Nezávislý blog Michala Jonáše o hrách všeho druhu

posel smrti banner

 

Je to dnes jen o několik měsíců navíc, kdy před kulatými dvaceti léty vyšla výborná česká klikací hororová adventura Posel smrti, pro export nazvaná Black Mirror. Poctivé dílko pro PC, v němž jste se jako šlechtic Samuel Gordon navrátili po dvanácti letech na své rodné panství, abyste záhy čelili podivným úmrtím a temným událostem v Anglii roku 1981. Hra do dnešní doby zestárla pouze grafikou, která používá pevné rozlišení 800 x 600 bodů a statická předkreslená pozadí (i v těch kostičkách ale stále pohledná a tajemná!). Na druhou stranu Posel smrti na svých patnácti až dvaceti hodinách hraní nabízí přes půl druhé stovky unikátních scén, k tomu takřka dvě desítky logických hádanek, pět hodin namluvených dialogů a přes tisícovku zvukových efektů.

 

 

Roky po přelomu milénia byla éra, která podobným dobrodružným počinům přála, však v těchto dobách dále vyšly podobně laděné klikačky jako kupř. Broken Sword: The Sleeping Dragon, Escape from Monkey Island, Myst III: Exile a realMyst, Runaway: A Road Adventure, český Samorost, Stupid Invaders nebo Syberia. Pro našince Posel smrti dodnes exceluje fantastickým českým dabingem v podání špičkových herců včetně Michala Dlouhého, Radoslava Brzobohatého, Pavla Soukupa či Květy Fialové. Krom kostičkové grafiky a obrazových artefaktů na současných strojích Posla smrti devalvuje hlavně ruská protipirátská ochrana StarForce, která se nedokáže nainstalovat a stále vyžaduje restart. A bez ní hru vůbec nespustíte.

 

posel smrti box

České krabicové vydání z roku 2003

 

Jediným řešením je v případě staré krabicové verze se dvěma DVD spolu s několika dalšími knihovnami stáhnout upravený anglický exe soubor (agds.exe) a přes něj jako administrátor hru spouštět. Bez této úpravy vám je stará originálka k ničemu, jak jsem se ostatně u své 2DVD krabicovky od Cenegy z roku 2003 sám přesvědčil. Bohužel tím ale přijdete o dabing hlavního hrdiny, který zůstane nemluvný, nicméně komunikuje alespoň skrze anglické titulky. Posla smrti pod názvem Black Mirror ale najdete v plně funkční verzi včetně českého dabingu na GOGu, kde stojí 9,99 EUR. Každopádně hra ani po více než dvou dekádách neztratila nic ze své atmosférické hratelnosti.

 

 

Stále je k dispozici hratelné demo a taktéž k poslechu celý soundtrack, jehož tvoří necelá sedmdesátka hudebních podkresů. V rámci tehdejšího autorského studia Unknown Identity působil i Zdeněk Houb, jenž pro Posla smrti vytvořil scénář, dialogy, zvuky i hudbu. A právě příjemná hudba se nyní připomíná nyní již úspěšnou kampaní na HitHitu, kde Zdeněk Houb sbírá příspěvky na nové kompletní vydání zremasterované hudby takřka ze všech adventur od Unknown Identity a Future Games (s nimiž se pak sloučili), počínaje Poslem bohů a konče Alter Egem. Za 299,- dostanete dvouhodinový soundtrack v digitálním formátu MP3/WAV, za dvojnásobnou částku pak můžete mít i fyzické dvojcédéčko. A jelikož je kampaň úspěšná, autor anoncuje, že by se rád pustil do dalšího dílu ságy Posel smrti s podtitulem Pouto krve, jenž by celé třídílné sérii předcházel.