Nezávislý blog Michala Jonáše o hrách všeho druhu

taxi life abnner

 

Možná si pamatujete na zpočátku chválený vlakový simulátor Train Life z roku 2022? Tento projekt měl dobře našlápnuto rozčeřit nynější vody železničních simulátorů ovládané sérií Train Sim World od anglického studia Dovetail Games. Jenže ani ne po dvou letech od předběžky Rail Life polští autoři z krakovského studia Simteract jeho vývoj prakticky zastavili, což hlavně znamená, že střídmý obsah hry se již dlouho nerozšiřuje. Malý podvod na zákazníky, kteří si v předtuše pravidelného rozšiřování zaplatili Rail Life již od jeho raných verzí? Jistě! Místo aby svůj první projekt, na němž pracovalo více než šedesát lidí, Poláci dokončili, to raději pro francouzský Nacon vytvořili další hru Taxi Life: A City Driving Simulator. Ta z kolejí nyní míří na městské silnice, na nichž budete provozovat taxislužbu.

Jakkoli her s řízením taxíků na trhu na první dobrou moc nevidíte, není to zas tak pravda. První taxi hra (myšleno s automobily) vyšla již v roce 1982 v podobě arkádového automatu Taxi Game. Zatímco nejznámější a nejproslulejší z tohoto žánru je zcela jistě taktéž arkádová řada Crazy Taxi od Segy, jejíž první díl na automatech vyšel v roce 1999. Do dneška bylo vydáno více než šedesát her, v nichž jako taxikáři na zemi, ve vzduchu i ve vesmíru rozvážíte klienty. Taxi Life: A City Driving Simulator jako teprve druhá hra studia Simteract na rozdíl od slavné značky Segy bere převážení lidí daleko vážněji. Začínáte zde jako klasický taxikář s jedním svým automobilem, abyste si časem vydělali nejen na lepší součásti a vzhled vozidla, ale také na nové automobily a dokonce i své zaměstnance.

 

 • Platforma: PC (hráno), PS5, XS-S/X
 • Datum vydání: 7. 3. 2024
 • Výrobce: Simteract (Polsko)
 • Vydavatel: Nacon (Francie)
 • Žánr: řidičský 3D simulátor taxislužby
 • Česká lokalizace: ne
 • Multiplayer: ne
 • Dat ke stažení: 5 GB (PC)
 • Herní doba: 20-30 hodin
 • Přístupnost: 3+
 • Prodejní verze: digitální (PC Epic/Steam)
 • Cena: od 640,- (Epic)

 

Big City Life, Big Taxi Life

Je docela s podivem, že polští autoři nezvolili jako lokaci nějaké své město, kdy kupř. Varšava nebo jejich sídelní Krakov by se klidně nabízel. To vydavatel Nacon si řekl, kde se bude jezdit, přičemž tím vybraným městem je katalánská Barcelona. Proč ne? Je tam krásně, teplo, je členitá i do výšky, nachází se v ní plno památek, disponuje širokými bulváry a může nabídnout i svěží pobřeží na okraji Středozemního moře. A taktéž kvituji, že Frantíci nezvolili nějaké z profláklých severoamerických metropolí, jichž je ve hrách spousta. Tvůrci se holedbají, že zvolili neobvykle přesné měřítko 1:1, že je město vymodelované přesně dle skutečnosti a že Barča nabízí 460 km silnic. Na první pohled impresivní, že? I když všechny tyto tři věci jsou pravdivé, skutečnost již tak dobrá není.

Porovnáním s mapou lehce zjistíme, že z Barcelony je zde vymodelována jen její docela malá pobřežní část zhruba kolem středu metropole. Z jednoho nejzazšího cípu na druhý šikmo napříč městem je to jen cca 7 km a od moře do vnitrozemí jen asi 4 km. Takže malá výseč mapy 7 x 4 km již nezní zdaleka tak dobře jako ty silnice, že? Až se divím, že tvůrci více nezapracovali, protože takové ikonické stavby jako Sagradu Familiu či fotbalový stánek Camp Nou uvidíte jen zdálky za bariérami či vůbec! Předpokládám, že Simteract má hotovou větší část Barcelony, ale další čtvrti má připraveny do DLC. Neřekl bych ani popel, kdyby zde byla mapa velká, ale opak je pravdou a tak při rozvážení klientů později nedokáže nabídnout větší rozmanitost, přičemž lokace se již dost brzy ojezdí a zevšední.

 

 

Počasí je sice proměnlivé, ale i tak tu je vesměs pěkně slunečno, nicméně nechybí ani koloběh dne a noci, včetně vlivu na okolní provoz. Ten má vycházet z interně vyvíjené umělé inteligence Traffic AI, jež má poskytnout reálný ruch kolem vás. Jak jste se jistě dovtípili, je to spíše marketingový blábol, protože jakkoli je doprava ještě uvěřitelná, rozhodně ne reálná. Okolní vozidla jezdí strašně pomalu, kolikrát stojí či bezdůvodně zastaví a co je nejhorší, často to do vás zezadu na světlech naperou! To by musela být snad erupce na Slunci, aby polští či němečtí vývojáři dobře zvládli městskou dopravu, protože ani v těch mnoha autobusových a tramvajových simulátorech od nás na západ to nebývá lepší.

