Nezávislý blog Michala Jonáše o hrách všeho druhu

marvel dagger banner

 

Původně komiksové vydavatelství Marvel do toho šlape jak šílená bába do zelí. Rozdává licence svých super hrdinů a spolupodílí se na mnoha audiovizuálních projektech na všechny strany od hraček přes knihy až po filmy a hry, takže poslední léta naprosto zastínilo svého hlavního konkurenta v podobě podobného superhrdinského vydavatele DC Entertainment. Ostatně množství nových deskových a karetních her z Marvel univerza poslední léta nabírá na obrátkách. Armáda super hrdinů od Ant-Mana až po X-Meny je v současnosti stále nesmírně populární. Naposledy jsem zrecenzoval slušnou karetku Marvel X-Men: Povstání mutantů, kde si mimo jiné přečtete více o celé společnosti Marvel. Marvel D.A.G.G.E.R. je zatím posledním příspěvkem do dlouhé řady deskových her s marvelovskými super hrdiny a super padouchy.

A když mluvím o dlouhé řadě, tak z posledních let se stala velmi oblíbenou karetní série Marvel United od singapurského vydavatelství CMON s převelice jednoduchými pravidly vhodná i pro mladší hráče. Ta se tak dobře chytla, že se připravuje více než desítka rozšíření, takže do konce příštího roku tato značka zcela jistě přesáhne již dvacet různých titulů! Na vrcholu hráčských hodnocení stojí podstatně vyspělejší, ale také náročnější karetka Marvel Champions: The Card Game z edice Fantasy Flight Games. Obě tyto hry včetně některých rozšíření dovezl a lokalizoval Blackfire Entertainment. Marvel D.A.G.G.E.R. má z mého pohledu oproti oběma výše uvedeným bratříčkům jednu velkou výhodu, že je to klasická deskovka s velkým a pěkným herním plánem, zatímco spojenci i šampióni jsou pouze karetní hry.

 

 • Platforma: stoly a podlahy
 • Datum vydání: 6/2023, česká verze 6/2023
 • Výrobce: Fantasy Flight Games (USA)
 • Vydavatel: Fantasy Flight Games (USA)
 • Český distributor: ADC Blackfire Entertainment
 • Žánr: kooperativní akční desková hra
 • Česká lokalizace: ano
 • Multiplayer: ano (1-5)
 • Herní doba: 120-240 minut
 • Přístupnost: 12+
 • Hmotnost balení: 2,2 kg
 • Rozměry krabice: 295 x 295 x 102 mm (v x š x h)
 • Cena: od 2.039,-

 

Autorem Marvel D.A.G.G.E.R. je interní pracovník vydavatele Fantasy Flight Games, Dane Beltrami, který se sice doposud věnoval hlavně jen přicmrndávkám na rozšířeních pro deskoherní Elder Sign, Fallout a Eldritch Horror, nicméně musíme mu uznat hlavní podíl na epické vesmírné deskovce Twilight Imperium. Marvel D.A.G.G.E.R. je vedle svých současných konkurentů podle licence Marvelu, jež vám na stole moc místa nezaberou, již naopak docela velká a materiálem nabušená hra, takže nepřekvapí, že si musíte připravit více než dva Palacké. Marvel D.A.G.G.E.R je zbrusu nová kooperativní deskovka pro jednoho až pět hráčů, která nevychází z ničeho, co doposud od třicátých let minulého století z Marvelu vyšlo. Je to samostatný titul, jenž ani přímo nečerpá ze žádných knih, komiksů či filmů od Marvelu, pokud tedy pomineme tu známou skvadru super hrdinů a super padouchů.

