Nezávislý blog Michala Jonáše o hrách všeho druhu

Crackdown 3 perex

 

Nyní již trojdílná série Crackdown je, jakožto xboxová exkluzivita (s PC na Windows 10) jednou z nejpodceňovanějších herních značek posledního desetiletí. A může si za to pěkně sama. Oba předešlé díly nejsou vůbec špatnými hrami, jen toho nepřinesly ve své době tolik, jako jejich konkurence. Já si jedničku z roku 2007 docela užíval, dvojku, která přišla o 3 roky později také na Xbox 360, už krapet méně. A tak jsem se jako pamětník série, který se jí vždy tak trochu zastával, těšil na dlouho oddalovaný díl třetí, jenž by snad mohl konečně prapor Crackdownu hrdě povznést. Ale jak vám asi již dávno podle videí došlo, nestalo se tak a Crackdown 3 je podle mě jasně nejhorším dílem své řady.

Vezměte si, že první Crackdown ve své době překvapil velmi stylovou barevnou grafikou využívající techniku cel-shadingu, nepřátelskými gangy s unikátními vlastnostmi, poctivým českým tištěným manuálem s rozkládací mapkou města Pacific City a korunu tomu nasazoval špičkový český dabing v podání předních herců! Crackdown 2 už sice trochu pošetřil, takže dabing vystřídaly alespoň české titulky a mapka už byla jen natištěna na obálce znovu poctivého českého manuálu, ale tou hlavní devizou byl rozsáhlý multiplayer až pro 2 x 8 hráčů + online kooperace až ve 4 v rámci příběhové kampaně.

A dodnes nezapomínám na nejlepší design dopravních prostředků v sérii, protože ty byly vymodelovány podle skutečných předobrazů, takže jste na ulicích mohli potkat takový obrněný kamion vymyšlený na podvozku naší Tatry 813 Kolos. Nic z výše uvedeného do Crackdownu 3 v takové podobě bohužel nepřežilo: grafika je na dnešní poměry hrozná, nepřátelé jsou generičtí, jakýkoli manuál i pořádná mapka zcela chybí (v menu najdete jen malý výřez při zapauzované hře), o chybějící české lokalizaci ani nemluvě. Multiplayer aktuálně podporuje pouze 2 x 5 hráčů a v kooperaci pouze dvojici živých agentů, což je ve světle online funkcí Crackdown 2 obrovská ostuda.

A to ani snad nezmiňovat pouhé 3 mapy speciálních uzavřených arén, jen 2 herní režimy a nadto všechno si ani nemůžete zahrát v partě se svými přáteli v jednom týmu, pouze s náhodně vybranými spoluhráči z druhého konce planety. Čekal jsem to, ale i tak je Crackdown 3 obrovské zklamání a hrůzná vizitka exkluzivních her pro Xbox One, načež tato hra by byla zoufalá i před těmi třemi lety, kdy měla původně vyjít. Jak jsem si při hraní trojky znovu zopáknul oba předešlé díly, stále více a více jsem poznával, jaká je Crackdown 3 zastaralá, nehezká a mechanikami jednoduchá hra, navíc za plnou AAA cenu (Crackdown 2 se od začátku prodával za sníženou).

A tak jsem si mírně řečeno naštván nebral v mé recenzi servítky, pročež ji najdete na Zingu. Opravdu nedoporučuji trojku pořizovat, to si raději za pár stovek kupte stále dobře dostupnou bazarovou jedničku, případně si jí ZDARMA stáhněte z Xbox Live Marketplace. V tom případě ale bohužel přijdete o český dabing. První Crackdown je nově kompatibilní i s Xboxem One a tak i na této konzoli se dá v pohodě hrát. Připomínám, že pokud si platíte předplatné Xbox Game Pass, máte v rámci této služby přístup i ke Crackdown 3. A zakoupenou hru spustíte na váš Xbox Live účet jak na konzoli Xbox One, tak i na PC s Windows 10.

 

 

 

Hodnocení GamesBlogu: 4/10