Nezávislý blog Michala Jonáše o hrách všeho druhu

zombicide do zbrane banner

 

Již několikráte jsem na blogu psal o systému deskových her Pandemic – parádní dlouhé řadě atmosférických kooperativních her, jakou osobně řadím k tomu nejlepšímu, co si ve společné pomoci můžete na stolech zahrát. Skoro to samé bych prohlásil o další a vlastně ještě rozsáhlejší sérii opět kooperativních deskovek jménem Zombicide, která kvalitám Pandemicu zdatně dýchá na záda. Sága Pandemic je sice ještě o pět let starší, ale Zombicide je zase daleko rozsáhlejší, jak co se počtu hlavních her týká, tak i všemožných rozšíření. Zombicide nyní pokrývá sedm unikátních světů, od fantasy středověku přes Divoký západ, současnost (do ní patří Zombicide: Do zbraně) až po sci-fi budoucnost a komiksové či filmové licence.

Do těchto univerz je zasazeno dvaadvacet hlavních her a velkých rozšíření, často fungujících i jako samostatná dobrodružství, a desítky menších přídavných balíčků a setů s novými figurkami a kartami. Zombicide má dokonce svoji vlastní řadu oficiálních sad barviček pro malování figurek. Zombicide je dnes jednou z největších deskoherních značek na světě, že jí počet produktů a jejich prodeje může závidět i kdejaká videoherní značka se svými DLC! Aktuálním přírůstkem je v řadě asi zcela nejmenší hra Zombicide: Do zbraně (v originálu Zombicide: Gear Up), jež v anglickém vydání vyšla minulý rok a v českém od Blackfire Entertainment právě letos. Drtivá většina her Zombicide jsou velkolepé figurkové deskovky, jaké vám zaberou velkou část stolu a které i přes nepříliš složitá pravidla hrajete klidně i tři či čtyři hodiny.

 

 • Platforma: stoly a podlahy
 • Datum vydání: 10/2022, česká verze 2/2023
 • Výrobce: Guillotine Games (USA)
 • Vydavatel: CMON (Singapur)
 • Český distributor: ADC Blackfire Entertainment
 • Žánr: kooperativní zapisovací karetní hra
 • Česká lokalizace: ano
 • Multiplayer: ano (1-6)
 • Herní doba: 30 minut
 • Přístupnost: 14+
 • Hmotnost balení: 577 g
 • Rozměry krabice: 240 x 170 x 40 mm (v x š x h)
 • Cena: 629,-

 

Ne tak v případě novinky Zombicide: Do zbraně. Již podle velikosti krabičky (schválně nepíšu krabice) hned poznáte, že Do zbraně je oproti Zombicide tradici daleko menší, kratší, jednodušší a tím i levnější karetkou, než takřka celý zbytek Zombicide ansámblu. Je to vlastně první hra série, jaká je velmi vhodná na cestování, protože rozměry i hmotnost krabky (viz tabulka nahoře) vám dovolí její pohodovou přepravu třeba v batůžku. A navíc i použitý karton je silný, takže se vám hra v tašce nepomačká. Svým zasazením Zombicide: Do zbraně patří do klasického světa současnosti, v němž se odehrává jak úplně první titul Zombicide (Season 1) z roku 2012, tak i jeho novější druhá edice. Ta je díky vydavatelství Blackfire dostupná také v češtině. Nicméně malá hra na žádný jiný titul nenavazuje a je plně svébytnou verzí, jaká tu ještě nebyla.

Zombicide: Do zbraně totiž využívá oblíbený žánr zapisovacích her podobně jako kupř. Hadriánův val, Kartografové, Railroad Ink, Stezky tukanů či Twilight Inscription. Kvituji, že hra Do zbraně trhací papírové bločky, jaké jsou na jedno použití, vyměnila za daleko praktičtější laminované karty, do nichž čmáráte přiloženými smazatelnými fixkami (6 kusů) s mazacím molitánkem na víčku. Je zajímavé, že se ani jeden ze dvou designérů Zombicide: Do zbraně nepodílel na žádné hlavní hře ze ságy Zombicide, ale jeden z nich naopak vymyslel celou sérii Kartografové, z níž Zombicide: Do zbraně drobně čerpá. K dispozici máte půl tuctu hrdinů, jež reprezentují velké oboustranné laminované desky. Druhá část je určená pro sólu hru. Každý z hrdinů má svoji sestavu kvarteta rozličných zbraní s barevným podkresem (žlutá, červená, zelená, modrá).

