Sběratelská karetní hra Disney Lorcana měla světovou premiéru takřka přesně před jedním rokem, kdy vyšel úvodní set nazvaný Disney Lorcana: The First Chapter. Tento set obsahuje celkem 216 karet rozdělených do šesti barev inkoustů, tedy do šesti startovních sad, v nichž najdete vše potřebné pro partie dvou hráčů. Všechny další sety pak nabízejí již jen čtyři barvy inkoustů vždy ve dvou startovních sadách. Inkousty jednak ukazují na různé zaměření karet (dobře vysvětleno je to ZDE) a jednak jsou pro odlišení při stavbě balíčku, protože ve svém herním balíčku můžete mít vždy karty maximálně dvou barev inkoustů. Vydavatel Disney Lorcany, německý distributor Ravensburger svoji hru i po roce pravidelně podporuje, když co každé tři měsíce vydává nové tematické sety. Jedním z aktuálních je i Disney Lorcana: Illumineer’s Quest Deep Trouble.
Ostatně mrkněte na moje představení celé série Disney Lorcana, kde se o setech dozvíte více. Aktuálně nyní v srpnu 2024 pravidelně opět po třech měsících vyšel již pátý tematický set (ten si představte jako novou várku karet, jež spojuje určité téma a příběhové pozadí) pod názvem Disney Lorcana: Shimmering Skies. K němu se vrátím někdy příště, protože nyní mi přijde zajímavější set předchozí Disney Lorcana: Ursula’s Return, který vyšel v polovině května. Tato tematická sada či série celkem 204 karet opět nabízí několik variant produktů od startovních sad s 2 x 60 kartami přes rozšiřující Booster Packy s 12 kartami až po dárková balení zvaná Illumineer’s Trove. Tyto varianty jsou společné i pro všechny starší tematické sety.
- Platforma: stoly a podlahy
- Datum vydání: 6/2024 (Disney Lorcana od 8/2023)
- Výrobce: Ravensburger North America (USA)
- Vydavatel: Ravensburger Verlag (Německo)
- Český distributor: Ravensburger CEE
- Země výroby: USA
- Žánr: sběratelská sólo/kooperativní karetní hra
- Česká lokalizace: ne
- Multiplayer: ano koop (1-4)
- Herní doba: 30-60 minut
- Přístupnost: 8+
- Hmotnost krabice: 493 g
- Rozměry krabice: 295 x 225 x 50 mm (v x š x h)
- Cena: od 999,-
Jenže Disney Lorcana: Ursula’s Return má v rukávu jednu hóódně velkou specialitku, jakou v jiných sadách nenajdete: mimořádnou a bohatou edici Disney Lorcana: Illumineer’s Quest Deep Trouble speciálně určenou pro sólo a kooperativní hraní! Co si vzpomínám, tak ani jedna z konkurenčních sběratelských karetek v čele se slavným Magicem žádná oficiální pravidla pro hraní v jednom a pro kooperaci proti hře neobsahuje. A nemá je ani zbrusu nová karetní sběratelská hra Altered, jež se zakrátko dostane na pulty, aby již tak zahuštěný trh sběratelek ještě rozšířila. Ostatně i v tom širokém počtu 1-6 hráčů má Disney Lorcana nezanedbatelnou výhodu oproti ostatním i daleko zavedenějším sběratelským karetkám, které jsou veskrze určené jen pro duely.
Drtivá většina minulé i současné konkurence včetně Magicu, jakou zmiňuji TADY, je navržena zpravidla pouze pro 2 hráče (1 vs 1), výjimečně pro 4. Pro sólo/koop hraní pak musíte v těchto případech zabrousit do vod komunitních režimů, jaké si sami hráči vymýšlejí a sdílejí. Je přitom velká škoda, že kupř. jedna z posledních edic Magicu, Magic: The Gathering – Assassin’s Creed je opět dělaná výhradně pro souboje 1 na 1, přitom u ní by se sólo hra a kooperace v rolích asasínů proti templářům výtečně hodila! Proto jsem byl velmi rád, když Ravensburger ohlásil možnost sóla i kooperace, pro které tedy potřebujete minimálně jednu krabku Disney Lorcana: Illumineer’s Quest Deep Trouble.
S tímto balením si zahrajete v počtu 1-2 hráčů proti zlé mořské královně Uršule. Balení Deep Trouble obsahuje 2 x 60 hráčských karet ze setu Ursula’s Return + všechny potřebné doplňky včetně podložky pro Uršulu a žetonů. Ovšem pozor, v krabici bohužel nenajdete návod pro klasické kompetitivní partie Disney Lorcana a tedy ani doplňky (hráčské podložky a žetony) potřebné pro hraní proti sobě! Pro tyto věcičky si musíte pořídit alespoň jedno startovní balení (Starter Deck) jedno z jakéhokoliv setu a téma. Předpokládá se totiž, že když si Deep Trouble pořídíte, jste aktivními hráči Disney Lorcana a potřebné doplňky již doma máte.
Na druhou stranu oba hráčské balíčky z Deep Trouble můžete samozřejmě využít i pro klasické kompetitivní hraní a karty z nich si libovolně přidávat k jiným do svých vlastnoručně postavených balíčků. Podobně ani není nutné v rámci sólo/koop režimu Illumineer’s Quest Deep Trouble hrát pouze s přibalenými kartami. Opět si postavte balíčky úplně vlastní klidně s kartami i z jiných setů, pokud je máte v oblibě. Jen „AI balíček” Uršuly, což znamená 50 speciálních karet scénáře, je dovoleno používat výhradně pro sólo/koop hraní v roli nepřítele ovládaného hrou. Tyto karty jsou vesměs velmi silné, však Uršula je mocná protivnice i pro partu zkušených hráčů, a tak by neměly opustit jiné bojiště, než Uršulino mořské království.
