Nezávislý blog Michala Jonáše o hrách všeho druhu

lbw banner

 

Velký vydavatel THQ Nordic má svoji vlastní divizi HandyGames, která je specializována na produkci menších a mobilních her. A právě pod tuto divizi patří švédské kvarteto jménem Mirage Games Studios z města Karlstadu, jež pod labelem HandyGames vydalo svoji prvotinu v podobě na první pohled roztomilé, ale na ten druhý velmi propracované a detailní stavitelsko-manažerské hříčky (factory tycoon) Little Big Workshop. Jakkoli hra vypadá, že by se svojí mírně infantilní vizáží více hodila na mobily, pod povrchem nabízí hodně hluboké mechaniky stavby, provozu a řízení vlastní továrny na všechno, jež by se na malé displeje ani nevešly.

Vše se odehrává na vašem pracovním stole, na němž v úvodu hry uvidíte drobný baráček se třemi prázdnými místnostmi. To je základ vaší budoucí továrny na cokoli. K ruce máte od začátku dvojici dělníků, něco peněz na rozjezd, ale hlavně souseda od vedle, který má malý krámek ve městě a potřebuje ho naplnit různými blbůstkami. Třeba pro začátek vyřezávanými dřevěnými trpaslíky na zahradu… No jo, máte dva dělňase a holý barák, tak jak na to? Se vším vám na začátku poradí podrobný interaktivní průvodce, jehož první rada zní na nákup řezbářského ponku. Prakticky pro jakýkoli výrobek potřebujete stroj na jeho výrobu, ať už to je malý ponk, větší pracoviště, výrobní linka či celý výrobní úsek, vše si kupujete z přehledné a stále se zvětšující nabídky.

 

Little Big Workshop 05

 

K tomu si navíc musíte objednat a nechat dovézt příslušný materiál, což je v tomto trpasličím případě nasekaný kmen stromu. Své dělníky budete také muset posílit dalšími pracanty, jimž samozřejmě vyplácíte mzdu. Jenže se jim na můj vkus nechce zrovna moc makat a tak striktně vyžadují různé benefity jako jídelní kouty, kuchyňku nebo odpočívárny, protože pokud je nemáte, dost často se přepracují a jen se únavou válejí po zemi. Časem si svoji továrnu můžete specializovat a vyprofilovat ne jeden druh výrobků, případně, pokud jste manažersky fakt dobří, tak lze vyrábět úplně cokoli, však hra obsahuje více než 50 různých výrobků, od jednoduchých poliček až třeba po automobily. Pro každý výrobek nejdříve potřebujete plán jeho výroby, který vám zobrazí diagram postupu prací, jež jsou stále složitější a delší.

Právě v tomto okamžiku se hra mění z infantilně působící mobilní hříčky na velmi pokročilou a hlubokou manažerskou hru, pro jejíž hraní musíte mít nejen dost přehledu, ale také trpělivosti, protože budování složitých výrobních řetězců na složité výrobky složené z mnoha dílů a skupin, to už je ve hře docela mistrovská práce. Kromě nákupu a vybudování výrobních strojů a linek, jež musíte obsadit dělníky, o něž má být dobře postaráno, musíte pečlivě promyslet celý výrobní postup tak, aby se klidně z několika linek, na nichž se vyrábí podskupiny složitějšího výrobku, celý hotový produkt nakonec sestavil rychle a kvalitně. Hra za vás žádnou práci neudělá, takže na jedné lince musíte vyrobit část věci, na druhé zase její další díl, a pak vše v plánku nastavit, aby se díly k sobě namontovaly, jak je ukázáno na obrázku plánu bicyklu:

 

Little Big Workshop 02

 

Vše se děje v roztomilé a barevné grafice s dynamickou denní dobou, u níž zamrzí, že ji sice můžete docela dost přibližovat a oddalovat, ale natáčení není volné, nýbrž si obraz otáčíte pouze o 90°, což není zcela praktické a přehledné. Překvapit by vás neměla ani solidní technická angličtina, protože bez ní nepochopíte, co se po vás chce. Po skončení tutoriálu se hra přepne do takového volného sandbox režimu bez nějakého důrazu na příběh, kdy si ze zakázek můžete svobodně vybírat a díky nim si svoji továrničku povýšit třeba až na obří tovární areál, který v dokonalých výrobních řetězcích chrlí s co nejmenšími náklady tuny různých výrobků, za něž dostáváte vždy dobře zaplaceno. Je dobré, že se nemusíte vůbec starat o odbyt. Pokud něco dokážete vyrobit v nějakém množství, svého bohatého kupce si najde úplně cokoli.

Asi jedinou věcí, tedy kromě té nedokonalé kamery, která mi na Little Big Workshop vadí, je ten roztomilý kukuč hry, který mi k ní, jakožto k propracovanému hardcore simulátoru vedení průmyslové továrny, zrovna moc nesedí a připomíná mi příšerné mobilní rychlokvašky plné cinkajících mincí a zlatých hvězdiček za každý váš klik, jak je to dnes obvyklé. Ale tím chtěli tvůrci k tomuto okrajovějšímu žánru přilákat i hráče, kteří by se ho jinak asi báli, že je na ně moc složitý. Svoji hloubku tím hra maskuje opravdu dobře. Hru Little Big Workshop pořídíte výhradně v digitální verzi za 19,99 EUR (cca 500,-) na GOGu a Steamu, přičemž ji rozchodíte na PC a Macích.