Téma Pána prstenů a vůbec univerza Středozemě od slavného britského spisovatele J. R. R. Tolkiena (1892-1973) je v žánru deskových a karetních her nesmírně oblíbené. Ostatně napínavé eskapády Bilbo Pytlíka a jeho přátel jsou populární již od roku 1937, kdy poprvé vyšel fantasy román The Hobbit or There and Back Again (u nás prvně česky v roce 1979 jako Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky). Takže poslední přírůstek do předlouhé řady stolovek jménem Pán prstenů Kniha dobrodružných her od vydavatelství Ravensburger není a nebude zdaleka poslední. Přitom licence na příběhy ze Středozemě ještě nevypršela (to se stane až v roce 2043), jako je tomu kupř. u díla mistra hororu a světa Cthulhu H. P. Lovecrafta (1890-1937), jehož práci si může nyní kdokoli vydávat bez placení licenčních poplatků.
Práva na Tolkienův svět pro vaši informaci nyní využívá dokonce 42 společností, přičemž základním požadavkem je, že licencovaný produkt musí vyrábět a prodávat minimálně tři roky. Mezi nimi byste ovšem vydavatelství Ravensburger nenašli, protože svou Knihu dobrodružných her Pána prstenů postavilo na základě filmové série od producenta New Line Cinema, který již práva na Tolkienův svět vlastní. Píšu to proto, že podle mne je využití filmu místo knih atraktivnější, protože u nové hry se lehce ztotožníte třeba s Viggo Mortensenem jako Aragornem nebo Orlando Bloomem jako Legolasem než s beztvarými charaktery z knih. Navíc, a to je naprosto super, hra Pán prstenů Kniha dobrodružných her svým příběhem přímo pokrývá všechny zásadní události slavné filmové trilogie Pán prstenů režiséra Petera Jacksona.
- Platforma: stoly a podlahy
- Datum vydání: 2/2023 (česká verze 9/2024)
- Výrobce: Ravensburger Verlag (Německo)
- Vydavatel: Ravensburger Verlag (Německo)
- Český distributor: Ravensburger CEE
- Země výroby: Čína
- Žánr: rodinná fantasy dobrodružná desková hra
- Česká lokalizace: ano
- Multiplayer: ano (1-4)
- Herní doba: 20-30 minut na kapitolu
- Přístupnost: 10+
- Hmotnost krabice: 1,1 kg
- Rozměry krabice: 270 x 270 x 60 mm (v x š x h)
- Cena: od 1.038,-
Když jsme u těch práv, tak aktuálně může deskovky na téma Středozemě vydávat např. Asmodee (kupř. Pán prstenů: Duel o Středozem), Fantasy Flight Games (Pán Prstenů: Karetní hra), Games Workshop (Middle-Earth Strategy Battle Game) či Wizards of the Coast (Magic The Gathering – The Lord of The Rings). Nejlepší deskovkou ze světa Středozemě je podle hodnocení hráčů na portále Board Game Geek aktuálně Válka o prsten: Druhá edice z roku 2022, kterou u nás česky vydaly REXhry. Každopádně společenské hry více či méně se dotýkající Pána prstenů či Hobita vycházejí neustále již do počátku sedmdesátých let, když jich do dnešního roku vyšlo více než 300. Pán prstenů Kniha dobrodružných her byla originálně vydána již minulý rok, nicméně až nyní jsme se dočkali české verze od Ravensburgeru.
Pán prstenů je jinak třetím dílem série Adventure Book, jež v roce 2020 započala nepříliš povedenou hrou The Princess Bride Adventure Book Game podle stejnojmenné pohádky z roku 1987. O dva roky později řada pokračovala titulem The Wizard of Oz Adventure Book Game na motivy Čaroděje ze země Oz a rok na to nejnovějším dílem (a prvním v češtině) Pán prstenů Kniha dobrodružných her. Prsteny jsou z celé trilogie jasně nejpovedenější, nicméně stále se jedná o velejednoduchou rodinou hru, která nemá zdaleka takové ambice jako výrazně náročnější Válka o prsten. Jak již název napovídá, základem a herním plánem je střídmá kniha, jež na první ohmatání připomíná silné stránky knížek pro malé děti. Na 14 silnostěnných stránkách se skrývá 8 kapitol, 8 různých scén z filmů a tedy 8 unikátních herních plánů, na nichž své dobrodružství rozehrají některé známé figury ze světa Pána prstenů.
Jmenovitě Aragorn, Gimli, Frodo, Legolas, Pipin, Samvěd a Smíšek jako hlavní hrdinové, ale potkáte také vedlejší postavičky jako Balroga, Elronda, Gandalfa, Gluma, Odulu, Stromovouse a samozřejmě gobliny a skřety. Vzhledem k vyšší cenovce, na níž se jistě podepsala licenční práva na filmy, v menší krabici mnoho komponent nenaleznete, ale i s malým kašpárkem zde rozehrajete celkem velké divadlo. Sedmička plastových miniatur o výšce mezi 32 až 42 mm je sice krásně barevná, ale z poměrně měkkého materiálu, takže se vám může stát, že některé figurky dorazí ohnuté v kramflecích. Všechny kapitoly jsou v podstatě logické minihry na správné rozmisťování figurek do různých políček na herním plánu/dvoustránce knihy. Vždy máte jemně omezený čas a postupně na plánu plníte mise tak, že se svými hrdiny cestujete po Středozemi a dosahujete různých políček daných scénáři.
