Disney Lorcana není jediná licencovaná hra, která čerpá z nekonečné studnice ikonických postaviček z pera slavného Walta Disneyho. Jednou takovou je i dlouhá řada asymetrických kompetitivních pohádkových deskových titulů jménem Disney Villainous. V této snadno přístupné a snadno pochopitelné taškařici se ujmete role jednoho z velkých padouchů Disneyho světa, přičemž každý takový zlořád má své vlastní úmysly a cíle pro výhru odlišné než ostatní nohsledi. Takže takový princ John z Robina Hooda jako velký hrabivec schraňuje zlaťáky, zatímco jiný arcilotr, kapitán Hook z Petera Pana, jde zase po krku právě tomuto kladnému hrdinovi, kterého navíc musí vylákat k boji na svoji pirátskou loď Jolly Roger. První díl Disney Villainous: The Worst Takes it All vyšel již v roce 2018, přičemž od té doby domovské vydavatelství Ravensburger přineslo dalších 11 základních her a rozšíření.
- Platforma: stoly a podlahy
- Datum vydání: 7/2023 (česká verze 9/2024)
- Výrobce: Ravensburger Verlag (Německo)
- Vydavatel: Ravensburger Verlag (Německo)
- Český distributor: Ravensburger CEE
- Země výroby: Čína
- Žánr: rodinná asymetrická pohádková desková hra
- Česká lokalizace: ano
- Multiplayer: ano (1-4)
- Herní doba: 40-80 minut
- Přístupnost: 10+
- Hmotnost krabice: 0,97 kg
- Rozměry krabice: 265 x 265 x 65 mm (v x š x h)
- Cena: od 1.127,-
Jak vidno, jedná se vedle daleko mladší Lorcany o úspěšnou a oblíbenou sérii. Však pohádkový svět Walta Disneyho je takřka bezedná zásobárna rozmanitých postaviček, takže je vždy z čeho brát, jak ostatně dnes dobře ilustruje karetní sestra Disney Lorcana. Řada Disney Villainous dokonce přivítala záporáky z univerza Marvelu a Star Wars, nicméně nosnou osou jsou stále nepřátelé z Disneyho filmů a seriálů. V češtině se doposud žádný titul Disney Villainous neobjevil. Až nyní česká pobočka Ravensburgeru přeložila jednu z nejmladších základních sad Disney Villainous: Introduction to Evil z minulého roku, přičemž český název je Disney Villainous: Úvod do zla. Pokud bude první česká vlaštovka obchodně úspěšná, možná se dočkáme lokalizace i dalších dílů a rozšíření. Vydavatel nešáhl po Úvodu do zla náhodou, protože to je jednak hra s jednoduššími pravidly než další tituly ze stejné řady a taktéž je obsahově střídmější, tudíž i levnější na výrobu než starší díly.
Velké základní sety zpravidla obsahují šest hlavních hrdinů-padouchů, zatímco v Úvodu do zla najdete jen kvarteto: kapitána Hooka, královnu Zlobu, prince Johna a Uršulu. Všichni jsou již v prvním dílu. Na druhou stranu, pokud doma mastíte Lorcanu, tak možná oceníte malý bonus, kterým je jedna speciální třpytivá karta charakteru Princ John (1/P2). Ostatně i celá hra je poměrně luxusně provedená. Bedýnka je zkrášlena lesklým zlatým orámováním písma, uvnitř nechybí plastový insert, ani praktická miska na mince a všechny ilustrace jsou velmi pěkné. Zastavil bych se u zvláštně vymodelovaných průhledných plastových figur vašich padouchů, jaké jsou sice „zajímavě umělecky ztvárněny”, ale své předobrazy v nich takřka nespatříte. V hráčské partě se nelíbily nikomu, hru zbytečně prodražují a jako daleko vhodnější bych klidně viděl už jen obyčejnější kartonové figurky s plastovými podstavci. Ovšem celá řada je na těchto malých uměleckých sochách postavena, tak třeba se ostatnímu publiku líbí, však proti gustu…
Výhodou série Disney Villainous je možnost neomezeně kombinovat a hrát s postavičkami i z jiných dílů a rozšíření, takže pokud si dokoupíte i další sady (doposud v angličtině vyšly čtyři základní sady s plným herním materiálem + sedm menších rozšíření, přinášejících další postavy), klidně můžete postavičky hlavních arcihrdinů kombinovat jak je libo. Jak je Disney Villainous jednoduchá hra značí už jen sešítek pravidel, kde se naučíte hrát na pouhých třech stránkách! Každý lotr, tedy vaše postava, má vlastní unikátní říši, což je nevelká rozkládací hráčská deska vždy se čtyřmi poli lokací. Tyto oblasti samozřejmě čerpají z míst, kde se padouši v Disneyho pohádkách vyskytují. Na každém takovém poli jsou kruhová políčka akcí. Ve vašem tahu vždy pohnete figurkou na libovolné jiné pole a dle svého uvážení zde provedete v jakémkoli pořadí všechny nebo jen některé akce. Akcí je sedmero druhů a po jedné, dvou partiích si je dokonale zapamatujete.
