Nezávislý blog Michala Jonáše o hrách všeho druhu

battle shapers banner

 

Možná jste ji prošvihli, možná jste čekali na nižší cenu. Před čtyřmi měsíci ještě jako hodně syrová hra vyšla frenetická akční sci-fi střílečka Battle Shapers. Na ní je typické, že ji vyvíjí (vyšla totiž a stále se nachází ve fázi předběžného přístupu) docela nové a plně nezávislé studio Metric Empire z kanadského Montrealu. Kde mimo jiné od roku 1997 sídlí obří pobočka Ubisoftu, v níž pracuje na čtyři tisíce zaměstnanců! Montrealští mají prsty skoro ve všech hlavních značkách Ubisoftu od Assassin’s Creed přes Far Cry, For Honor, Just Dance, Prince of Persia, Shaun White Snowboarding až po Tom Clancy’s Rainbow Six či Tom Clancy’s Splinter Cell. Narážím na to, že studio Metric založili a z velké části jej tvoří právě uprchlíci z montrealského Ubisoftu, kteří již měli plné zuby korporátu a chtěli si vyvíjet hry přesně podle svého gusta.

 

 

Battle Shapers jsou prvotinou studia Metric, přičemž se jedná o žánr, o jaký v posledních letech v Ubisoftu ani nezavadili. Tudíž by si ji autoři v předchozím zaměstnání zcela jistě nedokázali prosadit. Nekompetentní vedení Ubisoftu raději utápělo nesmyslné hodiny práce a velké částky na konceptech titulů žánru Battle Royale, jaké ale v drtivé většině později stejně zrušilo. Hra Battle Shapers je rychlá akční sci-fi střílečka z pohledu první osoby vyznávající žánr Rogue-lite, takže po vašem zabití znovu opakujete průchod od začátku. Pohyb je v ní velmi hbitý, byť zase ne tolik jako v jiných sci-fi střílečkách typu Quake apod. Hlavní hrdinkou je zde chytrá androidka Ada, původně naprogramovaná jen jako AI pilotka. Jenže když její futuristickou megapoli New Elysium ovládne armáda zkorumpovaných robotů všech velikostí, popadne první zbraň a vydá se kosit zástupy robotických strojů.

Battle Shapers zaujmou hlavně fandy přímočarých frenetických stříleček, protože pro kryt tu není místo ani čas a vše probíhá za nutnosti neustálého pohybu a skoků po arénově designovaných úrovních, z jejichž docela velkoryse pojatých prostor se dostanete za další dveře až po vykosení všeho nepřátelstva kolem. Obdržíte k tomu solidní arzenál jak zbraní na blízko, tak hlavně na dálku, a to včetně různých nástrojků a explozivních věciček. Hra dostala jméno podle unikátní možnosti měnit si bitevní pole tak trochu podle svého. Klást lze do prostředí různé pasti, vždy si vybíráte z vícero objevených vylepšení a nových zbraní, stejně jako si lze svobodně určit, do jaké z úrovní se podíváte dále. Samozřejmě se každým dalším průchodem výrazně posilujete, takže jednou projdete všemi nepřátelskými věžemi jako nůž máslem.

 

 

Pochválit musím i říznou adrenalinovou rockovou hudbu a naprosto plynulou a pohlednou grafiku. Současná fáze předběžky by měla podle plánu skončit ještě letos nejpozději na podzim, však od prvotního vydání v říjnu titul Battle Shapers obdržel pěknou várku nových nepřátel, dalších bossů, nových zbraní a další lokaci. Prozatím hra vyšla výhradně digitálně pro PC na Steamu, přičemž konzolové verze jsou plánovány na vzdálenější budoucnost, až bude počítačový originál plně dokončený a vydaný jako finálka. Pak se má začít pracovat na verzích pro současné konzole. Co je ovšem dané, je zaměření striktně na jednoho hráče. S jakýmkoli multiplayerem, pro něhož je koncept této hry docela vhodný, se nepočítá. O hře píšu zejména z toho důvodu, že je nyní součástí slevové akce Quebec Games Celebration, takže ji nyní na Steamu pořídíte za velmi solidní peníz cca 460,-, což ve světle současného stavu Battle Shapers není nijak přemrštěná částka.

 

battle shapers boss