Nezávislý blog Michala Jonáše o hrách všeho druhu

marvel united spider-geddon banner

 

Jestli se původně komiksovému, ale nyní již  široce multimediálnímu vydavatelství Marvel ve filmech a seriálech z diváckého zájmu moc nedaří, tak ohledně deskových her to vůbec neplatí. O hrdinské universum Marvelu mají dnes trvalý zájem mnohá studia a producenti, přičemž dlouhodobými uživateli licencí jsou hlavně velcí deskoherní vydavatelé jako singapurský CMON (autor Marvel United: Spider-Geddon), americké Fantasy Flight Games a WizKids či německý Ravensburger (od něj jsem aktuálně zrecenzoval Hledání Eldoráda). CMON marvelovské reálie využívá dokonce u tří řad, a to u Marvel United a Zombicide (Marvel Zombies), přičemž nově rozjíždí i super hrdinské stolní RPG Marvel Multiverse Role-Playing Game.

 

 • Platforma: stoly a podlahy
 • Datum vydání: 11/2023 (česká verze 2/2024)
 • Výrobce: CMON (Singapur)
 • Vydavatel: CMON (Singapur)
 • Český distributor: ADC Blackfire Entertainment
 • Žánr: rodinná karetní hra se super hrdiny Marvelu
 • Česká lokalizace: ano
 • Multiplayer: ano (1-5)
 • Herní doba: 30-45 minut
 • Přístupnost: 14+
 • Hmotnost krabice: 1,2 kg
 • Rozměry krabice: 260 x 260 x 70 mm (v x š x h)
 • Cena: od 989,-

 

Ze všech těchto zmíněných značek je Marvel United tou zcela nejjednodušší a nejpřístupnější, což platí, i pokud to vezmeme globálně mezi všemi současnými marvelovskými deskovkami a karetkami, do nichž počítám třeba ještě výrazně náročnější Marvel Champions. Hry od CMON u nás distribuuje vydavatel Blackfire Entertainment, tudíž se již několik posledních let můžeme těšit z několika lokalizovaných titulů velké produktové řady Marvel United, což platí i pro současnou novinku Marvel United: Spider-Geddon. Pokud se zajímáte o deskovky, takže zrovna čtete tento artikl, tak pro vás nebude Marvel United žádnou neznámou. Nicméně pro neinformované si pojďme tuto řadu karetních rodinných her velmi stručně představit.

 

Marvel United se stále rozšiřuje

První základní set CMON představil před čtyřmi lety. I nadále se tato série stále rozšiřuje jak o další základní sety, které můžete hrát samostatně (to je i případ nového dílu Marvel United: Spider-Geddon), tak o přídavky, k nimž potřebujete jakýkoli z těch základních setů, protože tato rozšíření neobsahují veškerý potřebný herní materiál. Jestli byla původní premisa Marvel United zamýšlena jen pro nenáročné a rodinné kooperativní hraní, kdy jako super hrdinové společně spolupracujete a bojujete proti padouchovi a jeho nohsledům taktéž z řad zlých marvelovských postav, nyní poslední díly Marvel United nabízejí ještě daleko širší možnosti hraní. Série Marvel United kupř. od roku 2020 uvedla rovnou několik možností sólo hry.

 

 

Za tu dobu máte skrze každoročně vydávané přídavky doslova nekonečnou zásobu hrdinů i jejich nepřátel, takže si můžete postavičky z obou stran barikád velmi pestře kombinovat. A konečně naposled přibyl ještě kompetitivní režim, kdy jeden z hráčů ovládá padouchy. Hry Marvel United lze tak hrát v jednom až pěti lidech, přičemž všechny tituly mají triviální pravidla a pohodlnou herní dobu na 30-45 minut. Každý hráč, a tedy i jeho ovládaný super hrdina, má svůj unikátní balíček karet s akcemi a schopnostmi. Ty základní akce jsou u všech her stále stejné: zelená šipka značí pohyb na sousední desku lokace, červená pěst je útok, žlutá hvězdička znamená záchranu civilisty, zničení nohsleda nebo potlačení hrozby na kartách a barevná kostička je žolíková akce, kterou lze využít jako libovolnou z těch výše zmíněných.