Po mnoha partiích sólo, ve dvou a ve čtyřech proti Uršule jsem záhy zjistil, že ta padesátka karet protivnice by potřebovala ještě rozšířit či domíchat s dalšími. Karty se po čase ohrají a žádné další rozšiřující boostery, jaké přitom pro kompetitivní hru existují ve všech setech, pro Uršulu neexistují. Nicméně solidní znovuhratelnost zajišťuje alespoň kvarteto obtížností skrze moc pěkné velké karty bojišť, tedy misí. Bojiště jednak značí, kolik karet si Uršula ve svém tahu dobírá (více karet = více problémů, protože Uršula je hraje běžně všechny a nemusí na nic moc čekat) a jednak jaké na oplátku můžete využít speciální hráčské schopnosti. Schopnosti z karty bojiště ale stojí bodíky příběhu (Lore), takže se jejich využitím vzdalujete od výhry, a každou dovednost lze využít jen jednou za kolo.
Skvělou funkcí na kooperaci je možnost pomáhat si všichni hráči dohromady a najednou. Uršula sice na začátku partie hraje jako první, jenže po ní nehrajete svá kola postupně, ale vlastně všichni najednou v jednom společném tahu! Můžete se tak parádně domlouvat, že jeden použije svoji silnou postavičku, zatímco druhý jí svojí kartou ještě posílí. Spolupráce napříč hráči, to jest skvělá a zábavná věc, asi nejlepší na celém kooperativním módu hraní Disney Lorcana! Lorcana je, jak jsem psal ve své velké recenzi ZDE, hlavně jednoduchou a snadno pochopitelnou rodinnou hříčkou, takže ani pravidla Deep Trouble nemůžou být složitá.
Vy hrajete velmi podobně jako v základní kompetitivní a turnajové hře, zatímco Uršula ve svém tahu podle zvolené obtížnosti, počtu hráčů a stavu partie dobírá 2-5 nových karet (tu startovní ruku 7 karet nedostává). Karty akce, jaké může rovnou použít a zaplatit, okamžitě zahraje, v opačném případě je odloží do svého kalamáře jako platidlo pro budoucí kola. Uršula pak vyhraje, pokud nasbírá 40 bodů příběhu (Lore) a vy naopak vyhrajete v okamžik, kdy každý z vás dosáhne minimálně na 20 bodů příběhu. Je zajímavé, že královna nemusí své karty inkoustu vyčerpávat, nýbrž je má prostě stále k dispozici a jakmile má v zásobě např. 7 inkoustů, stále a stále může hrát ve svém tahy kartu za kartou do této ceny jako by se nechumelilo. Prostě když na kartu zatím nemá, hodí si jí do zásob inkoustu, a když na ni má, zdarma ji vyloží a zahraje hned (akce) či později (postavy a předměty).
Na začátku partií mořská královna ještě klame svými chapadly, protože v kalamáři nic nemá, takže nemůže nic pořádného zahrát. Jenže později má inkoustu mraky a vy máte co dělat, abyste stíhali kosit její karty a ještě je předehnat ve sběru bodů. Napsal jsem si, že ze dvaceti partií na všechny čtyři obtížnosti jsem nebo jsme vyhráli osmičku a prohráli zbytek. První dvě bojiště jsou ještě docela v pohodě, ale obtížnost Hard a zejména Extreme jsou fakt hodně velkou výzvou, což je jen dobře, protože po snadných výhrách by vás Deep Trouble rychle omrzely. Komunita na portále Board Game Geek již rozpracovává režim, jenž by mohl nahradit ten nedostačující počet karet scénáře pro Uršulu, pročež byste smíchali karty scénářů z balení Illumineer’s Quest Deep Trouble s přesným počtem karet z jiných setů a tím si vytvořili zase jiné protivníky a jiný zážitek.
Nicméně si myslím, že se odbočka Illumineer’s Quest v budoucnosti ještě dále rozšíří třeba skrze nové nepřátele a doufám, že Uršula je jen prvním z nich. Protože speciální set Disney Lorcana: Illumineer’s Quest Deep Trouble je jak v sólo partii, ale hlavně v kooperaci výjimečnou a velmi zábavnou záležitostí, jakou jinde nenajdete! Přilákat navíc může i samotné hráče, kteří nemají s kým hrát, protože Uršulu jen tak hladce neporazí a mohou proti ní stavět i vlastní balíčky z jiných setů. A jak jsem několikrát předeslal, žádný jiný konkurent sólo ani kooperaci u svých karetních světů oficiálně nenabízí. V této oblasti hraní má nyní Disney Lorcana obrovský náskok. Chytnou i ostatní hozenou rukavici, nebo si nechají ujet vlak?
Pro mobilní operační systémy Apple iOS a Google Android Ravensburger připravil užitečnou bezplatnou aplikaci. V ní najdete nejen novinky v sérii Disney Lorcana, ale hlavně přehled všech vydaných karet, tvorbu vlastní sbírky a přání nebo bodovací kalkulačku pro vaše hraní. Stáhnete si ji kliknutím na obrázek:
Hodnocení GamesBlogu: 9/10
Nejnovější komentáře: