanoušky Minecraftu moc co nabídnout. Její mechaniky jsou na vkus malých i větších, s nimiž jsem hrával, snad až moc triviální a nepropracované. takže se titul rychle ohraje. Na druhou stranu, pokud chcete zejména menšímu fandovi Minecraftu koupit nějaký malý a levný tematický dárek, útlá krabka Minecraft Explorers může být tím vhodným.

 

Hodnocení GamesBlogu: 6/10