Ten je tu veledůležitý, protože hra vás omezuje v tom, jakou zbraň v každém kole smíte využít. Vždy je to podle vytažené barvičky jen jedna. Takže takový korpulentní zahradník Bradley má rád motorovku nebo přejíždí zombíky velkou spalovací sekačkou (opravdu to není elektrická, jak je špatně napsáno). Střízlík Ethan zase dělá do bojových umění, takže se ohání nunčaky či katanou, zatímco Yara si vypůjčila obří drápy od Wolverina ze světa Marvelu. Hudební fanynka Skyler zase máchá pilou na beton, vědátor Roger, připomínající prezidenta Petra Pavla, střílí z pancéřovky RPG-7, ale vpravdě nejstrašlivější hrdinkou je zřejmě nebinárka nebo transsexuálka Lisa, navlečená do takové muskulatury, za jakou by se nestyděl ani Arnold Schwarzenegger na soutěži Olympia!

 

 

Není tak náhodou, že jako samojediná drží v prackách výhradně střelné zbraně včetně rotačního kulometu. Kromě základní zbraně, jakou již máte vylepšenou od začátku, si tři ostatní v průběhu partie vylepšujete. Zabijete jednu zombii a hurá, za odměnu si na desce své postavičky zaškrtnete jedno vylepšení u libovolné zbraně. Zvláště praktickým je vylepšení, jaké vám umožní útočit i na zombie sousedních hráčů, takže jim můžete pomáhat. Jakkoli si v této koopce první polovinu partie hrajete spíše každý na vlastním písečku, tedy likvidujete si zombíky u své postavy, v druhé půli na scénu přichází hrůzostrašný bossák (a nejmenuje se Míra). A ten rozdává tak obří počet zranění, že už si při jeho likvidaci musíte pomáhat co to jde. Takový zmutovaný chobotnatec vám klidně uštědří na 15 zranění, což je přesně tolik, kolik má každá postava k dispozici.

Bossů je také půltucet jako hrdinů, ovšem každý má jednu lehčí šedivou stranu a jednu těžší červenou stranu. Celá partie se nese v duchu soubojů se zombiemi. Nenajdete tu žádné adventurní prvky, jaké jsou ve velkých Zombicide titulech, typu získávání nového vybavení nebo prozkoumávání prostředí. Vaše deska hrdiny má tři úrovně, tři řady, v nichž se pohybují nepřátelé. Všechny zombie začínají u horního okraje karty, pokud je včas nezabijete, tak se na konci kola mohou přesunout jakoby blíže k postavě směrem dolů o dvě další patra. A když vám zůstanou na konci kola v tom nejnižším, tak vás začnou požírat! Boj zde probíhá velmi jednoduše. Karta tahů vám na začátku každého kola ukáže, jakou barvu zbraní použijete a jaké zombie se přesouvají k vám.

Nasazování zombií, podobně jako ve velkých zombicídách, taktéž indikuje speciální karta oživení. Každá zbraň ukazuje tetrisovský tvar složený z čtverečků. A stejně tak každá zombie i boss mají na svých kartách čtverečkovanou síť. Zatímco obyčejní zombíci mají všichni zásahovou zónu složenou z 9 čtverečků a obtížnější červené zombie z 11, bossáci začínají na šílených 30 zásazích. Asi vám to již došlo, pročež útok zde znamená, že do zásahové sítě nepřátele začmáráte ten tvar ze své zbraně. Musíte jej dodržet, ale dovoleno je jeho natáčení či zrcadlové obrácení. Pokud se tvar zásahu již nevejde, tak máte Smolíka a zakreslíte pouhý jeden čtvereček. Ukažme si názorný příkládek: Hrajete za Petra Pavla s volacím znakem Roger. Karta tahů ukázala, že v tomto kole musíte použít svou zelenou, tedy  hlavní zbraň, kterou je pancéřovka.

