Nezávislý blog Michala Jonáše o hrách všeho druhu

lemans17. června odstartuje nejprestižnější a nejsledovanější motoristický závod planety 24 hodin Le Mans. Působivý maraton odolnosti techniky i člověka již mnoho let přitahuje pozornost motoristických fanoušků z celého světa. Fascinoval i herce Stevea McQueena, jenž si svůj film s jednoduchým názvem Le Mans doslova vymodlil. Jeden z nejpůsobivějších motoristických snímků se začal natáčet v roce 1969 a velkou část jeho záběrů má na svědomí právě dvacetičtyřhodinovka ročníku 1970. Film je unikátní i tím, že v něm filmaři použili jak skutečné závodní speciály, které se účastnily závodu té doby, tak i jejich skutečné piloty! Pěkná www stránka o tomto filmu s mnoha zajímavými informacemi je zde. Snímek vyšel i u nás na DVD v původním znění bez českých titulků, ovšem dnes se prakticky již nedá sehnat, možná v některé videopůjčovně.

Proslulý závod přitahuje i herní tvůrce, proto není divu, že vyšel i poměrně povedený simulátor z prostředí závodu v Le Mans na velké množství platforem. Pod různými názvy Test Drive: Le Mans a 24 Hours Le Mans se skrývá jedna a ta samá hra, která postupně vyšla na počítače, Dreamcast, Playstation 1/2 a Gameboy Color. Zatímco PC verze a Playstation mutace dopadly docela tristně, provedení pro Playstation 2 se docela povedlo, ovšem králem všech verzí se stala ta Dreamcastová, kterou ostatně tvořil samostatný tým. Nespornou atraktivitu tohoto titulu zvýrazňuje i přítomnost Masarykova okruhu v Brně a vynikající grafika DC verze, která překonává jak PC, tak i pozdější PS2 mutace. Ostatně se můžete o kvalitách tohoto kousku přesvědčit v mé recenzi na Bonuswebu. Recenze PC verze tamtéž je ke shlédnutí zde.

Ještě dnes si na svém Dreamcastu rád zajedu závod v Le Mans, i když na plnou dvacetičtyřhodinovku nemám síly, ani výdrž, i když je možné v boxech hru kdykoli uložit a později od tohoto místa pokračovat dále. Le Mans je zkrátka fenomén a vlastníci virtuálního závodu na Dreamcastu si kus historie mohou prožít docela naplno.

prototypemini.jpgSvětlou vyjímku mimo oficiální studia tvoří fanouškovský mód do simulátoru F1 Challenge 99-02 od EA Sports, který se zove Prototype-C a mají ho na svědomí kluci z amaterského klanu Virtua_LM. Tento mod se instaluje přes soubory F1 Challenge a při spuštění si tak můžete vybrat mezi formulemi a prototypy. Modifikace pokrývá rovnou několik ročníků prototypové série včetně okruhu Le Mans a vše od jednotlivých speciálů až po tvar okruhů přesně odpovídá dané závodní sezoně. Právem patří tento mod k nejlepším motoristickým úpravám po boku stejně šikovných hochů z dnes již profesionálního SimBinu (GTR, GT Legends).

Pěkná česká fanouškovská www stránka o všem co souvisí se závodem Le Mans je zde.
Oficiální www prezentace závodu Le Mans je pak na této adrese.