Nezávislý blog Michala Jonáše o hrách všeho druhu

Z nedávného veletrhu Model Hobby 2010 jsem si přivezl, pro mne jako závodního fandu a sporadického jezdce v reálných závodech, velmi zajímavou hru Formula D. Sice netuším, co má znamenat to déčko v názvu, ale koncept hry je již staršího ražení, v tuto dobu u nás pouze vyšlo trochu lépe zpracované nové vydání. První edice se jmenovala trochu jinak, Formula Dé. Každopádně hra disponuje dosti velkým a velice pěkně namalovaným oboustranným herním plánem, složeným ze dvou samostatných dílů.

Na na jedné straně je fiktivní noční město Race City pro závody silničních aut a na té druhé licencovaný monacký okruh Formule 1 pro závody monopostů. Hra je určena až pro 10 hráčů, z toho důvodu tam jsou jak malinké gumové formulky, tak i cestovní vozy (10 +10). Je přitom výborné, že hra má velice jednoduchá, jak základní pravidla, tak i ta pokročilejší – každé má svůj vlastní barevný manuál, jako celá hra v češtině. Každý jezdec má pro svůj vůz jakousi palubní desku s řadící pákou, jež má 6 stupňů. Každému stupni odpovídá určitý rozsah hodnoty hozené příslušenou kostkou, která je jiná pro určitý stupeň.

Strana hracího plánu s monackým okruhem

Herní kolo se skládá z jednoduchého úkonu. Podle charakteru trati totiž můžete buď nechat zařazený současný rychlostní stupeň, nebo zařadit jakýkoli jiný. Přičemž ale platí, že nahoru můžete vždy pouze logicky o jeden stupeň, ale dolů až o tři, čímž si ale opotřebováváte auto. Každý vůz má v jednoduché verzi pravidel prostě osmnáct bodů opotřebení, které se platí právě třeba za přeřazení o více stupňů dolů, nebo v okamžiku, kdy přestřelíte zatáčku. Každá zatáčka se totiž vyznačuje tím, že v ní musíte alespoň jednou zabrzdit, tedy skončit svůj pohyb, jinak buď zcela vylétnete do bariéry mimo a končíte, nebo zatáčku jen tak tak prolétnete a opotřebíte si formuli, což zaplatíte za každé políčko za zatáčkou jedním bodíkem opotřebení.

U hry sice platí, že tak na 50-60% rozhoduje prvek náhody díky hozeným kostkám, ale vy svoji jízdu můžete dosti ovlivnit i tím, jak dobře budete řadit, tedy volit si rozpětí, o kolik se posunete na trati dále. Samozřejmě před rovinkou je dobré co nejdříve řadit nahoru, abyste jí projeli na co nejkratší počet kol, ale pozor na zatáčky, protože pokud do nějaké úzké vjedete třeba na šestý stupeň, při němž hodíte 25, tak se musíte posunout rázem o stejný počet políček a zatáčku projedete bez zastávky, což značí vylétnutí a zdemolování vozu. Přitom je docela taktické, používat body opotřebení pro rychlejší projetí kratších zatáček, kde se nemusíte zastavit, ale nesmíte zase opotřebení zcela vyčerpat, to se pak zastavíte s poškozeným motorem.

Race City pro trochu jiný styl hry na druhé straně plánu

No tomto konceptu je skvělé, že je velmi jednoduchý, přitom napínavý a zábavný, zvláště pokud se sejde více hráčů, nebo každý řídí celý svůj tým s dvojicí formulí, takže pak bývá na trati dost husto a formule spolu kolidují nebo se blokují. Navíc Formula D díky tomu chytla i naše drahé polovičky, které jinak motorsport vůbec nezajímá. Základní pravidla si přitom můžete zpestřit mnoha možnostmi, jako třeba průjezdy boxy, kdy se opotřebení vozu opraví, závody s kvalifikacemi, na více kol, nebo pokročilejší pravidla už body opotřebení rozdělují na více částí, jako jsou pneumatiky, tlumiče, řízení, a efekt může dodat i změna počasí při závodě.

Každopádně i ta základní verze pravidel je zábavná dostatečně, navíc na internetu se nechá stáhnout množství fanouškovských tratí, od smyšlených, až po skutečné, které si jen vytisknete na A4, slepíte třeba isolepou a hned máte další tratě. K Formuli D přitom oficiálně vyšly dva balíčky po dvou hracích plánech, kde naleznete skutečné okruhy v Hockenheimu, přístavní Valencii, nebo Sebringu. Také kvituji, že je to jedna z mála her, kde nejste na stole zavaleni tucty balíčků se stovkami různých kartiček a příprava hry je tak ihned hotová.

Řadící box s tabulkou opotřebení vozu a kartička jezdce

Pokud bych pak měl něco vytknout, tak asi ten velký podíl náhody a skutečnost, že po několika partiích už ty stejné okruhy dostanete do malíku a budete dobře vědět, jak na nich jezdit a řadit. Nicméně těch přídavných tratí už je docela dost. Hra se nabízí kompletně v českém jazyce a seženete jí za necelý tisíc. Já ji na veletrhu koupil ještě se slevou za necelých osm stovek. K nám ji dováží Blackfire Entertainment.

Fandovský blog, kde najdete obrázky celého obsahu, hry, herních plánů, i anglický manuál ke stažení je zde.