Letošní podzimní příval novinek od vydavatelství Ravensburger zakončíme tou nejroztomilejší a také nejpřístupnější deskovkou, jakou letos vydali. Mycelia je líbezná, opět podobně jako minulí padouši Disney Villainous, jednoduchá a velmi pěkně ilustrovaná rodinná deskovka, v níž si najímáte služby půvabných houbiček, aby vám pomohly ve vaší části houbičkové říše Mycelia sesbírat životodárnou rosu. Pokud do deskovek děláte fakt hodně, tak vám možná docvaklo, že název Mycelia jste slyšeli dvakrát. Je totiž s podivem, že na trhu existují dvě úplně stejně pojmenované deskové hry, přičemž obě jsou o houbách! Jelikož si obyčejně výrobci své názvy produktů chrání ochrannými známkami, možná se musela dvě vydavatelství dohodnout, že jedno z nich může shodný název využít.
- Platforma: stoly a podlahy
- Datum vydání: 7/2023 (česká verze 9/2024)
- Výrobce: Ravensburger Verlag (Německo)
- Vydavatel: Ravensburger Verlag (Německo)
- Český distributor: Ravensburger CEE
- Země výroby: Česko
- Žánr: rodinná desková hra se stavěním balíčku karet
- Česká lokalizace: ano
- Multiplayer: ano (1-4)
- Herní doba: 45 minut
- Přístupnost: 9+
- Hmotnost krabice: 1,7 kg
- Rozměry krabice: 265 x 265 x 85 mm (v x š x h)
- Cena: od 930,-
Respektive je také možné, že první na trhu si jméno nijak neochránilo, takže jej pak může použít bez postihu kdokoli. Jelikož jsem přes dvě dekády pracoval ve firmě zabývající se duševním vlastnictvím, tak mě tato shoda dost zajímala. Pojďme si ji rozklíčovat. První na tahu je ta naše Mycelia jako předmět této recenze od německého vydavatelství Ravensburger, která byla premiérově v němčině vydána v červenci 2023. Ravensburger si název jako ochrannou známku nezaregistroval. Proto pod úplně stejným jménem mohlo britské vydavatelství Split Stone Games vydat v září 2024 další houbičkovou hru. A jelikož byla ochranná známka Mycelia volná, tak si ji také zaregistrovalo.
Drobný detail: Každá karta pomocníka odpovídá skutečnému druhu houby, jejichž latinský název je také uveden (např. Cantharellus cibarius – Liška obecná). Poznáte, jak se všechny houby jmenují česky?
Známka tudíž může v budoucnu Ravensburgeru zkomplikovat případné dotisky či reedice, protože je Split Stone Games může právně napadnout, že parazitují na jejich ochranné známce. Každopádně pojďme zpátky k papíru a kartičkám, protože ať už je to s názvy jakkoli, je skvělé, že obě odlišné Mycelie si můžeme nyní zahrát v češtině! Mycelii od Britů jako Podhoubí dovezla Tlama Games, zatímco Mycelii od Němců zase český Ravensburger. Zatímco ostrovní houbičky jsou určené pro dospělé hráče, ty německé jsou výrazně přístupnější a až dětsky jednoduché, takže každé cílí na trochu jiné publikum. Mycelia je prvotinou kmenového zaměstnance Ravensburgeru, Daniela Greinera, jenž k ní ale přizval několik velezkušených ilustrátorů, kteří malovali např. série Call to Adventure (česky Osud dobrodruha), Century (Century: Cesta koření), Mariposas, Merchants of the Dark Road, Mystic Vale nebo Sagradu.