Hra nabízí 20 hrdinů, s nimiž budete cestovat po celém světě (herní plán je stylizovaná mapa světa), tradičně bojovat proti neřádům a nakonec si to rozdáte se silnou nemesis. Zkratka D.A.G.G.E.R. tu znamená „Defense Alliance for Global and Galactic Emergency Response”, což se dá přeložit jako „Obranná aliance pro řešení globálních a vesmírných nouzových událostí”. Z názvu bych vypíchl hlavně to slovo aliance, protože Marvel D.A.G.G.E.R. sází na dobrou kooperaci, kdy se bez vzájemné pomoci moc daleko nedostanete. Je to díky tomu jedna z těch her, jaké si dobře užijete i sólo. Ne nadarmo tu najdete stupnici sehranosti, což jsou bodíky zobrazující vaše kamarádství mezi hrdiny. Body slouží jako platidlo za použití deseti karet, jaké vám jako týmu dodají užitečné funkce.

 

 

Další unikátní vlastností je rozdělení hrdinů do deseti párů podobných postav. Takže tu máte rovnou dva různé kapitány Amerika, dva různé Iron Many a tak dále. Postavy v páru se takřka všechny sice jmenují stejně (mimo jejich občanská jména), nicméně každá má dosti odlišné schopnosti, takže se za ně hraje krapet jiným způsobem. V páru si také hrdinští kamarádi a kamarádky sdílí celkem čtyřicet podpůrných karet, přičemž každé alter ego je využije trochu jiným způsobem. Pro svého hrdinu si pak vybíráte jeho zaměření, tedy to, v čem vyniká. To má na starosti půl tuctu tzv. aspektů, mezi něž patří např. agrese, ochrana nebo ostražitost. Aspekty si lehce představíte jako třídy vojáků z jakékoli akční online střílečky typu Call of Duty. Je tak pochopitelné, že agresor dokáže udělovat více zranění nepřátelům, ochranář je takovým medikem v poli, zatímco ostražitý hrdina dokáže lépe koordinovat ostatní členy týmu.

Celkově si sestavujete až 120 různých kombinací hrdiny a jeho aspektu, což spolu s tím vším výše uvedeným přispívá k nebývalé rozmanitosti volby vaší hrdinské cestičky. Velmi podobně jako v Marvel United i zde neustále „bojujete s větrnými mlýny”, jaké se ne a ne zastavit. Musíte létat po celé planetě a hasit nepřátelské akce, zatímco jejich boss, silná nemesis, dělá to samé, aby rozdmýchávala zlo zase na jiné straně světa. Tady vidím jistou spojitost s předposledním titulem skvělé řady Pandemic, World of Warcraft: Wrath of Lich King. V něm musíte napřed splnit několik dílčích misí, abyste se vůbec mohli dostat na kobylku hlavnímu arci lotrovi, ledovému králi Lich Kingovi. Nemesis v Marvel D.A.G.G.E.R. je podobně náročná, takže napřed musíte projít trojicí jejích misí, v nichž podle vašeho (ne)úspěchu bossáka buď načnete, nebo naopak posílíte pro závěrečné zúčtování.

 

 

Velkých nemesis-bossů v krabici najdete kvarteto (Loki, Red Skull, Thanos a Ultron), zatímco do řad hrdinů se počítají Elektra, Daredevil, kapitáni Amerika, Hulk + She-Hulk, Spider-mani, kapitánky Marvel, černé vdovy a panteři, Thorové nebo Iron Man. Všechny figurky jsou tentokráte kartonové a nikoli plastové, což nevidím jako zápor. Líbí se mi pěkně odlité plastové stojánky, které mají stejnou barvu jako zvolený aspekt, takže vždy hned na herním plánu vidíte, v čem je kdo z hrdinů ve vaší partě dobrý. Však provádění akcí vyznačujete právě žetonky aspektu, přičemž na hodnotě žetonu závisí, jestli se pohnete jen o jediné políčko, nebo třeba až o tři. Všechny akce máte uvedené nejen na své kartě aspektu (různé aspekty mají stejné akce drobně odlišné), ale lze využít akcí na kartě hrdiny i přímo na herním plánu.

