Nedávno jsem vzpomínal na první díl taktické akční série Syphon Filter, jenž na první PlayStation vyšel v roce 1999. Hodně lidí si dodnes myslí, že to byl klon Metal Gear Solid: Tactical Espionage Action, jenže ten na trh dorazil ani ne půl roku před Syphon Filterem, takže tvůrce Syphonu, studio Eidetic, od Hideo Kojimy nemohlo opisovat, protože se obě hry vyráběly zhruba ve stejné době. A i tvůrci na stejnou otázku později odpovídali, že když si Syphon Filter vymysleli a začali na něm pracovat, o nějakém Metal Gearu ještě ani nevěděli. Je navíc jasně patrné, že obě hry jsou od sebe dost odlišné. Letos šestidílná série Syphon Filter slaví kulatých 20 let od vydání prvního dílu, přičemž vše prozatím skončilo v roce 2007, kdy vyšel finální šestý titul Syphon Filter: Dark Mirror pro PSP. O tři roky později pak vznikl ještě identický port na PlayStation 2, načež se po sérii zavřela voda.
Vždy si pod nějakým článkem o Syphonu dost lidí stýská, že by rádi nějaký remake této série, načež je mohu ujistit, že nějaká šance tu stále je! Původní autoři Syphonu dnes stále existují, přejmenovali se na SIE Bend Studio a patří přímo pod Sony. Naposledy vytvořili Days Gone pro PlayStation 4. A Sony stále ochrannou známku Syphon Filter vlastní a prodlužuje její platnost. Tak kdo ví, možná to někdy klapne, já bych celou první trojici syphonů bral všema deseti. Každopádně původní originál si i dnes můžete celkem v pohodě zahrát. Syphon Filter se dostal do programu PSOne Classic, takže je stále v nabídce obchodu PlayStation Store za 136 Kč. Hra je pouze 342 MB veliká a zahrajete si jí na PSP, PS Vitě a PS3. Další možností, pokud doma ještě máte nějakou ze starších Sony konzolí, které umí přehrávat Playstation 1 hry, je nákup originálky, jež se různě po bazarech sem tam stále objevují.
Na Aukro koukat nemusíte, tam prozatím nic není, ale zkuste např. obchod starými hrami Game2k, kde jsem ji viděl za 390,-, o stovku dražší Syphon Filter nabízí Obchod-42 a pár kousků je i na SBazaru. Ceny za tak starou hru jsou na bazarech vysoké, kor ve světle té stovky na PlayStation Store. Je prostě vidět, že to je dnes ceněný kousek a dřívější úspěšná hra. A když používáte nějaký emulátor na PC, případně PlayStation Classic s užitečným a praktickým hackem BleemSync, samozřejmě je možné stáhnout i ISO/ROM, ale to je krapánek nelegální, pokud nevlastníte originálku. Samozřejmě u tak staré hry musíte počítat s tím, že se vám tak lehce jako u dnešních titulů rozhodně nebude hrát. Grafika je už hodně zastaralá a i když na svoji dobu nebyla rozhodně špatná, tak dnes je hodně kostičková a musíte si na ní chvilku zvykat. Větším problémem je velká temnota většiny pasáží ve hře, kdy není moc dobře vidět blízké okolí.
Také prostředí se vykresluje velmi blízko, což byla berlička, aby se takovéto hry vůbec popasovaly s velmi omezeným výkonem první PlayStation. Hra sama obsahuje nastavení jasu a případně si jas nastavíte na vaší televizi nebo monitoru. Nicméně v kombinaci s tou kostičkovou grafikou je někdy hodně těžké nalézt správnou cestu, protože kvůli nízkému rozlišení a jednodušším texturám se okolí občas slévá do jednoho vzoru, např. hodně citelné to je v pozdějších jeskynních úrovních. Zhruba v poslední čtvrtině kampaně, tedy od nějaké 15. úrovně (hra má celkem 20 rozsáhlých úrovní asi na 15 hodin hraní), už je průchod hodně obtížný, protože nepřátelé mají silné zbraně, neprůstřelné vesty (lze je zabít jen střelou do hlavy, nebo do nich musíte kropit co to dá) a ještě se zjevují kousek od vás.
Navíc jsou záchytné body hrooooozně daleko od sebe, když rychlé ukládání není možné a pozor si musíte dávat také na to, že i když vypnete hru po projití checkpointu, záchytné body se neukládají, takže pak jdete celou úroveň od začátku. Já hru dokončil za 16 hodin, přičemž jsem některé úrovně klidně i mnohokráte opakoval, protože mne buď zabili (něco jako volba obtížnosti tehdy vůbec neexistovalo, pročež tu byla jedna a fest obtížná), případně jsem omylem v přestřelce zastřelil spolubojovníka. V jedné pozdější misi totiž musíte eskortovat zajatce Jonathana Pagana (jeho společnost PharCom vyvinula virus Syphon Filter) a hned po něm doprovázíte vaši operátorku Mei Ling, přičemž se oba občas připletou před zbraň a vy je zastřelíte, což je konec. Tento nevypínatelný friendly fire mne opravdu pil krev! Ke konci mi hra přišla fakt fest těžká, takže bych rád četl váš názor, pokud jste Syphon Filter někdy hráli.
Jenže hra ve své době naprosto excelovala skvělými a technologicky vyspělými mechanikami, jaké nejsou ani dnes běžné. Naprosto úžasná je interaktivita a zničitelnost prostředí. Prostřelit lze jakékoli sklo a okno, kdy se výplň nádherně vysype. A pokud dopadne na nepřítele, ten rázem přijde o část svého zdraví. Podobně je boží sestřelovat lustry, jež se také vysypou a ještě shoří, což je opět dobrá cesta pro eliminaci protivníků pod nimi. Nepřátelé mají zásahové zóny, likvidací světel se lépe vyhnete odhalení a váš hrdina, agent Gabriel Logan, nejenže naprosto ladně běhá a válí para kotouly, ale dokáže i vyšplhat na různá místa, a to nejen na ta, kam to má dovoleno v rámci průchodu hrou. I zbraní tu je habaděj, ale králem je zcela obyčejný elektrický drátový taser, jenž má dost dlouhý dosah a když je necháte déle zapnutý, tak protivníka usmaží v ohni, zatímco nešťastník u toho krásně řve.
I po těch dvaceti letech jsem si první Syphon Filter opravdu maximálně užil a většinu úrovní prošel několikrát skrz na skrz (hlavně díky té vysoké obtížnosti). Přitom si pamatuji, že dříve mi to nějak extra těžké ani nepřišlo. To už když tak po té 16. misi trochu nudné, protože jak se blížíte do finále v raketovém silu v Kazachstánu, exteriéry jsou poslední úrovně již prakticky stejné a nejsou tak rozmanité, jako v první půli. Ale jestli máte radí výzvu, raději se pečlivě skrýváte, než tupě střílíte, a jestli si chcete připomenout slušné a dobré dvacetileté retro, tak si Syphon Filter určitě na něčem zahrajte. Je to povedený kus herní historie a stále jedna z nejlepších akčních konzolovek své doby. Však má na Metacriticu průměrné hodnocení 90 %!
Nejnovější komentáře: