Nezávislý blog Michala Jonáše o hrách všeho druhu

hledani eldorada banner

 

O hledání bájného Eldoráda, tajemného zlatého města indiánů ukrytého v hloubi Střední Ameriky, se pokoušeli mnozí, ale dodnes ho nikdo nenašel. Přitom bájné El Dorado, jak se nazývá ve španělštině, není tak úplně nereálná báchorka! V roce 1967 byla v Kolumbii objevena vzácná soška ve formě voru, vyrobeného z 80% zlaté slitiny. Dnes je jako součást kolumbijského národního pokladu vystavena v muzeu v Bogotě. Tudíž je pravdou, že historičtí obyvatelé Latinské Ameriky, sídlící na pomezí Ekvádoru, Kolumbie a Peru, měli přístup ke zlatu, po němž tolik pásli evropští Conquistadoři. Legenda o Eldorádu vznikla v první polovině 16. století z úst zajatých indiánů, ale dodnes se neví, jestli si jen vymysleli pověst, nebo mluvili pravdu.

Nicméně odhalení leží jen kousek na dosah, a to v deskové hře Hledání Eldoráda, kterou k nám dovezlo a lokalizovalo vydavatelství Ravensburger (orig. název je Wettlauf nach El Dorado / Quest for Eldorado). Vůbec téma Eldoráda je v oboru stolních her vděčným tématem, protože se první deskovka objevila již v roce 1973 a popisovaný titul Hledání Eldoráda je hlavní součástí šestidílné řady her a rozšíření, jež započala již před sedmi lety. Takže se výjimečně nebavíme o novém produktu, ale o oblíbené starší deskovce, jež se u nás dávno prodávala, jenže pouze v cizích jazykových mutacích. Do češtiny byla obléknuta až zkraje letošního roku. Za Hledáním Eldoráda stojí dvě velké osobnosti „papírového” herního průmyslu.

 

 • Platforma: stoly a podlahy
 • Datum vydání: 5/2017 (česká verze 1/2024)
 • Výrobce: Ravensburger (Německo)
 • Vydavatel: Ravensburger (Německo)
 • Český distributor: Ravensburger CEE
 • Žánr: dobrodružná desková hra se sestavováním karetního balíčku
 • Česká lokalizace: ano
 • Multiplayer: ano (2-4)
 • Možnost hraní sólo: ano (komunitní)
 • Herní doba: 30-45 minut
 • Přístupnost: 10+
 • Hmotnost balení: 1,8 kg
 • Rozměry krabice: 297 x 297 x 72 mm (v x š x h)
 • Cena: od 889,-

 

Německo-francouzská spolupráce

Za designem stojí respektovaný německý autor Reiner Knizia. Ten navrhuje hry jak na běžícím pásu, až se divím, kde na ně stále bere tolik nápadů a fantazie. Shodou času nyní v obchodech najdete jeho dvě novinky Marabunta a MLEM: Vesmírná agentura, obé v češtině od Blackfire Entertainment. Proslulé jsou ale zejména Reinerovy starší série Amun-Re, LAMA, Lost Cities či Medici. Velkou část jeho titulů zabírají malé a krátké logické karetky, protože Reiner Knizia vystudoval matematiku a číslíčka jsou jeho zálibou. Tou druhou osobností je podle mne jeden z pěti nejtalentovanějších ilustrátorů posledních let, francouzský malíř Vincent Dutrait. Jeho kresbičky si taktéž můžete vychutnat v českých mutacích mnoha současných deskovek.

Zakrátko vyjde Svět po nás (v originále After Us) od Blackfire, zatímco na trhu jsou již aktuální počiny jako Projekt A.R.T.: Zachraňte umění od Tlama Games, pár dní stará AQUA: Biodiversity in the Oceans či super boží závodnička HEAT. Tato silná autorská dvojka, ještě doplněná Kniziovým dvorním ilustrátorem Franzem Vohwinkelem (maluje battletechy, catany, břinky či exity), je dostatečnou pozvánkou do družiny hledající Eldorádo, však jsem ho měl dlouhá léta v merku, ale vždy jsem narazil jen na dovezenou německou verzi, kterou jsem bez anglického textu nechtěl. Hledání Eldoráda se dokonce dostalo do finálové nominace na nejprestižnější světové ocenění Spiel des Jahres 2017.

 

 

Nominace znalým hned řekne, že Hledání Eldoráda je přístupnou a nepříliš těžkou rodinnou dobrodružnou deskovkou, v níž jako vedoucí expedic soutěžíte o to, kdo se jako první dostane do zlatého města Eldoráda. Je určena pro klasické 2-4 hráče od 10 výše a jeden z vás bájné město najde do pohodlné hodinky putování neprostupnou džunglí. Ani sólo hráči nemusí smutnit, protože komunita vymyslela několik variant pro jednoho hráče a nechybí ani kooperativní variace! Hledání Eldoráda je titulem, jenž herním materiálem věru nepřetéká. Když se prvně vrhnete do krabice, najdete v ní jen několik „vylupovacích” kartonových desek, několik balíčků karet a pár dřevěných figurek.

Komponenty jsou ale poctivé a kvalitní, navíc, jak má Ravensburger ve zvyku, je hra vyrobena u nás, takže je vidět, že i naše tiskárny dokážou zajistit stejnou kvalitu jako výrazně větší a zkušenější továrny v Číně. Na Vincentovi mám rád ty jeho vtípky, takže i zde kupř. ozdobil krepu žetonu klobouku prvního hráče drobnou ještěrkou, jež má v tlamičce malou zlatou nugetku… Nejdříve před expedicí musíte sestavit vlastní herní plán trasy v džungli, který zde tvoří velké hexové desky s terénem, nikoli ten obvyklý hranatý rozkládací plán. Tady bych se hned zastavil, protože takřka nedozírné varianty sestavení trasy k Eldorádu znamenají velkou pestrost partií. Ve hře najdete sice jen 7 plánků ve třech obtížnostech, ale mapu si můžete poskládat i sami podle sebe a i tyto verze se jen tak neohrají.