 

 

Podobně i padouch má zase svůj balíček karet, jimiž vám škodí kudy chodí. To spojenectví má hra v názvu proto, že si zde můžete skrze kombinování karet krásně pomáhat. Všechny karty všech postav si totiž vykládáte do rostoucí příběhové linky, kdy kartičky seřazujete do řady pěkně za sebe, aby byly viditelné jejich akce. Fígl spočívá v tom, že další hráč může využít všech barevných akcí na kartě, kterou naposled do linky vyložil jeho kolega před ním. Pokud jste kupř. vyložili kartu s dvojitou akcí pohybu, a další hráč do řady vyloží akci jednoho pohybu, stále se může se svým hrdinou posunout až o tři lokace. Kvalitní spolupráci a domluvu fakt potřebujete, protože padouch neustále množí své nohsledy, čímž plevelí a omezuje lokace, pomalu plní svůj ďábelský plán a do všeho se vám ještě motají zvědaví civilové, jaké musíte zachraňovat.

 

 

Marvel United: Spider-Geddon jako čtvrtý v pořadí

Právě kombinace chytré mechaniky sdílení akcí na kartách a nenáročných pravidel, jaká se naučíte za pár minut a jednu hru, stojí za velkou světovou oblibou Marvel United. Jestli dobře počítám, tak doposud ve světě vyšlo 15 velkých rozšíření (některá jsou ale exkluzivní jen pro Kickstarter) + 4 základní sady. A letos by se mělo dále objevit dalších 8 rozšiřujících setů! Blackfire do češtiny včetně Marvel United: Spider-Geddon přeložil 6 krabic, nicméně angličtina je u originálních verzí velmi jednoduchá a na plno z nich navíc najdete české návody na Zatrolených hrách, takže není potíž kombinovat při hraní anglické i české sety. Jak jsem předeslal, nejčerstvější Marvel United: Spider-Geddon je základní set, takže jej lze hrát samostatně nebo zkombinovat s nějakým z rozšíření.

 

 

I pro Spider-Geddon platí, že v něm najdete pečlivě vymodelovaný insert a hlavně krásné, velké a detailní barevné plastové miniatury. Oproti první základní sadě Marvel United z roku 2020 je bedýnka Spider-Geddonu výrazně bohatší. Dva ze super hrdinů (Superior Spider-Man a Anti-Venom) mohou působit jako padouši i klaďasové. Figurek je taktéž o dvě více a Spider-Geddon přináší volitelné karty vybavení pro hrdiny a naproti nim karty super padoušských schopností pro zlouny. Máte tu také více kartonových žetonů a již v krabici možnost hrát kooperativně, dvěma způsoby sólo a jedním způsobem kompetitivně. Sada udělá radost zejména fanouškům pavoučího muže, protože kolem jeho alternací (spider-něco figurek tu je polovina z celkových deseti miniatur) se nový díl celý točí.

 

 

Cenovka pod tisícovku je tak ve světle bohatšího obsahu bedýnky, než bývalo v řadě Marvel United zvykem, rozumně nastavená, pročež Spider-Geddon je kupodivu ještě levnější než chudší a čtyři roky starý základ Marvel United! A tak jestli hledáte nějaký startovní set Marvel United, s nímž chcete začít hrát, určitě bych nový Marvel United: Spider-Geddon doporučil raději, tedy pokud nemusíte mít nutně nějakého super hrdinu ze starších dílů. Za rozumnou cenu získáte bohatě vybavený a plně dostačující základní set v češtině pro zábavné partie celé rodiny, jaký můžete hrát na vícero způsobů a jaký lze i nadále rozšiřovat.

 

Hodnocení GamesBlogu: 8/10