Nezávislý blog Michala Jonáše o hrách všeho druhu

V poslední době je čím dál častější, že se na iPhone portují vždy ve vynikající kvalitě starší špičkové tituly z dřívějších konzolí a počítačů. Jednou z prvních vlaštovek je Driver, skoro identická kopie hitu z první Playstation, dále je to např. první Broken Sword a nedávno taktéž již třetí reinkarnace Grand Theft Auto: Chinatown Wars (dříve pro DS a PSP). Osobně jsem za toto velmi rád, protože iPhone používám jako svůj zábavní mobilní prostředek, v čemž je výborný, a proto oceňuji stále více takovýchto zdařilých portů.

Navíc má iPhone proti kapesním konzolím jednu podstatnou výhodu. Menší hříčky si můžu koupit a okamžitě stáhnout prakticky kdekoli a navíc ceny her jsou v porovnání s nimi naprosto zanedbatelné. Což je ostatně případ i Chinatown Wars, protože za vesměs úplně stejnou hru, snad pouze s citelně horším ovládáním, zaplatíte třetinu/čtvrtinu ceny toho samého pro PSP a DS. Tedy pokud nemáte iPhone “jailbreaknutý”, což ale není můj případ, protože těch pár dolarů za aplikaci mi vůbec nevadí. Tvůrci z Rockstaru na to šli navíc od lesa, protože pro iPhone zkřížili své dvě předchozí verze, které si berou z každé to nejlepší.

Jako základ byla vzata mladší PSP verze, protože iPhone dokáže pořešit její lepší grafiku a plynulejší chod, než je tomu na původním DS. Jenže z DSka tvůrci převzali navíc jeho dotykové funkce a minihry, takže iPhone varianta je vlastně takový povedený klon PSP a DS verzí. iPhone verze tak nabízí asi zdaleka nejvíc, přitom za nesrovnatelnou pidi cenu. Výborná je také možnost vytvoření vlastního rádia skrze vytvořený osobní playlist, ale skoro všem hrám je společný jeden negativní jmenovatel – ovládání.

To mi dělá menší problémy skoro u každé hry, protože se často stává, že moje preferované ovládací schéma, tedy zpravidla možnost výběru mezi nakláněním telefonu, virtuálním joypadem a šipkami, není zrovna přítomno. U tohoto GTA mě mrzí absence šipek při chůzi, jakkoli se nabízejí alespoň při řízení vozu. Ovládání panáčka (v tomto případě nového hrdiny Huang Leea)  je tak v mém podání hodně krkolomné a dosti nepřesné. Oproti plnohodnotným GTA hrám mě také trochu zklamal systém soubojů, kdy se nelze za nic krýt a prostě jen jdete a kosíte automaticky zaměřené protivníky bez špetky nápadu.

Ale to je zřejmě vlastnost i původního Chinatown Wars. Jinak jsem ale velice spokojen. Rozsahem a příběhem obří hra (byť bez mluveného slova díky malé paměti DSka) v parádní grafice s mnoha funkcemi asi získá pomyslnou korunu pro nejlepší převzatý titul z App Store a do vlaku nebo autobusu je to vynikající zábava. Hlavně si na ní cením toho, že je jedna z mála původních her z jiných platforem, které iPhone hostí v identické kondici a rozsahu, když se nejedná o ořezané a méně bohaté klony těch Sporů, Need for Speedů a podobně.

Oficiální www stránka GTA: Chinatown Wars je zde.