Nezávislý blog Michala Jonáše o hrách všeho druhu

eshopyPoměrně často nakupuji prakticky cokoli v drtivé většině na internetu, což se týká samozřejmě i her a tak si vždy dávám bedlivý pozor, abych někomu nenaletěl, nebo nezvolil nějaký hodně pochybný shop. Obecně mám daleko lepší zkušenosti se zahraničními obchody, zejména z USA a Hong Kongu, kde je kultura nakupování a hlavně přístup k zákazníkům na zcela jiné úrovni, než u nás.

Několikrát se mi dokonce stalo, že mě přišlo z Ameriky zboží ještě dříve, než z mnoha domácích obchodů, přičemž i s poštovným by mě zpravidla stejná věc vyšla u nás daleko dráž. V jednom případě mě objednaná hra ze známé sajty Play-Asia ani po dvou měsících nedošla. Tak jsem kontaktoval jejich zákaznický servis, přičemž mi obratem nabídli znovu dodání zboží, založení kreditu ve výši ceny zboží, nebo vrácení peněz převodem. Zvolil jsem tedy první možnost, udal svoji adresu do práce a druhý balíček mě již za krátko došel v pořádku.

U domácího obchodu se mi toto ještě nestalo, ale pochybuji, že by se mnou jednali takto vstřícně, spíše by vše sváděli na doručovací služby. V souvislosti s tím jsem si vzpomněl, že jsem jednou potřeboval něco poslat do Rakouska a u nás na poště mi bylo řečeno, že sledování (tracking) zásilky umí zabezpečit pouze na našem území. Přitom jsem dostal již několik zásilek z USA, kde i v ceně základního poštovného bylo zahrnuto kompletní a velice přesné sledování zásilky. Stále jsem tak viděl, že se balíček opravdu hýbe.

Ale abych dostál názvu příspěvku, na Mobilmanii mě padl do oka článek o hodinkách s mobilem, přičemž nějaký podnikavec už toto čínské zboží pochybné kvality nabízí v diskuzi. Inzerovaný internetový obchod jsem navštívil a tak ho mohu dát za ukázkový příklad zřejmě zlodějských úmyslů a nelegálních aktivit. Stačí se podívat na jeho design, který vychází z instantní šablony na klíč. Podobně obchod nemá ani vlastní doménu (aby nešly zjistit žádné kontaktní údaje) a je hostovaný na obyčejném webhostingu s doménou třetího řádu. Už jen toto neukazuje na čisté úmysly.

V sekci kontaktů se pak nedočkáte žádné adresy, žádných telefonních čísel, nýbrž jen emailu opět z bezplatných služeb. Z toho je zřejmé, že si obchod založila nejspíše fyzická osoba, aby se vyhnula jakékoli odpovědnosti a také placení daní. Na titulní stránce pak údaj o pouhé roční záruce již jasně poukazuje na nelegální podmínky, které jsou zcela v rozporu s občanským zákoníkem, který jasně přikazuje u tohoto typu zboží minimálně dvouletou záruku. Nabízené telefony jsou zřejmě pašovány, nebo ze šedého dovozu, tudíž nebudou oodpovídat českým elektrotechnickým normám a nebude na ně ani vydáno prohlášení o shodě.

Takový krásný případ nekalého internetového obchodu jsem již dlouho neviděl, ale věřím, že stejně se najde plno nevědomých a bohužel hloupých lidí, který na takovouto nabídku naletí. Já bych si od nich ale nekoupil ani koženkové pouzdro na kuličky.