Na tuto obyčejnou mechaniku je ovšem mistrně naroubován známý příběh putování Společenstva prstenu od prvního setkání v Roklince až finální bitvu u Černé hory vlastně přesně tak, jak to časově za sebou podávají tři filmy. Menší potíž vidím v miniaturách hobitů, kteří si jsou velmi podobní a často nebudete vědět, kdo má jakou barvu, jestli oranžový je zrovna Smíšek nebo Pipin. Nicméně Pán prstenů Kniha dobrodružných her je jinak krásně ilustrována, kdy oceňuji, že nejsou použity fotky z filmů, ale vše je pěkně poctivě překreslené! Asi vám došlo, že se jedná o titul kooperativní, který tak můžete naprosto v pohodě hrát i sólo, což považuji za velkou výhodu! Navíc je to hra příběhová a kampaňová s navazujícími kapitolami, i když ty lze hrát s drobnými úpravami i samostatně, pokud vás nějaká bude hodně bavit.
Základní pravidla se dočtete v přiloženém osmistránkovém sešitě, ta konkrétní pro každý scénář se dozvíte přímo v knize dobrodružství, kde jsou uvedena vlevo podél herních plánů, takže jsou pro kontrolu krásně na očích. Co je také zajímavé, že nemáte každý svého hrdinu, nýbrž ve vašem tahu můžete ovládat úplně kohokoli z vaší aktuální družiny. Je to jen na domluvě všech kolem stolu, s kým pohnete. Již jsem předeslal, že jednotlivé kapitoly jsou minihry o správném rozestavení figur v určitý čas, takže hýbat s nimi lze až o 2 políčka. Kupř. úvodní kapitola „Dobrodružství začíná” obsahuje úkol, kdy se má Frodo v Kraji potkat s Gandalfem. Což ve hře znamená, že tři postavičky musí být v ten samý okamžik rozmístěné na určitých políčkách. To zní docela jednoduše do té doby, než si uvědomíte, že vám hra do vašeho snažení neustále hází vidle.
Po Kraji se totiž v té první kapitole pohybují Černí jezdci na koních. Ti figurky nemají, jsou jako všechny vedlejší postavy představovaní kartonovými žetonky. Jejich pohyb lze sice v pohodě předvídat, jenže Hobiti se jezdců bojí a tak na políčko s jezdcem nemohou vstoupit. A pokud je na nějakém jezdec načapá, okamžitě před ním zdrhnou na středové pole Úkrytu. Což je také jedno z mála míst, kde jste v úplném bezpečí. Jenže se klidně stane, že tam jeden hrdina trůní, zatímco dalšího tam díky špatnému předvídání situace vykopnou jezdci. A jakmile jsou v úkrytu Hobiti dva, partii prohráváte. Pro splnění mise kromě správných lokací musí ještě aktivní hráč odhodit různé karty příběhů, což není nic jiného než karty s jedním ze šesti symbolů. A nasbírat, či si je předat, to také nějaký drahocenný čas zabere.
Takže i když Pán prstenů Kniha dobrodružných her není nijak složitou ani náročnou hrou, občas nepostrádá docela velké napětí. Pamatuji se, že jednu kapitolu jsme vyhráli doslova o prsa v posledním možném tahu jen díky náhodně líznuté potřebné kartě ( na konci tahu si dolízáváte 2 karty příběhů se symboly). Každopádně prohra tu není nijak fatální, protože nemusíte nutně hrát zase až od první kapitoly, ale jen si zopakujete tu aktuální. Na druhou stranu se vám nevynuluje stupnice Stezky temných sil, simulující sledování a čmuchání Sauronova oka. Na této stupnici je 15 políček společných pro celou kampaň, kdy se za použití zdejší silné žolíkové karty s prstenem posunete o políčko dále.
Nejenže vás postihnou zlé události, ale jakmile to s využíváním prstenu přeženete (pamatujte na filmy, kde každé vytáhnutí prstenu mělo na Froda neblahý vliv!) a dojdete na konec, pak je to fatální prohra bez možnosti pokračovat. Všemi kapitolami se dá projít za jeden delší večer či dva kratší, z čehož tady plyne menší znovuhratelnost a střídmější životnost celé hry. Sice si můžete kampaň vyšperkovat třeba vyšší obtížností nebo totální smrtí při jediné prohře a hrát si kapitoly i samostatně, ale po prvním, druhém komplet zahrání už víte všechny nuance a partie vás již nedokážou v ničem překvapit. Nicméně propojení s filmovou trilogií je náramně povedené, takže doporučuji si pustit první film, na to si zahrát příslušné kapitoly hry a takto pokračovat s dalšími snímky a partiemi. Pak vás bude Pán prstenů Kniha dobrodružných her alespoň nějaký čas jistě dobře bavit.
Hodnocení GamesBlogu: 6/10
Nejnovější komentáře: