Nezávislý blog Michala Jonáše o hrách všeho druhu

graw.jpgGhost Recon: Advanced Warfighter na Xbox 360 je považován všeobecně za nejlepší hru na tuto platformu, stejně jako za typického nositele "next-gen" vlastností. Jenže je tomu tak opravdu? Stejně jako mnozí jiní, i já jsem byl v prvních chvílích strávených v GRAW okouzlen. Naprosto úžasná grafika s mnoha realistickými efekty, solidní fyzika, komplexní systém boje a novátorský koncept bojovníka budoucnosti asi nenechá nikoho chladným.

Jenže jak jsem postupoval kampaní dál a dál, začínal jsem si postupně stále více uvědomovat, že GRAW zas tak úplná špička není, i v porovnání třebas s konkurenčním Socomem na PS2. Samozřejmě že ohledně grafického provedení je eso jasně na straně Ghost Reconu, ovšem ve všech ostatních aspektech už tomu tak není! Jistěže, když jste předtím žádnou taktickou akci nehráli, z GRAW zas tak rozpačití jistě nebudete, nicméně ten, kdo odehrál alespoň poslední třetí díl Socomu, ten už tolik nového v Ghost Reconu neuvidí.

Mám tento žánr docela rád, přece jenom je mi milejší tichá a skrytá palba s rozmyslem, než hurá styl za současného poskakování a sprintování po prostředí bez ladu a skladu. A dejme tomu třetí Socom je krásným příkladem konkurenta Ghost Reconu, i když byl vydán "jenom" na Playstationu 2. GRAW je bez diskuze zřejmě v současnosti nejvymakanější původní Xbox 360 hrou a asi dosud nejkvalitnějším počinem s jmenovkou Toma Clancyho. Ovšem trpí také celou řadou dosti nepřehlédnutelných chyb a mnohé dávno používané funkce zde nepochopitelně chybí. Tyto neduhy ovšem celá řada recenzentů u nás i v zahraničí velkoryse přehlédla, když byla oslepena pozlátkem audiovizuální dokonalosti, které se jen málo co vyrovná.

Proto nebudu vyjmenovávat špičkové vlastnosti, kterých hra má habaděj, protože to za mě udělali již dřívější oslavné články, nýbrž se soustředím na ta negativa, která jsou dle mého názoru docela podstatná. Vychvalovaná je interkativita prostředí Ghost Reconu, kdy je možné postupně např. autu vypustit kola, vysklít okna a nakonec jej nechat vybouchnout. Podobně nejsou k demolici skoupé ani výlohy, nebo sudy s hořlavými látkami. Jenže ani zde nejde o opravdu dokonalý model interaktivního města, protože jiné objekty už zničit nelze. Kupříkladu obyčejné dřevěné bedny se pouze obsypou zásahy, ale dřevo ne a ne povolit. Stejně jsou na tom hasičské hydranty na ulicích, které odolají i kanonádě bojového vozidla pěchoty. Tyto objekty jsou přitom zničitelné i ve hrách, které jsou technologicky daleko za Ghost Reconem.

Nejen GRAW, ale  i mnoho dalších her na platformu Xbox 360 trpí nadměrnou změnou konstrastu a sytosti při pohybu kamery ve vertikálním směru. Jednou je ulice dobře viditelná, jenže po sklopení zraku je bezmála potřeba brýlí pro noční vidění. Tato eskapáda tudíž velmi ztěžuje zaměřování a detekci nepřátel. V Socomu lze přímo za boje měnit pohledy z první osoby do třetí, zde je to ale možné pouze kostrbatě přes nabídku v zapauzované hře. Standardní výzbrojí pěších jednotek bývá i obyčejný triedr (dalekohled). Zde nepochopitelně chybí, když optické zaměřovače některých zbraní jsou jen chabou náplastí.

Standardně pitomá je tradičně umělá (ne)inteligence spolubojovníků, kteří když stojí za vámi a začnou pálit po nepříteli, v klidu šijí i do vás, místo aby ukročili na stranu. Mise, kdy obsluhujete rotační kulomet z vrtulníku UH-60 BlackHawk jsou pak za prvé zcela nerealistické a za druhé poměrně frustrující, když valící se davy nepřátel musíte kropit za neustálého strašáka přehřívání zbraně. Tak za prvé, v těchto situacích (potlačení ohniska odporu pěchoty na omezeném prostoru bojiště v zástavbě) se nepancéřované a málo odolné výsadkové vrtulníky UH-60 nepoužívají a místo střelby vyčkávají na podporu specializovaných strojů AH-64 Apache, či dříve Super Cober. Takže použití této taktiky je ve hře čirý výmysl. GRAW si hraje na jinak poměrně přesnou simulaci vojáka budoucnosti, proto nechápu, že vojenští poradci (jestliže nějací byli) na tuto nepřesnost neupozornili.

A za druhé, tak časté přehřívání je také nerealistické, protože reálné rotační kulomety díky své konstrukci odolávají přehřívání hlavní daleko lépe, než klasické jednohlavňové zbraně a navíc na vrtulníku jsou hlavně vcelku solidně chlazeny proudem vzduchu. Daleko větším problémem jsou oblaka spáleného střelného prachu, která se uvolňují při vysoko kadenční střelbě. Narážím na to z toho důvodu, že tímto jsou tyto činnosti ve hře velmi obtížné a velmi málo ovlivnitelné, když je prakticky celý váš voják vystaven zničující palbě mnoha nepřátel ze země.

Kardinální problém pak představuje i zde dosti časté prolínání textur, které nastává často, když váš spolubojovník zemře z pozice krytu u zdi domu. Jeho tělo pak půlkou zasahuje do baráku a engine již nedovolí takto postiženého bojovníka v pozici "jsem doma i nejsem doma" vyléčit! A když už jsem u těch lékárniček, docela mě zaráží, že členové týmu mimo mého hrdiny mohou být léčeni kýmkoli jiným, ale velitel sám se již vyléčit neumí a ani jeho kolegové mu při zásahu nepomůžou, takže hra končí. A to ani nemluvím o chybějícím hlasovém ovládání, které se samo nabízí díky přítomnosti headsetu v Premium edici Xboxu.

Je tedy třeba si uvědomit, že GRAW je sice jednou z nejlepších taktických stříleček a bez pochyby jednou z nejlepších her současného trhu, nicméně obsahuje i množství vad a nedokonalostí, že se ostatním "normálním" titulům bez "HD" keců kolem vůbec nevzdaluje. Dokonce bych řekl, že Socom III. jej dokonce v mnohých aspektech stále překonává, ale to už je asi na jiný článek a jinou polemiku.

Oficiální www stránka GRAW je zde.
Oficiální www stránka Socom III. je pak zde.