 

 

Hledání Eldoráda na mnoho způsobů

Oblíbenost Eldoráda dokazuje opět pracovitá komunita, takže až vás tyto ofiko mapy přestanou bavit, máte v zásobě ke stažení další desítky návrhů. Nebo si nové prostě vygenerujte v online editoru (viz dolejc). Ne ne, tato hra se vám jen tak neomrzí, na to můžete vzít jed! Kompetitivní, kooperativní i sólové režimy, k tomu desítky komunitních map + generátor, Eldorádo si díky vřelým fandům již léta jede doslova svou vlastní ligu. Přitom pravidla jsou vskutku jednoduchá a točí se kolem skládání balíčku karet. Karty zobrazují jednak různé specialisty vaší expedice, jaké se vám na cestě budou setsakra hodit, a jednak neméně užitečné nástroje typu vysílaček či kompasů. Každá karta, tedy každý účastník či nástroj vaší družiny, je nutný pro postup po trase.

Před vámi se totiž tyčí neprostupná džungle, rozvodněné vodstvo, domorodé vesnice či skaliska. Tudíž se kartou zvěda prosekáte liánami, kapitán vám povede loďku po vodě a taková cestovatelka se zase druží s indiány, takže vás provede jejich vesnicemi. Ve zkratce vám karty dávají barvu a symboly, jaké odpovídají hexovým políčkům na trase. Kupř. zelená políčka jsou džungle, takže abyste na ně mohli vstoupit, potřebujete mít ve svém týmu (a ve svém balíčku) zelené karty specialistů či nástrojů, jaké se hodí do zeleného pekla. Tedy např. mačetu, což je i symbol na políčkách. Karty pak mají různé číselné hodnoty většinou od jedné do šesti. Dá rozum, že na zelené políčko džungle se dvěma symboly mačet tedy pro vstup potřebujete kartu či karty stejné barvy a s alespoň dvěma mačetami.

 

 

Takže si během cesty do zlatého města pomalu skládáte a vylepšujete svůj balíček karet účastníků expedice a jejich nástrojů, zatímco je v každém tahu vykládáte z ruky (vyložit jich můžete kolik chcete) a díky jejich symbolům procházíte přes políčka trasy. No a kdo tuto dobrodružnou cestu zvládne nejrychleji, ten se jako první dostane do Eldoráda, sebere všechno zlato a vyhrává partii! Zpočátku jde putování pomalu, protože máte v ruce jen slabší startovní karty a každé kolo si můžete koupit pouze jedinou další kartu. Za níž navíc platíte taktéž svými kartami. V druhé půli cesty už je to docela napínavý a rychlý závod, protože všichni již máte své balíčky karet větší a silnější. V tu chvíli vám ale do cesty často hází vidle herní plán a náhoda, protože před vámi stojí zrovna políčka s terénem, pro něhož nemáte ty správné karty. Případně vám cestu někdo blokuje, protože na jednom poli může stát jen jediná figurka!

Ano, slavná hláška „Je to sice delší, ale zato horší cestou” z filmu Sněženky a machři při hraní zaznívá vcelku pravidelně, protože často musíte chtě nechtě volit obcházku či delší cestu jen proto, že vám zrovínka nejde ruka. V krabici také najdete volitelné rozšíření Hledání Eldoráda: Jeskyně ( a také silné bonusové karty i prázdné pro vlastní návrhy!). Při postupu přes hory máte možnost odkrýt žeton jeskyně, který na rubu skrývá docela praktické výhody jako např. další symboly pro pohyb, možnost zbavit se nechtěné karty ze svého balíčku nebo vstup na obsazené políčko, což je normálně zapovězeno. Ostatně podobné akce nabízejí i zvláštní akční karty, jaké si později přidáváte do své zásoby. Už jen ten nahoře zmíněný kompas vám dobere rovnou tři karty do ruky, což vaše další putování výrazně urychlí. Hledání Eldoráda je už sedm let jednou z nejlepších rodinných her na trhu a já jsem moc rád, že jsme se díky Ravensburgeru, byť s velkým zpožděním, dočkali i české edice.

 

hledani eldorada art

 

Hra má snadné mechaniky, dobře sepsaný manuál (základní pravidla jsou jen na čtyři stránky), nádherné ilustrace a taktéž cena pod tisícovku je rozumná. Nepraktický je pouze zbytečně velký formát sešitu pravidel dle rozměrů bedýnky, který zabírá hodně místa na stole a nevejde se vám do batohu třeba pro studování při cestách. Klasická A4 i se silnější gramáží papíru by byla příhodnější. Jelikož komponent není tolik, tak chybějící insert ani nevadí. Nejméně atmošky má Hledání Eldoráda kupodivu nikoli v sólu či dvou (ve dvojici totiž chodíte každý se dvěma expedičníky), ale ve třech, kdy je pro každého v džungli místa dost a hráči si moc neškodí ani si tolik nepřekážejí, jako ve dvou a čtyřech. To je ale asi to jediné hluché místo, které Reiner úplně nedomyslel. Pokud vám nevadí více náhody ve hře a občas i dost smůly a nebojíte si trochu zaškodit, bude Hledání Eldoráda i pro vás to pravé deskoherní Eldorádo Grando.

 

Hodnocení GamesBlogu: 9/10