 

 

Ta rozdává zásahy na tři čtverečky pod sebou. Rozhodnete se vystřelit na Zombo-psa. A tak v jeho mřížce s devíti políčky fixkou zaškrtáte trojici čtverečků pod sebou ideálně tak, abyste překryli co nejvíce symbolů červených hvězdiček, nebo alespoň zelené ikonky kulky a štítu. Pokud totiž zombie dojde až dolů k vám a vy ji do konce kola nezlikvidujete, tak vám uštědří tolik zranění, kolik celkem na její kartě vidíte nepřeškrtaných hvězdiček. Zombo-pes dává maximálně čtyři zranění, přičemž jednoho se nezbavíte, protože hvězdička leží mimo zásahovou mřížku. Pacifikace zombií je docela pohodička, ty nejsou velkou hrozbou ani ve své červené obtížnější variantě. Dokonce se nám při dobré kooperaci stávalo, že jsme zničili u jedné postavy úplně všechny zombíky a ta pak neměla do čeho píchnout.

To se ale naprosto otočí v druhém dějství, kdy na scénu přichází boss. To už byl kolikrát zoufalý souboj o čas, protože každé kolo, kdy ho nedokážete výrazněji zranit a zaškrtat mu co nejvíce zraňujících hvězdiček, všem hrdinům dodá velký počet zranění, jaký jen těžko rozdýchají. Častokrát se nám stalo (obyčejně jsme hráli ve čtyřech), že jsme prohráli o jediný útok, kdy boss jedné z postav vybral úplně všechny životy. Přitom by stačilo zaškrtnout jen jednu jedinou hvězdičku na jeho těle navíc a přežili bychom do dalšího kola, v němž by již dostal finální úder! Obtížnost obyčejných zombií i bossů lze docela podrobně škálovat, což je fajn, nicméně je dobré, že tady nevyhráváte jak na běžícím páse, ale naopak již při mírném ztížení partie jde o náročnější výzvu.

Ostatně, když byste každého z bossů udolali na první, druhý pokus, asi by vás Zombicide: Do zbraně rychle přestala bavit. Je nabíledni, že Zombicide: Do zbraně se nemůže a ani nechce vyrovnat svým větším a epičtějším bratříčkům. Ten prvek dobrodružství a prozkoumávání zde úplně chybí, stejně jako příběhové scénáře, jakými velké zombicídy přetékají.  Jenže velké tituly jsou náročné na prostor, peníze i čas, zatímco Zombicide: Do zbraně si vezmete do tašky při cestě vlakem. Karetku rychle rozložíte, stručná pravidla vysvětlíte do pár minut i nehráčům a do slabé půlhodinky jste buď pány masakru nemrtvých, nebo pod drnem. Taková Zombicide druhé edice, jež s dílem Do zbraně sdílí společné zasazení, vás vyjde na více než dva tisíce, zatímco za malou novinku dáte méně než třetinu.

 

 

Poměr výkon-cena je u Zombicide: Do zbraně výborný a cenovka díky absenci desítek plastových figurek relativně nízká. Vytknout se tak dají snad jen chyby v překladu pravidel (kupř. špatně uvedené počty karet) a někdy špatná viditelnost fixek na kartách, jinak bych hru určitě zařadil mezi ty lepší zapisovačky na trhu. Pokud máte rádi svět a mechaniky Zombicide, tak nová zapisovací karetka může být jistě dobrým doplněním vaší sbírky o menší, kratší, cestovní a nenáročný titul, jaký se hodí, když si chcete prostě jen pokosit pár zombíků na cestách nebo máte málo času na velké a dlouhé hraní velkých dílů Zombicide.

 

Zde si stáhnete anglická pravidla a list odměn, jaký si můžete plnit při hraní a zvláště při sólo hře. List odměn v češtině stáhnete zase tady.

 

Hodnocení GamesBlogu: 7/10