A opravdu, Mycelia okouzlí krásnými obrázky veselých houbiček na kartách, ovšem její parádní věcí je mechanická a otočná Svatyně života v podobě velkého kartonového pařezu. Právě do pařezu vkládáte kapky rosy, jaké zachytáváte a přenášíte na svých hráčských deskách lesa. Když pak společně svatyni naplníte rosou, otočíte s ní, přičemž díky chytré konstrukci z pařezu vypadne kostka, určující, kam vám spadne rosa nová a taktéž se ta odebraná z pařezu sama vysype. Je to moc pěkná mechanika, i když by pro hraní ani nebyla nutná, nicméně kdo by nechtěl točit s pařezem, když v reálném lese to nejde? Přitom pravidla jsou opravdu jednoduchá. Vždy ve svém tahu vyložíte a zahrajete 3 karty houbičkových pomocníků z balíčku, jaký si postupně stavíte a vylepšujete.
Na vaší hráčské desce je mřížka 5 x 4 lesních políček. Na mnohých polích jsou kapky rosy, jakých se potřebujete zbavovat tím, že je donesete na políčko svatyně vaší desky. Jenže to sami nezvládnete, proto máte ty karty pomocníků. Zpočátku jsou počáteční schopnosti na kartách ještě slabé, ale později si koupíte daleko silnější karty, které třeba umí rovnou rosu odklízet. Není to ale tak přímočaré, jak to vypadá. Karty totiž zpravidla potřebují určité políčko s listím, mechem, půdou nebo vodou, případně přesný počet kapek rosy na políčku. Vy si tedy chytrým přesouváním rosy po políčkách děláte takové zásoby, abyste si je připravili na pozdější karty. Někteří pomocníci umí přenést kapky jen z listového políčka, jiní vyžadují přesně dvě kapky na políčku apod. Pomocí karet si taktéž dobíráte žetony lístečků, zde fungující jako platidlo.
Nové kartičky houbových pomocníků totiž stojí až 8 lístečků. A občas se hodí i základní akce z destiček pod hráčskými deskami. Mycelia je nejen díky nim krásně rozmanitá hra. Nabízí základní herní režim, který používá základní karty a jen dvě základní akce, nicméně hra je díky tomu rychlejší a jednodušší. Pro pokročilejší partie přidáte další paklík silnějších karet + dalších 6 základních akcí. Hru si nad to zpestříte pokročilejšími hráčskými deskami (druhé strany), které mají každá jinak poskládaná políčka lesa. A posledním bonusem je velmi dobře navržený sólo režim, v němž soupeříte s houbovým duchem Gwidyonem. Sólový mód má dokonce 6 obtížností a taktéž do něj můžete volitelně zakomponovat jak pokročilé strany hráčských desek, tak i pokročilejší karty.
Všechno to jsou znamenité bonusy, jaké z Mycelie dělají velmi rozmanitý zážitek. Méně se již povedlo zpracování některých komponent. Tak předně hříbek prvního hráče složený ze dvou kartonových dílků má nesmyslné zubaté výřezy, takže se při sestavování pokroutí a natrhne. Nemám moc rád vícejazyčné verze, protože i zde musíte nejdříve přelistovat polštinu, abyste v návodu našli české stránky. Přehledové kartičky zase úplně ignorují nápovědu k tahu hráče a opět jsou z druhých stran cizojazyčné. Navíc jsou jenom tři, takže kupodivu nepokrývají celkový počet hráčů. Osobně preferuji, když jsou jazykově odlišné komponenty samostatné pro každý jazyk. Je to pak daleko přehlednější.
Oproti minule představovaným Disney Villainous v bedýnce chybí insert, místo něhož dostanete kupičku plastových pytlíků. Naštěstí se ale všechny komponenty do bedýnky i se složeným pařezem vejdou akorát. Oceňuji, že hra je vyráběna u nás v České republice. S pomrknutím k ceně, která aktuálně nedosahuje ani tisícovky, jsou to všechno jen malé pidi hubky, protože jinak je ta první Mycelia příjemnou, veselou, vtipnou a nenáročnou deskovkou pro celou rodinu. Díky vícero herním režimům včetně sólo hry nabízí nebývalou rozmanitost a přitom se u ní houbami jistě neotrávíte.
Hodnocení GamesBlogu: 9/10
Nejnovější komentáře: