Německý magazín Chip provedl zajímavý test vybraných specializovaných Blu-ray přehrávačů, přičemž mimo soutěž k nim připojil ještě Playstation 3. Mezi osmičkou přístrojů v cenovém rozmezí 6-10.000,- by se Playstation 3 umístila na čtvrtém místě. Pokud by vás zajímalo konkrétnější porovnání, tak čtěte dále.
Velmi kritizovanou vlastností všech Blu-ray přehrávačů, PS3 nevyjímaje, je velmi dlouhá prodleva od zapnutí k plné připravenosti. Zatímco PS3 potřebuje ke svému spuštění zhruba 14 sekund, nejrychlejší z testovaných přehrávačů nabídl delší dobu 18 sekund, přičemž nejpomalejšímu to trvalo šílených 36 vteřin. Ovšem doba potřebná ke startu přehrávání Blu-ray disku už je o něco delší, když na PS3 trvá 36 sekund, což je většinou pomalejší než testované přehrávače, z nichž nejrychlejší nabídl čas 26 vteřin.
O něco lepší to je v případě přehrávání DVD. Přitom na PS3 musíte čekat 34 sekund, což je absolutně nejpomalejší přístup oproti všem testovaným přehrávačům, z nichž nejlepší potřeboval pouze 19 sekund na spuštění DVD. Zcela nejhorší má ale PS3 parametry zvukového výstupu při přehrávání BD disků, když na nejlepší ztrácí v odstupu signálu od šumu až 30 dB a má také největší harmonické zkreslení zvuku, což ale lidské ucho zřejmě vůbec nepostřehne.
Kvůli objemnější schránce je PS3 v porovnání s přehrávači taktéž zdaleka nejvíce hlučná a to většinou dvojnásobně, než drtivá většina specializovaných přístrojů. Díky většímu podílu elektroniky má PS3 samozřejmě jasně největší spotřebu, když v pohotovostním režimu bere 0,9 W (přehrávače 0,1-0,2), ale při provozu již 125 W oproti 10-22 W u úzkoprofilových přístrojů.
Nicméně v multimediální výbavě PS3 drtí i ty nejlepší přehrávače, protože jen málokterý z nich dokáže přehrávat soubory MP3, obrázky, popř. video v MPEG4/DivX. Kromě obrázků vypálených na optickém disku toto nedokázal ani jinak vítěz testu Sony BDP-S550 bratru za 10.000,-.
Proboha, když už se snažíte psát o odborných věcech, pojmenovávejte je SPRÁVNĚ! Slovo „Blue-Ray“ je naprostý nesmysl a známka absolutní ignorace moderních technologií.
Jo, díky za upozornění, mám to stále špatně zafixováno jako modrou. 🙂 Opraveno…
Ale hlavní věc je to, že si na své PS3 Blu-ray pustím, což jaksi na X-šrotu nelze a už mi nezáleží na tom, zda se přehrávání spustí za 36 sekund nebo za minutu. Také se mohu spolehnout na to, že díky sw updatům budu mít vždy k dispozici nejnovější Blu-ray profil.
jj, na multimédia nemá PS3 konkurenci, pouštím na tom všechno, jen ta spotřeba je trochu vyšší, když se k tomu přidá reciever a projektor, tak to pěkně zatočí hodinama 🙂
re: Martin – doporučuju nechovat se jako absolutni idiot, nazev Blu-Ray je odvozený od barvy laseru (blue), podrobné info např. na wikipedii http://en.wikipedia.org/wiki/Bluray . Takže jestli sem píše Blue-ray nebo Blu-ray je vpodstatě jedno, stejně každej ví o co jde a každému inteligentnímu člověku je to úplně jedno.
jojo 🙂 „The name Blu-ray Disc is derived from the blue laser“
Co to testovali za PS3?:) Já nevím, ale mě teda na ní netrvá spustit film přes půl minuty. Na druhou stranu, záleží jak to počítali, jestli od vložení disku ke zmáčknutí „Play“ atd.
Zapomělo se zmínit jak se ten čas testoval, což je docela důležitá informace, poněvadž takhle si můžu do PS3 strčit BRD od Disney, přeskakovat ukázky, várování o kopírování, animovaný úvod do menu, a pak nadávat, jak je to pomalé nebo cheatovat a počítat puštění disku od vložení po první „varování, ukázku“ 🙂
Zvukový výstup je to samé, testovali to přes receiver s HDMI, optikou, či stereem nebo vším?
A říct, že je PS3 „poměrně hlučná“, když ji srovnávají se stolním přehrávačem, který bude mít maximálně 1 malý větráček, je něco jiného než říct, že PS3 je hlučná, ale ve výsledku to pro laika působí stejně.
Tenhle typ článků dělá lidem mišmaš v hlavě, a prodejci jim to, pak musí složitě vysvětlovat.
A hlavní nevýhodu PS3 oproti stolákům, základní výběr konektorů, už nezmíní:)