Nezávislý blog Michala Jonáše o hrách všeho druhu

catan.jpgKdyž jsem včera brouzdal na stránkách Xboxu, potvrdil jsem si již šuškanou informaci, totiž že Microsoft připravuje do své kolekce stahovatelných arkádových her i několik elektronických verzí legendárních deskových her. Konkrétně se jedná v delším horizontu o Carcassone v edici pro 3 a více hráčů (prodává se také Carcassone Hrad, což je varianta speciálně pro dva hráče) a v nejbližší době také o Osadníky z Katanu (v originále The Settlers of Catan).

Obě hry se prodávají v mnoha edicích a přídavcích i u nás a v češtině, přičemž hlavně v německy mluvících zemích patří mezi trvalé bestselery mezi stolními hrami. Ani pro hráče možná známější deskové verze počítačových her, jako jest Doom, nebo Railroad Tycoon se neprodávají lépe, což je částečně i proto, že herní licence jejich cenu pěkně navýší.

Carcassone doma hrajeme jak ve verzi pro dva hráče, tak i ve variantě pro 3 a více hráčů. I přes fakt, že si zde vlastně každý hraje na vlastním písečku a až na vyjímky neexistuje mezi soupeři nějaká větší interakce, je Carcassone poměrně rychlá (typicky 20-50 minut) a na pravidla velmi nenáročná hra prakticky pro všechny věkové kategorie.

Základ hry tvoří kartičky s vyobrazením krajiny a staveb z ptačí perspektivy, přičemž je hráči náhodně berou z banku a přikládají na stůl tak, aby kartičky navazovaly. To znamená, že řeky musí pokračovat, stejně tak nelze k cestě přiložit věž, nebo dům, atd. Když je cesta ukončena (přísl. kartička) počítají se hráčům body za každou figurku, kterou dříve, nebo vždy ihned po zahrání kartičky vyložil na cestu, dům, atd. Tyto objekty musí být pro bodování uzavřené, tedy kolem jejich kartičky musí být vyloženy další karty, přičemž bodovaný objekt je ohraničen jinými stavbami. Když kupříkladu obeženete dům hradbami a věžemi kolem dokola, dům je uzavřený a když je na něm figurka, může se obodovat.

Na konci hry se pak ještě nějaké body přičítají, tudíž nikdo neví do konce hry, kdo vlastně vyhraje, což činí hru mírně napínavou až do konce. Osadníky jsem ještě nehrál, protože pro sebe vyžadují minimálně trojici hráčů, nicméně pro dva účastníky je na trhu zvláštní karetní varianta. Když se mrknete na várku zveřejněných screenshotů z elektronické verze osadníků, jistě vás překvapí opravdu povedené ztvárnění a grafika vlastně ve 3D, což jsem dozajista vůbec nečekal.

Věřím, že hra tak bude skvěle vypadat a jestli jí zůstane cena alespoň 800 bodů, což nejsou v přepočtu ani tři stovky, bude tak Xboxová verze osadníků více než o polovinu lacinější, než papírový bratříček. A s pochopením anglicky psaných pravidel myslím nebude žádný problém, protože  na internetu jsou k dispozici i česká pravidla stolní hry, jenž budou dobře aplikovatelná jistě i na elektronickou verzi.