Nezávislý blog Michala Jonáše o hrách všeho druhu

Internet je vskutku báječné místo pro různé zlodějíčky a podvodníky, kteří se skrývají za domnělou anonymitu. Jejich revírem tentokrát výjimečně nejsou dálnice, alebrž inzertní servery a bazary. Já takhle na jednoho povedeného narazil, když jsem kupoval mobilní telefon. Jelikož jsem narazil na sofistikovaný podvod, nebude na škodu, když se o tomto více rozepíšu, protože vám třeba pomůže před napálením. To jsem takhle našel na inzertním serveru Bazoš.cz jeden inzerát, prodávající vyhlédlý mobil za poloviční cenu. První věc, na kterou je si potřeba dávat pozor: velmi nízká cena zboží ve vztahu k obvyklým už zpravidla ukazuje na nekalost. Zejména, pokud se jedná o měsíc staré zboží “jako nové”.

Inzerující ale poukázal na možnou falši i dalšími hned viditelnými faktory: jednak neuvedl své celé jméno, ale jen křestní “Milan” a druhak uvedl telefon s jednou chybějící číslicí. Čestný prodejce zpravidla uvádí celé jméno a také platné telefonní číslo. Milan chtěl evidentně kontaktovat pouze přes formulář bazaru opět kvůli větší anonymitě. Dobře, mohl být nervózní a telefon napsat chybně. Tak jsem jej kontaktoval přes formulář. Podezřelé ovšem také bylo, že na přiloženém obrázku byl uveden telefon s nabíječkou pro anglické trhy, nikoli s českou, i když inzerát tvrdil, že přístroj pochází z oficiální tuzemského dovozu. Obrázek byl tudíž použit z nějakého cizího inzertního serveru. Evidentně podvodník nepočítal s tím, že si někdo všimne rozdílných velikostí nabíječky. To už jsem na 100% procent tušil, že celý inzerát je podvod, tak jsem rozehrál také malou hru.

Uvedena byla možnost osobního předání v Praze, tak proč toho nevyužít, že? Nicméně první odepsaný email od prodávajícího byl opět velmi podivný (původní znění):

 

Dobrý den,
 inzerát je ešte aktuálny,kupený bol v Datarte,záruka je ešte 23mesiacov,všetko platí tak ako je napísane v inzeráte čiže je neblokovany a je to kompletne balenie,ide samozrejeme o originál,funkčný na 100% bez škrábancov,momentálne sa môžme stretnúť v Bratislave alebo vám ho môžem poslať poštou 1.triedou,pretože som predchvílou pricestoval do BA kvoli práci a vraciam sa až o 2mesiace,nečakal som že budem musiet cestovat tak skoro,ak sa nedá osobne tak vám ho môžem poslať poštou aj dnes a oskenoval by som vám potvrdenie z pošty o poslaní a vzapetí by ste mi obratom dnes poslali 3000kč na účet a druhu polovicu ked si ho doma odskúšate aby ste sa presvedčili že je v 100%stave.Spolu s podacím lístkom by som vám poslal obrázok s mojimi osobnými a bankovými údajmi aby ste mali istotu že som majitelom účtu,napíšte mi či by ste pricestovali do BA od zajtra sa môžem stretnuť od 7:30 do 9:00 alebo od 15:30 do večera,ak
 nemôžte osobne tak mi môžte napísať adresu na ktoru ho mám poslať,preprava trvá 3-4pracovné dni.
 Ďakujem

 

Telefon byl koupený v Datartu, ale proč je na obrázku UK verze? V inzerátu byla uvedena možnost předání v Praze, ale podvodník najednou zdrhnul do Bratislavy, z níž dlouho nevytáhne paty… Takže jen vějička a past na důvěřivce, kteří vezmou zboží na dobírku. Nicméně chytl jsem se toho Podacího lístku z pošty. Na něm bývá uvedeno podací číslo, podle kterého se dá zjistit stav balíčku na cestě – minimálně bych alespoň viděl, že podvodník to kamení opravdu poslal.

Takže jsem odepsal, že mu případně tu polovinu částky pošlu na účet, pokud pošle podací lístek. Samozřejmě jsem počítal, že dopředu žádné peníze nevysolím, a to ani v případě platného podacího lístku. Částku bych zaplatil celou až po dodání telefonu a jeho bezvadného stavu, v což jsem ale ani za mák nevěřil. Nicméně jsem Milanovi napsal, ať telefon pošle s naskenovaným podacím lístkem a já mu 3 tisíce hnedle pošlu vzápětí. Zapomněl jsem dodat, že Milan ještě jako důkaz poslal naskenovaný účet na nákup mobilu z pražského Datartu, který vypadal pravě. Ovšem mohlo jít o účet jiného zboží a telefon tam mohl třeba ve Photoshopu dotvořit, nebo si půjčil účet od někoho, kdo telefon opravdu koupil. A tak Milan prý zásilku poslal, o čemž informoval v dalším mailu:

 

Dobrý den,už som ho poslal v prílohe posielam potvrdenie a print screen z internet bankingu,pošlite mi dnes potvrdenie o prevode,kod banky je 2010,je to český účet,takže normálny vnutrozemský prevod,verím že budeme obidvaja spokojný a všetko prebehne bez komplikácii.Ďakujem

 

Mail skutečně sken Podacího lístku Slovenské pošty obsahoval, ale byl to velmi malý obrázek ve velmi nízkém rozlišení, kde šlo jen těžko vyluštit podací číslo (samozřejmě to bylo účelem). Evidentně to byl opět padělaný lístek na podací číslo, které bylo smyšlené. Což se potvrdilo, když jsem jej zadal pro sledování zásilky na stránkách Slovenské pošty a žádná zásilka se neukázala. Milan samozřejmě nic neposlal a čekal, že mu alespoň pošlu ty 3 tisíce… Když jsem mu pak napsal dotaz na to nesprávné podací číslo, tak už se samozřejmě neozval. Nápadný byl i jeho zřejmě čerstvě založený mail milan0005@atlas.cz, který už svým tvarem s číslicemi působí nedůvěryhodně, než např. milan.labuda@atlas.cz.

Z výše psaného je vidět, že se podvodníci docela sofistikovaně připravují na vylákání peněz z důvěřivých nakupujících. Někdo méně opatrný klidně těm padělaným účtům a Podacím lístkům může uvěřit. Já osobně bych přes inzertní servery, snad s výjimkou lépe chráněného Aukra, nikdy nic na dobírku nekoupil, pouze na osobní předání. Takže na co dávat při nakupování v online bazarech pozor?

 

  • Když je u inzerátu uvedena jen přezdívka, nick, či křestní jméno (a server umí zobrazit jméno celé).
  • Když neuvádí telefon, či uvede jeho neúplné číslo.
  • Když přiložený obrázek nesedí s textem inzerátu (na obrázku UK model, text tvrdí CZ distribuci)
  • Když je uvedena až podezřele moc nízká cena.
  • Když se ten samý inzerát neustále opakuje a znovu zakládá.
  • Když prodávající uvede osobní předání a pak tvrdí, že není možné.
  • Když má prodávající podivný tvar emailu.
  • Když ten samý inzerát najdete na více bazarech pod jinými jmény prodávajícího.

 

Vždycky je dobré vygooglovat jméno a všechny kontaktní údaje, nebo je zadat na více bazarech, občas se dozvíte zajímavé věci, stejně jako narazíte na varování od napálených zákazníků. Já jsem v tomto naštěstí velmi obezřetný, ale co vy, napálili jste se takhle při nákupu z bazarů někdy, nebo narazili jste na nějakého podobného podvodníka?