Nechybí tu samozřejmě u her z vydavatelství FFG ty tolik omílané testy, zde v podobě hodu kostkami podle vašich statistik. Jinak se hrdinové obyčejně ve svém tahu za akce pohybují, bojují (pomocí hodu kostek), plní mise či se léčí. Jakmile hrdinové spotřebují na akce všechny své dostupné žetonky aspektů, přichází na scénu nemesis. Na začátek nemesis posouvá svoji stupnici hrozby velmi obdobně jako v sérii Pandemic, takže i zde je posun odvislý od dobré či špatné situace na herním plánu. Necháte si po světě rozlézt slouhy zla, na stupnici dojdete ke dvacátému stupínku a je konec. Dále se kontroluje, jak daleko jste při plnění misí s nemesis, a objevují se také různé škodlivé události, takže ve svém tahu často nevíte, kam dříve skočit. Pandemic mám rád za tu hmatatelnou atmosféru zmaru, jak se vám nekontrolovatelně nákaza rozlézá po světě, přičemž Marvel D.A.G.G.E.R. je taktéž v tomto směru výborný.

 

 

Nedokážete v průběhu hraní splnit dvě ze tří misí nemesis? Cha, váš problém! Jejich kartičky se otočí a zasunou pod herní plán, takže ukazují vaše postihy pro budoucí boj s bossem, jež jsou kolikrát dost citelné. Jestli jsme někdy partii doslova propásli, tak to bylo ponejvíce v této fázi. Bossové nemesis, tedy super padouši nepřátel, mají své nadpřirozené schopnosti již tak silné samy o sobě a když se k nim přidají ještě penalizace za nezvládnuté mise, tak je kolikrát další boj velmi složitý, což jen přispívá k napětí při hraní. Je ovšem nutno počítat s velmi dlouhou dobou hraní, která při vyšším počtu hráčů od tří-čtyřech výše klidně atakuje čtyři hodiny, což může být pro některé hráče již moc zdlouhavé. My to řešili rozložením partie na více seancí, nicméně část našich poloviček odmítla Marvel D.A.G.G.E.R. dále hrát, protože je pro ně prostě moc dlouhý.

Pokud jsem hrál sám či ve dvou pravidel znalých hrdinech, tak jsme se bez přípravy hry dokázali dostat na čas kolem dvou hodin, což už není tak strašné. Tudíž hru doporučuji spíše pro menší počet do tří hráčů. I příprava partie zabere dost času a kroků. FFG bohužel pravidelně šetří na stojánkách a zde to není jiné. Budete stále přesazovat a přesazovat, protože postaviček je celkem 84 a podstavců jen 20. Jak budou kartonové figurky vypadat po mnoha hrách, to je dobrá otázka. A konečně, náhoda daná štěstím či neštěstím při hodu kostek na testy a souboje do celé atmosféry partií promlouvá opravdu výrazně, pročež je škoda, že ani vaše kombinace super schopností ji někdy nedokáže více potlačit. Některým hráčům Marvel D.A.G.G.E.R. svými mechanikami připomíná Arkham/Eldritch Horror, nicméně já vidím spíše drobnou inspiraci v sérii Pandemic.

 

 

I v Marvel D.A.G.G.E.R. zběsile jezdíte jak tryskomyši po celém světě, hasíte jednu neblahou událost za druhou, jak se nemesis a její sluhové chtějí stát pány tvorstva, načež ještě musíte likvidovat nástrahy bosse a na konci ho ještě v totálním vysílení upižlat. Líbí se mi, že marvelovský svět ve hře dostal úplně nové zasazení do podoby velké a na poměry licencovaných marvel produktů i docela bohaté deskové hry, kterou zdobí pěkná porce napětí. Partie nicméně mohou být až moc zdlouhavé a z aktuálních stolních titulů na základě licence od Marvelu je D.A.G.G.E.R. zdaleka nejdražší. Pokud vám to ale nevadí a máte rádi super hrdiny a atmosféru à la Pandemic, budete se při zdejší záchraně světa dobře a dlouho bavit.

 

Anglický manuál si stáhnete ZDE.

 

Hodnocení GamesBlogu: 8/10

 

marval daggers wallpapers

Kliknutím na tento obrázek si stáhnete HD tapety Marvel: D.A.G.G.E.R. pro PC a mobily