Nezávislý blog Michala Jonáše o hrách všeho druhu

persephone banner

 

Pokud se alespoň trochu orientujete v řecké mytologii, jistě vám není jméno Persefona neznámé. Je to dcera páru nejvyššího boha Dia a bohyně plodnosti (země samozřejmě) Démétér. Persefona je také krásnou manželkou vládce podsvětí Háda. V řeckých pověstích Hádes Persefonu nejdříve podle unesl, aby se do něj dívka nakonec zamilovala. V izometrické logické hře Persephone od tříčlenného nezávislého studia Momo-Pí ze švýcarského města Bulle, je tato legenda otočena naruby. Hádes unese Persefoninu matku Démétér (trochu si popletl ročníky, no) a Persefona se vydá na dlouhou cestu dolů až do podsvětí, aby se připojila ke svému manželovi a svoji matku osvobodila.

Persephone je takový interaktivní tahový hlavolam s nádhernou ručně kreslenou grafikou postavenou na enginu Unity, přičemž hra využívá pevně daný izometrický 2D náhled. Jakkoli titul nemá při hraní žádný text, jeho menu je v češtině, tak se všechny potřebné informace sami dovídáte postupně pěkně při vlastním hraní. Proto vám k ovládání stačí jen pohyb ve čtyřech směrech, kdy k interakci dochází již zcela automaticky. Unikátní funkcí hry Perspehone a Persefony samotné je chytré využití smrti protagonistky k dalšímu postupu a vyřešení každé z více než 120 postupně náročnějších úrovní umístěných do 10 tematických prostředí. Jinými slovy, bez využívání svých mrtvolek se prostě nedostanete dál.

 

persephone screen 01

 

Slogan hry, že „vaše smrt není konec, ale klíč k vyřešení každého hlavolamu”, si lehce ukážeme na následujícím příkladu. Jednu úroveň kupř. tvoří šachovnice, v níž se střídají kamenné kostky, na něž můžete bez obav šlápnout, a jámy s vystřelovanými hroty. A vy se potřebujete dostat do východu na druhém konci šachovnice. Jak se tam dostat? Jednoduše. Když vkročíte na jámu, Persefona zemře a její tělíčko zůstane nabodlé na vysunutých hrotech, načež se dívka reinkarnuje na posledním záchytném portále, přes který prošla. To je další důležitá funkce hry, kdy jsou různě po úrovni rozmístěné další teleportály. Jakmile přes nějaký projdete, po své smrti se vždy obnovíte právě na tom posledním překročeném.

Jde o to, že počet smrtí, kdy v úrovni necháte svá tělíčka v překážkách, je omezený zpravidla na tři až čtyři úmrtí. Musíte tak často pro nový pokus zvolit ten správný či východu nejbližší teleportál, aby vám pro překročení všech smrtících překážek všechny vaše smrti a tělíčka stačily. A abych tak dokončil postup v minulém odstavci, tak pak stačí přecupitat po svém tělíčku přes jámu a je to. Stejný systém, kdy využíváte mrtvolek tentokrát ostatních postaviček pro svůj další postup, využívá solidní česká dystopická 2D plošinovka Ministry of Broadcast z minulého roku (moje recenze 7/10).

 

persephone screen 02

 

Persephone není až tak nová hra, protože jako mobilní titul vyšla na Apple iOS a Google Android již v roce 2018, když její vývoj započal na začátku roku 2016. Nové jsou ovšem velké a vylepšené verze pro konzole Microsoft Xbox One a PC, kdy na xbox Persephona vyšla 6. 11. 2020 a pro PC/Macy/Linux na Steamu právě nyní. Porty pro domácí platformy mají oproti těm mobilním lepší a jemnější grafiku, rozšířené světlené efekty, několik nových úrovní navíc a hlavně dokonale přizpůsobené ovládání jak na klávesnici, tak i s ovladači. Je skvělé, že tyto verze nejsou jen rychle převedené mobilní originály, ale byly pečlivě vyvíjeny pro dokonalý zážitek, takže ani nepoznáte, že hrajete vlastně původně hru do kapsy!

Já sice logické hlavolamy zrovínka moc nehraju (jsem na ně totiž strašně blbej), ale Persephone mne opravdu velmi baví. Její hratelnost se dá přirovnat k taktéž vynikající hádankové dvojici původně mobilních hříček Monument Valley, která udělala u kritiky i hráčů velkou parádu. A to nejlepší na konec! Persephone je součástí předplatného Google Play Pass, takže si ji v něm zahrajete zadarmo. Pro zkoušku si tuto službu můžete bezplatně měsíc testovat. A na PC si zase ze Steamu stáhnete demoverzi s několika prvními úrovněmi. Ostatně ani plná hra není nijak drahá, když stojí podle platformy od 60,- do 200,-.