Aspoň víte, do jaké díry padají peníze Evropské unie, protože Simteract na svůj chod dostávají granty z EU, přitom dělají polotovary. Opět další důkaz, že jsou dotace zlo. Jakkoli jsou všechny zdejší vozy samozřejmě smyšlených značek, zcela jednoduše v nich najdete reálné předobrazy jako kupř. Audi A3, Fiat 500, Kiu Soul, mercedesy E/V nebo Toyotu Auris. Bohužel ani ve vaší garáži nenajdete větší rozmanitost. Taxíků na nákup je málo, váš řidič může mít jen několik tváří, přičemž třeba na ženskou řidičku se tu úplně zapomnělo. A váš taxík ani nemůže být červený… Grafika postavená kolem Unreal enginu je docela pohledná, jenže brutálně náročná, takže se jízda dost často škube a někdy i zastaví.

 

 

Opět celkem očekávatelný výpadek u těchto AA her z pera méně talentovaných studií, protože Taxi Life: A City Driving Simulator nevypadá ani o chlup lépe než ty zmíněné BUS simulátory posledních let. Podobně i fyzika jízdy je ukrutná. Autíčka se při rychlejší jízdě rozvlní a jsou neovladatelná, zatímco vás zastaví i obyčejný odpadkový koš či značka. Pokus o přejetí chodce končí pokutičkou a restartem z toho samého místa, zatímco cílené bouračky vám drobně poškozují taxík, takže ten se začne líně rozjíždět a dosáhne menší maximálky. Na opravy, dotankování a mytí máte po městě hustě rozmístěné garáže, takže tam stačí najet, zaplatit pár drobných a auto máte po kolizích zase jako nové na pár stisknutí tlačítek.

Co se ale dá pochválit, to jsou bohaté možnosti ovládání taxíku. Lze různě svítit, troubit, blikat, pouštět klimošku, stahovat okýnka, řadit či neřadit (automat), zapínat rádio (jen nic moc syntetizátory), aktivovat tempomat, parkovací čidla i couvací kamerku, takže potud paráda. Ale proč už nejde svítit s taxi „majákem”, když jsem volný? Jednou ze čtyř kamer je i pohled z plně funkční kabiny a nutností je přehledná mapa + mini mapa s možností navigace. Právě na mapě vidíte, jak je zdejší Barcelona malá. Je jasné, že Taxi Life: A City Driving Simulator není určen úplně pro každého, ale pro krapet postižené jedince, co se rádi vyvalují u klidného řízení vlaků, tramvají, autobusů či kamionů.

 

 

Pro kliďánkovou jízdu

Jestli rádi řídíte v třeba v řadách Trainz, Train Sim World, Tram Sim Urban, Bus Simulator nebo Euro Truck Simulator, bavit vás bude i toto taxikaření. Ostatně zdejší městský svět rozhodně není nudný či prázdný. Jak jsem předeslal, doprava je uvěřitelná, chodci nechybí a mapa je stále plná různého vyžití. Krom zakázek na ní vidíte i jejich pokročilejší varianty označené jako výzvy. V nich musíte buď drtit plyn a poručovat předpisy, protože klient potřebuje být v cíli do časového limitu, nebo naopak úzkostlivě dodržovat pravidla, pročež klient se jinak bojí. Do toho sbíráte pohledy na památky a ikonická místa kolem silnic, dáváte si bacha na radary a zpomalovací prahy a provoz občas ruší i dopravní nehody.

Ovladače Taxi Life: A City Driving Simulator podporuje v pohodě, ale s volanty můžete mít problémy, tak na to pozor. Takže si na konec nalejme čistého vínka, tedy spíše jeden Birell. Taxi Life: A City Driving Simulator stále patří k těm lepším a poctivějším taxi titulům herní historie, když to jsou většinou zběsilé závodní hry inspirované nesmrtelnou klasikou Crazy Taxi. Ovšem i za svoji nižší cenu mezi šesti až sedmi stovkami je tato AA hra nyní po čerstvém vydání plné verze ještě brutální nedodělek a polovičatý produkt, jenž odpovídá spíše syrovému předčasnému přístupu než finálnímu titulu. A nespraví to ani ta pohledná a detailní Barcelona.

 

taxi life map

Skutečná část Barcelony ve hře

 

Hodnocení GamesBlogu: 4/10

 

Věděli jste?

Taxi Life: A City Driving Simulator patří do simulační řady videoher francouzského vydavatele Nacon s přídomkem „Life”, jež se zaměřuje na simulátory rozličných činností jako taxikaření, farmaření, vaření či řízení vozidel. Celkem řada obsahuje pět titulů. Původně se Taxi Life jmenoval Urban Venture, pak jej ale Nacon zařadil do své Life série a název byl změněn.