Klasika je získání mincí. Tou hlavní je vykládání karet z ruky, a právě za karty platíte zmíněnými mincemi. Co je důležité, že karty vykládáte na jakékoli pole, tedy nikoli jen nahoru či dolů na oblast, v níž právě stojíte. Na konci kola si dobíráte do čtyř karet v ruce ze svého tmavého dobíracího balíčku karet padoucha. V něm většinou nacházíte své věrné pomocníky, nohsledy a přisluhovače, kterými drtíte hnusné kladné hrdiny, jaké vám do vaší říše podlácky kladou ostatní hráči. Unikátní mechanikou Disney Villainous je druhý světlý dobírací balíček osudu (tím se myslí osudu nepříznivého). Do něj zpravidla hrábnout vy sami nemůžete (až na některé karty padoucha), ale ostatní hráči to dělají velmi rádi! Další akcí je totiž zahrání karty osudu. V takovém případě si ale neberete karty ze svého balíčku osudu, nýbrž z kupičky jiného hráče! Vezmete si dvě, pořádně si je prohlédnete, jednu odhodíte a druhou vložíte na nějakou lokaci protihráče.
A tam mu bude karta osudu překážet a plevelit, protože tím jednak zakryje některá políčka akcí a jednak mají karty osudu povětšinou s kladnými hrdiny i nějaký neblahý déletrvající efekt. Jakmile vám takto soupeři pošlou více karet osudu, velice citelně vás zpomalí, protože přijdete o velkou část akcí pod udělenými kartami. Jste ale velcí a slavní padouši, tak se ničeho nezaleknete a hnusné klaďasy co? No samozřejmě porazíte v souboji, ať táhnou kam patří. Tedy na odhazovací balíček karet osudu. To provedete další akcí poražení hrdiny. Právě pro takového případy si vykládáte do svých lokací své věrné sluhy a zbraně, protože každá taková karta ať už klaďase či záporáka má určitou sílu. Na každém políčku může být vícero karet, takže vám nic nebrání někam rozhodit svoji mini armádu třeba dvou nohsledů a ještě je vyzbrojit kartami zbraní. Takováto družina má pak více síly, takže s ní porazíte i toho nenáviděného Petera Pana, jenž má sílu osm.
To byste do střízlíka ani neřekli, že? Jenže své věrné musíte napřed dostat do té správné lokace/pole. K tomu slouží další užitečná akce přesunu karet spojenců a předmětů na jedno ze sousedních polí. Velmi podobně lze vylákat i nepřátelské karty hrdinů z osudu akcí přesun hrdiny a konečně tou poslední a spíše méně využívanou akcičkou je možnost odhození libovolných karet z ruky tak, abyste si na konci svého tahu dobrali více nových karet. A to je vlastně všechno, milí čtenáři, však jsem předesílal, že pravidla jsou vskutku velmi střídmá. Přesouváte svoji figurku po své říši, využíváte akce, vykládáte své karty pomocníků, škodíte soupeřům a vším tím se snažíte splnit si svůj vlastní unikátní cíl, při jehož vyplnění partie okamžitě končí a vy jste vítězem. Tím pádem je celá série Disney Villainous škodící hrou, kdy je dobré po očku sledovat, jak se protihráči blíží svému cíli (ty nejsou tajné).
A jakmile se např. princi Johnovi plní jeho měšec, rychle mu do jeho říše pošlete pár nevítaných kladných hostů v čele s Robinem Hoodem, aby mu to tak rychle nešlo, panáčkovi! Díky škodícímu prvku je Disney Villainous především veselá a vtipná hra pro celou rodinku, čemuž napomáhají i povedené a srandovní překlady určitých karet jako např. Chytrý přístroječek nebo Počasíčko. U některých karet je ale text efektů moc obecný a není jasné, jak přesně se mají zahrát. A jednotlivých karet mohlo být určitě více, protože se v balíčcích až moc opakují. Když pak přičtete pouze čtvero hrdinů, musím prozradit, že Disney Villainous není hrou, u níž byste vydrželi vícero partií. Váš padouch se vám ohraje už za nějaké tři, čtyři rundy, což znamená průměrně maximálně šestnáct her, než hraní Disney Villainous upadne do stereotypu. Lékem na to jsou další rozšíření s novými hrdiny, ovšem v této chvíli nic dalšího přeložené není.
Aktuálně tak pro rozšíření zážitku z hraní Disney Villainous musíte pro další zlé charaktery na výběr vzít zavděk anglickými díly, což asi není úplně pro každého, aby kombinoval češtinu s cizími jazyky. Případně kupovat jen originální anglické tituly, protože jak jsem již naznačil výše, překlad některých karet je zavádějící a zmatečný, kdy efekt vyzní jinak než v originále. Nicméně pokud máte rádi Disneyho světy, postavičky a události, načež sběratelská karetní hra Disney Lorcana vás třeba zrovna moc neoslovila, v této sousední a výrazně legračnější sérii Disney Villainous už i v češtině najdete velmi zábavnou a veselou hříčku pro celou rodinu, v níž si lze fakt přenádherně škodit!
Hodnocení GamesBlogu: 7/10
Užitečné odkazy:
- Fórum s komunitními režimy pro sólo hru a s novými kartami zloduchů (v angličtině)
- Pravidla pro první díl Disney Villainous: The Worst Takes it All (v angličtině)
- Bezplatný komunitní program pro tvorbu vlastních karet (v angličtině)
- Zvučky a hlasy padouchů pro zpestření hraní (v angličtině)
Nejnovější komentáře: