Nezávislý blog Michala Jonáše o hrách všeho druhu

svet po nas banner

 

Tady se někomu hodně líbí filmová sága Planeta opic. Tím zaníceným fanouškem je opravdu francouzský deskoherní designér Florian Sirieix, protože jeho novinka Svět po nás (v originále After Us) je filmovému opičímu univerzu z postapokalyptické budoucnosti docela podobná. A není to jen můj dojem, protože postapo svět i chytré opičí tlupy se v jednoduché karetní hře Svět po nás u slavné filmové série fakt inspirovaly! Florian se navrhování deskovek věnuje poslední dekádu, takže od něj možná znáte kupř. Imaginarium z roku 2018, ale hlavně nedávný titul Projekt A.R.T.: Zachraňte umění z minulého roku, lokalizovaný vydavatelstvím Tlama Games. Jak Svět po nás, tak i Projekt A.R.T. spojuje naprosto parádní grafický design a ilustrace mého oblíbence Vincenta Dutraita, jehož v oblasti výmalby stolních her považuji za absolutní špičku.

Však jsou obě hry překrásné, načež Svět po nás možná ještě o trochu víc, protože Vincent zdejší opičky zpodobnil opravdu neskutečně! Výtvarná stránka je rozhodně jednou z největších předností Světu po nás. Tuto velmi přístupnou a nenáročnou rodinnou deskovku k nám v češtině dovezl Blackfire Entertainment. Odehrává se v budoucnosti roku 2083, kdy je to již několik desetiletí od totálního vymření lidstva. Díky tomu se vlády nad naší planetou ujaly stále více se rozvíjející opičí druhy, které vytvářejí chytré tlupy a učí se používat předmětů zanechaných lidmi. Vy hrajete za takového vůdce jedné z tlup, přičemž je třeba předeslat, že Svět po nás není žádnou škodící hrou, protože všechny tlupy hráčů jsou vůči sobě přátelské a kde sbírá a úřaduje jedna tlupa, druhá si vybere takříkajíc místečko trochu jinde. Takže si tady ani nijak nelezete do zelí.

 

  • Platforma: stoly a podlahy
  • Datum vydání: 9/2023 (česká verze 3/2024)
  • Výrobce: Catch Up Games (Francie)
  • Vydavatel: Blackrock Games (Francie)
  • Český distributor: ADC Blackfire Entertainment
  • Žánr: rodinná karetní hra s tvorbou balíčku
  • Česká lokalizace: ano
  • Multiplayer: ano (1-6)
  • Herní doba: 45 minut
  • Přístupnost: 14+
  • Hmotnost krabice: 1,5 kg
  • Rozměry krabice: 316 x 224 x 60 mm (v x š x h)
  • Cena: od 959,-

 

Výhodou Světu po nás je určitě krátká doba přípravy i sklizně, stejně jako praktický kartonový insert v krabici (navíc také ilustrovaný), široký počet 1-6 hráčů a rozumná herní doba kolem čtyřiceti až pětačtyřiceti minut. Prostě taková typická rodinná hra pro všechny věkové kategorie od nějaké šesté třídy výše. Moje kopie ale přišla s provaleným herním plánem, který někdo v továrně přehnul na druhou stranu, než se má, a ohýbací střed plánu tak tvoří nepěkná vysoká hrana. Komponenty jsou jinak pěkné a poctivé, když potěší pohledné dřevěné žetonky květin, ovoce a obilí. Obilniny trochu podivně představují černé žetony a nikoli žluté či přírodní, ale hra je postapo, takže jsou možná krapet znečištěné popílkem. Mechanika celé hry, jež se měla od začátku vývoje v roce 2016 jmenovat „Golem”, je úplně triviální.

Svět po nás obsahuje 5 druhů opiček od základních tamarínů přes mandrily, šimpanze a orangutany až k vrcholným gorilám. Osmičku tamarínů máte v tlupě jako startovní balíček karet již od začátku, ostatní schopnější karty si musíte nejdříve koupit ze zásoby opičince na herním plánu. Vtip je v tom, že všechny karty mají ve spodní polovině čtverečková či obdélníčková políčka s různými zdroji a akcemi. Některá tato pole jsou již uzavřená, některá otevřená, takže když k nim přiložíte jinou kartu, políčka na sebe navážou a vytvoří uzavřený obdélník. Chytrým hraním a skládáním čtvera či pěti karet vedle sebe uzavřete různá políčka, načež jen za ně v následující fázi kola získáte zdroje a akce pro další hru. Každé kolo si ze svého bobtnajícího balíčku opiček líznete náhodné kvarteto karet (jeden efekt ještě jednu kartu přidá).

 

 

Tyto karty podle svého uvážení rozložíte do řady vedle sebe. Pak všichni najednou jedete od horního řádku políček zleva doprava a za všechna uzavřená pole berete zdroje či provedete nějakou akci. Vše samozřejmě pro zisk co nejvíce vítězných bodů, zde představovaných symbolem svítící žárovky. Tato činnost přeneseně značí pohyb a sběr vaší opičí tlupy v prostředí kolem vás. Na svoji hráčskou desku si tak sbíráte a střádáte modré květiny, oranžové ovoce, černé obilí či žetony vyhozených baterií. Akce zase umožňují kupř. získat vítězné body za různé kombinace zmíněných zdrojů, za určité opičí druhy ve vyložených kartách apod. Smyslem je nasyslení vhodných žetonů zdrojů (vaše zásoba je neomezená) buď za účelem směny za vítězné bodíky, nebo pro nákup (rozumějte přilákání) dalších a silnějších karet opic do vaší tlupy reprezentované dobíracím balíčkem.

Ano, Svět po nás je typickým představitelem žánru stavění a přizpůsobení balíčku karet. Některým schopnějším opicím totiž chutnají jen květiny, jiné preferují ovoce a gorily se spokojí s obilím. Právě za tyto žetony si každé kolo můžete nakoupit silnější karty opic do svého balíčku. Karet si lze i zbavovat, což budete často provádět s těmi základními a velmi slabými kartami tamarínů, jaké v těch políčkách nemají zrovna extra silné akce. Později se silnějším balíčkem již zpravidla budete sbírat opravdu velké množství zdrojů, takže si dovolíte přilákat ty nejschopnější jedince, kteří stojí vždy 6 zdrojů. Partie opičího sběru nemá pevně daný počet kol, nýbrž končí ve chvíli, kdy někdo z vás dosáhne na 80 a více vítězných bodů, jež si zaznamenáváte na stupnici kolem herního plánu.

 

 

Hry pak občerstvují destičky předmětů zanechané lidmi, však takový pinballový automat umožňuje za 4 baterky vyložit do řady další pátou kartu. Špatný není ani speciální sólo režim, jaký vždy u deskovek po éře Covidu rád vidím. Hrajete v něm proti chytré gorile King Kongovi, který představuje vašeho protihráče. Kong sice získává vítězné body mnohem snáze a rychleji než vy, ovšem lze mu to pěkně zpomalovat díky vtipné mechanice, kdy si vaše zdroje neberete za společné zásoby jako v normální partii pro 2-6 hráčů, ale z jeho zásoby. Jen si musíte zvyknout na to, že hraní za Konga není zrovna rychlé, protože se skládá z většího množství kroků, jaké za něj v každém jeho kole musíte provést.

Svět po nás do žánru karetních her se stavbou balíčku nepřináší vlastně nic nového a jeho triviální mechanika spočívá pouze v kombinování řady karet před vámi a podle toho dobrání žetonů zdrojů. I když se díky tomu na vrchol žánru s etalony deskovek typu HEAT, Břink!, Hledání Eldoráda či nejtypičtějšího Dominionu nezařadí, stále se jedná o nádhernou, přístupnou a pravidlově naprosto pohodovou rodinnou karetku, v níž je výhoda, že si nejdete po krku (to u nás chválí hlavně naše ženy) a že partie skvěle odsýpají, protože většinu fází hrajete všichni najednou. Jo a mrkněte pořádně na ilustraci víka krabice, nejsou vám ty ruiny povědomé?

 

Hodnocení GamesBlogu: 7/10

 

svet po nas art