Nezávislý blog Michala Jonáše o hrách všeho druhu

pavilionminiPřed několika dny mě notebook konečně dorazil a proto činím jak jsem slíbil a popíšu několik svých praktických zkušeností s tímto zajímavým strojem. Vybral jsem si konkrétně model Pavilion dv6134, tedy druhou nejvýkonější konfiguraci, protože je k dostání za nejvýhodnější cenu vzhledem k nabízeným funkcím z celé řady, tedy má dobrou “value for money”.

V notebooku tiká dvoujádrový procesor Intel Core Duo T2250 na 1,7 GB, tudíž je notebook postaven na čipové sadě Intel Centrino Duo. Paměť tvoří 2 x 512 MB DDR2 zapojených do dvou kanálů na 667 Mhz a pevný disk má kapacitu 80 GB. Levnější modely disponují jen mobilními Celerony, nejlepší konfigurace pak má rychlejší procesor a dalších 40 GB diskového prostoru navíc. Grafická karta je ze stáje nVidia a je osazena čipem GeForce Go 7400 s vlastní 128 MB pamětí, přičemž stejný objem si dokáže podle potřeby alokovat i z operační paměti díky funkci TurboCache. Lacinější verze mají jen sdílenou grafiku od Intelu.

Na první pohled notebook zaujme hlavně svým netradičním designem, který má daleko do černých kancelářských přístrojů, nicméně při kombinaci černé a stříbrné vypadá neotřele a moderně. Zadní část víka displeje a prostor před klávesnicí je nalakován speciálním vzorem zvaným HP Imprint Finish, což jsou jemné linky vlnovek viditelných z učitých úhlů a při určitém světle. Vypadá to velmi pěkně až na zrcadlově lesklý černý povrch víka, na kterém je tak okamžitě vidět každičký otisk prstů. I když je v balení jemný hadřík, matnější víko by bylo rozhodně daleko praktičtější.

Zajímavé je, že chybí jakýkoli zámeček víka k základně notebooku, víko ale dobře drží odpor kloubu, takže to vůbec nevadí. Displej je širokoúhlý, samozřejmě lesklý a má dnes již standardní rozlišení 1280 x 800 bodů. Svítí poměrně silně a poskytuje subjektivně daleko lepší obrázek, než jeden, dva roky staré přístroje. Spodní část je pod displejem mírně rozšířená, protože je osazena značkovými stereo reproduktory Altec Lansing. Hrají opravdu báječně a kromě výraznějších hloubek jim jinak nic nechybí, zvuk je krásně široký a čistý. Pod repráčky modře světélkuje šikovný pás dotykových tlačítek HP Quick Play, které obsluhují multimediální funkce (lze navolit i jiné) a k odezvě se stačí tlačítka jen zlehka dotknout. Stejně se dotykem parádně nastavuje i hlasitost.

Tradiční funkcí HP je i vypínatelný touchpad, což se hodí při psaní všemi deseti. V seznamu portů u mé konfigurace chybí jen Bluetooth, ten je výsadou nejdražšího modelu, stejně jako webová kamerka, který je ale o citelných šest až sedm tisíc dražší. Přitom malý USB Bluetooth modul stojí dnes pár stovek. Jinak zde naleznete tři USB 2.0 porty, přičemž dva jsou na levém boku a jeden na pravém (pro myš), VGA a S-Video výstup (DVI se nedělá), tradiční síťovku i modem, infračervený port, Firewire, zásuvku pro Express Card a také čtečku paměťových karet. V této třídě notebooků pro multimédia a hry překvapí i dokovací konektor.

Nechybí ani podpora bezdrátových sítí WiFi, digitální SPDIF výstup použitelný i jako konektor pro zapojení druhých sluchátek! a CD/DVD vypalovací mechanika podporující technologii LightScribe i zápis na dvouvrstvá média. Operační systém je Microsoft Windows XP Media Edition a při nákupu do 15. března máte nárok i na licenci Windows Vista Home Premium za paušál šesti stovek. Výrobce se sice chlubí, že je možné přehrávat hudbu, video a DVD i bez startu operačního systému, ale software Quick Play stejně vyžaduje spuštění systému, jen se nečeká na jeho plné zavedení.

Příjemnou vychytávkou je pak miniaturní dálkové ovládání vložené do Express Card šuplíčku, kterým se nechá počítač zapínat i vypínat a samozřejmě i na větší vzdálenost tak můžete ovládat přehrávání médií. Trošku mě zklamal akumulátor, který je sice kompaktní a lehký (notebook s ním váží necelá tři kila), ale po dvou nabitích vydržel jen dvě a čtvrt hodinky a také slyšitelně píská. Snad se doba ještě prodlouží alespoň na tři hodiny. Jinak jsem s tímto přístrojem velmi spokojen, přece jenom takováto konfigurace je za necelých 25 tisíc velmi výhodná, zvláště s přihlédnutím k multimediálním funkcím a osobitému designu i špičkovému zpracování notebooku.

Můj předešlý notebook také od HP (nx9105) má ještě cédéčka pro obnovu systému, nicméně nový přístroj má již jen záložní oddíl na disku a umožňuje alespoň vypálení obnovovacích CD, nebo DVD dodatečně, jenže když jsem spustil průvodce, tento mi ohlásil, že vypalování se nezdařilo, takže to asi jen tak lehce nevysmahnu, přitom vypalovačka funguje dobře. Tak se s tím budu muset ještě nějak poprat, ale kdyby jen ti výrobci nešetřili na špatném místě…

Hodně uživatelů si v diskuzích stěžuje na slabé a jemné pískání vycházející zespodu notebooku, což byl i můj případ, nicméně to vyřešil poslední update BIOSu F18, který se dá stáhnout včetně flashovací utility z webu HP. V BIOSu se jen zakáže ACPI režim C4 a notebook přestane pískat. Je to zřejmě konstrukční vlastnost, protože to dělá většina prodaných notebooků, nicméně jiné notebooky takto nezní, takže tomu měl HP věnovat více pozornosti.

Uváděná výdrž baterie na internetových prodejnách je nepravdivá, stejně jako v některých testech, kde ostatně mohli mít v testovaném počítači jiný akumulátor. Notebook vydrží standardně kolem 2:15 hodin, na žádné tři hodiny se v životě nedostanete. Taktéž se v pravidelných intervalech spouští druhý hlasitější větráček, a to i když notebook vůbec nepracuje a procesor jede i na 10% své frekvence, tudíž můžu potvrdit, že Pavilion zrovna nepatří mezi extra tiché stroje. Ovšem za necelých pětadvacet tisíc zřejmě neexistuje jediný notebook bez chyby a ostatní funkce přístroje jsou na jedničku.

Proto doporučuji v případě nákupu, pořídit tento stroj přes internet s dopravou do domu, protože když vás zklame, nebo nepřesvědčí, můžete jej do dvou týdnů vrátit prodejci zpět.