Nezávislý blog Michala Jonáše o hrách všeho druhu

Nedávno se objevil první trailer z připravovaného třetího dílu rally DiRT, tak jsem se na něj podrobněji mrknul a sesumíroval si všechny skutečnosti, které vedou k tomu, na co se těšit v plné hře. Předně znovu vypadlo jméno Colina McRaye, což se dalo čekat, protože ani trojka nebude svým pojetím klasická erzetová rally hra, jakožto třeba taktéž připravované WRC. Alebrž můžeme očekávat znovu veskrze hromadné závodění v prachu a blátě, již na míle vzdálené prvním Colinům, kde jste jezdili ponejvíce hlavně proti časomíře.

Tak, první pouštní lokace, jež se na videu objeví, zase připomíná buď Afriku, nebo Austrálii, já bych to osobně viděl znovu na Maroko, čemuž by odpovídala ta silueta stolových hor. Nějaká africká lokace se v trojce jistě objeví. Zajímavější je ale to autíčko, které hraje v celém videu hlavní úlohu. Je to Ford Fiesta 2.0 poslední generace, a není to tedy u nás v Evropě známá závodnička třídy S2000, ale speciálně upravený fordík pro jezdce Kena Blocka v duchu pravidel amerického rally šampionátu. Díky benevolentnějším předpisům má prý s přeplňováním maximální výkon až 490 koní při 8000 otáčkách, jenž je pro závodní účely restriktorem v sání snížen na úroveň kolem 320 koní.

Takže to víceméně značí, že i trojka bude dělaná hlavně pro zámořského fanouška, včetně licence na jejich X Games, pro něž je toto auto primárně určeno. A Ken Block má zase působit jako jedna z postav ve hře a poradce. Druhá lokace s podmračenou oblohou, jezery a deštěm by mi pasovala na Japonsko, Anglii nebo Finsko, což by mohl být odkaz na rally erzety z prvního DiRTu. Čerstvou ingrediencí jistě bude i sníh, zřejmě odkazující na švédské závěje v další lokaci, do níž doskočí Blockova Fiesta. A konečně poslední slunný asfalt bych tipnul někam na jih Evropy – Španělsko, Řecko, nebo klidně i to dřívější Chorvatsko – na což ukazují ty známé kamenné zídky.

Vzápětí na scénu přifrčí druhý auťák, jenž se určitě objeví v plné hře. Je to pro závody do vrchu vytuněný Ford RS200, jenž se v přesně takové podobě objevil již v minulém díle. Poslední vůz, který Ken předjede, je již jen obligátní Mitsubishi Lancer Evo X, taktéž častý to účastník obou předešlých dílů. Zatím nám tedy DiRT3 předvedl toliko opravdové rally vozy, jsem zvědav, jestli zase přiveze i naprosté fantazie typu Nissan 350Z a podobných. Nakonec se Ford přiřítí taktéž do známé lokace evropských X Games v Londýně z minulého dílu, jež bude asi i v trojce identická s tímto místem v DiRT2.

Takže suma sumárum toho trailer moc nepředvedl, kromě toho známého snad je ty možné nové lokace (zasněžený sever, deštivý východ zeměkoule) a tu pěknou fiestičku, jinak se dá znovu očekávat jasný příklon k show po americku a další tvorba hry na klíč americkému kontinentu. Však takového Seba Loeba, který v prvním měření sil s Blockem v Mexické rally tohoto jezdce porazil o třičtvrtě hodiny [Loeb 1., a Block 18. místo]) a další slavné Evropany asi znovu neuvidíme. No, ještě rád si počkám na další informace.