Nezávislý blog Michala Jonáše o hrách všeho druhu

Fakt nechápu, jak mohla svými principy jedna z “nejdebilnějších” a nejobyčejnějších karetních her v historii udělat takový úspěch! Exploding Kittens je docela obyčejná karetní lízaná, trochu podobná našemu Černému Petru. Nic složitého, jednoduchá pravidla, návod na minutu/dvě a jedna hra do čtvrt hodinky odehraná. Drobná krabička tak akorát do dlaně obsahuje střízlivý balíček 56 barevných kartiček a malý rozkládací manuál. Hra je až stupidně jednoduchá. Mezi 2 až 5 hráčů se rozdá po kvartetu karet na hlavu, přičemž každý k tomu navíc dostane i jednu speciální deaktivační kartičku “Defuse”. To jsou nejdůležitější karty ve hře – celkem jich je v balíčku půltucet. Do balíčku se nakonec podle počtu hráčů zamíchají Černí Petři – zde to jsou černé karty explodujících koťátek, kdy si jedno hraje s granátem, druhé se projde po červeném tlačítku odpálení nukleárních střel atd.

 

explodingkittens01

Základní balení hry. Existují také další dvě verze.

 

Každý hráč si pak ve svém tahu může vyložit neomezený počet karet z ruky, případně žádnou, ale musí si z dobíracího balíčku líznout jednu kartu. A v něm se skrývá to jádro pudla, resp. nebezpečné explodující kočičky. Ty slouží k eliminaci hráčů, protože poslední v partii vyhrává hru. Když si totiž vytáhnete kartu explodujícího koťátka, jediný způsob, jak se karty zbavit a nevybouchnout, je vyložení deaktivační kartičky “Defuse”. Jestli jí nemáte, smolík, vybuchujete a končíte. Právě o tyto deaktivační kartičky je ve hře velký boj, protože jak hráči vybuchují a dobírá se balík, tím se prudce zvyšuje pravděpodobnost, že narazíte na další koťátko. Ať už přežijete výbuch, nebo ne, vždy totiž černou kartu tajně vložíte zpět kamkoli do dobíracího balíčku, klidně i na vrch. Takže hráči vybuchují, ale koťátek je ve hře stále stejně!

 

explodingkittens02

Explodující kočičky. Bez protikarty “Defuse” konec!

 

Vrácením karet na určité místo v paklíku lze konkétně cílit na určitého hráče, kterému se chcete pomstít. Kromě černých karet koťátek a zelených deaktivačních, jsou ve hře i další karty, jež vám mohou v obavě proti koťátkům více či méně pomoci. Lze si tak prohlédnout 3 vrchní karty balíčku, paklík náhodně promíchat, sebrat náhodně někomu jednu kartu z ruky či si o konkrétní přímo říci (samozřejmě, většinou jde o “naval “Defuse” kartu ty hajzle!”). Dále lze své kolo přeskočit, takže odpadá to lízání karty, nebo seslat na dalšího hráče v pořadí dvojitý tah. Pro zrušení akcí všech těchto karet zase slouží záporná karta “Nope”. V celé partii tak jde o co nejdelší udržení ve hře a naopak o škodu všem ostatním, aby z partie rychle vypadli. Je to prostě takový lepší a humornější Černý Petr pro 2 až 5 hráčů (s dvěma baleními hry může hrát až 9 lidí).

 

explodingkittens03

Deaktivační karty “Defuse”. Jediná zbraň na explodující koťátka.

 

Jediným problémem pro neangličtináře můžou být anglické popisky na kartách, protože hra nemá českou lokalizaci. Texty jsou ale velmi jednoduché a podle barvy a ilustrací karty za několik her přejdou každému do krve, i když jim zrovna nemusí rozumět. Je až s podivem, že takováto prostinká hra na Kickstarteru získala absolutně nejvíce podporovatelů v celé jeho historii! Na hru přispělo skoro čtvrt milionu lidí, konkrétně 219.382 přispěvatelů, kteří tvůrcům poslali šílených 9 milionů dolarů!!! Díky této částce jsou Exploding Kittens absolutně nejúspěšnější jakoukoli hrou v dějinách Kickstarteru, a to včetně videoher. Myslím, že to musí být úžasný byznys, protože jedna krabička se aktuálně prodává za 21 dolarů.

 

explodingkittens04

Další karty, kterými si můžete pomoci a škodit ostatním.

 

U nás je to dokonce naprosto přemrštěných 649,-, přitom výrobní cena na balení je v řádu desetikorun. Za velkým úspěchem ale stojí hlavně humorné obrázky od známého ilustrátora Mathewa Inmana, vystupujícího pod přezdívkou Oatmeal. Exploding Kittens je pak projekt dvou bývalých videoherních vyvojářů Elana Lee a Shane Smalla. Myslím, že takový úspěch s obyčejnou karetkou asi ani ve snu nečekali, v tomto dala tato hra na Kickstarteru na frak všem videohrám, z nichž žádná tak úspěšná nebyla. Však trojička již připravuje další  a podobně stupidní karetní hru Bears vs Babies. A i s ní jsou na Kickstarteru úspěšní. Nyní již mají přes 3 miliony dolarů.