Nezávislý blog Michala Jonáše o hrách všeho druhu

 

Není to pokaždé, ale někdy i malé hříčky dokážou zaujmout, rozvířit emoce jako mnohem větší hry. Jedním z takových majstrštyků je dobrodružná a hádanková hra Old Man’s Journey od vídeňského studia Broken Rules. Old Man’s Journey je jejich již šestá hříčka, přičemž právě na malé hry se tito šikovní tvůrci specializují. Old Man’s Journey vyšla sice více než před jedním rokem, ale od té doby ji studio naportovalo na mnoho různých platforem, naposledy na Nintendo Switch (na něm můžete hrát i ve dvou!). Já si hru zahrál právě podruhé a musím přiznat, že jsem za ten rok stejně některé části zapomněl, takže jsem si cestu starého pána opět velmi užil, i když jsem samozřejmě již dopředu věděl, jak to celé skončí.

 

 

Old Man’s Journey je vlastně hra hodně ze života, protože podobný příběh rozhodně není nereálný. Starému mořskému vlku, jenž je již léta usedlý na pobřeží, dorazí dopis, na jehož popud sympatický dědeček vezme svých pět švestek, zabalí je do batůžku, chytne hůl a vydá se na dlouhou cestu pěšky, lodí, vlakem, balónem i automobilem. Kam a proč děda cestuje, to vám samozřejmě nemůžu prozradit, protože o tom celá hra je, včetně velmi emotivního finále, jež nastane asi po dvou až třech hodinkách a dvanácti kapitolkách naprosto pohodového hraní. Snad jen ta kratší doba do konce putování je jediné negativum jinak naprosto úchvatné hry, která exceluje rovnou na několika stránkách.

 

 

Předně jsem již dlouho neslyšel tak nádhernou a klidnou hudbu z pera Andrewa Rohrmanna, což je hudební skladatel, jenž sice není tolik známý jako hudební autoři u velkých her, ale v životopisu má takové solidní zářezy, jako autorství hudby pro další pěknou malou hru Oxenfree či kompozici pro rozhraní (dashboard) konzole Microsoft Xbox One. Obecně soundtracky skvěle zní jako podkres filmů a her, ale když si je chcete samostatně poslechnout, tak jsou hrozně nudné (myslím tím originální autorskou hudbu, nikoli licencované písničky). Hudba k Old Man’s Journey je pravý opak, protože těch zhruba 50 minut hudby se opravdu dá krásně poslouchat třeba v autě, protože to jsou opravdové skladby, nikoli jen kakofonie zvuků s občasnou melodií, jak to často bývá u jiných soundtracků.

 

 

Navíc hra neskutečně krásně vypadá díky výtečně zvládnutému Unity enginu. Ručně kreslená grafika je fenomenální, zdejší svět je krásně živý, pastelově barevný a moc se mi líbí jeho nenucená interaktivita. Mnoho prvků v prostředí reaguje na přejetí a klikání myší: otevřou se okna a dveře, odletí ptáčci, rozhoupá se zvon, odpluje lodička apod. Přitom tyto animace nad rámec jinak s příběhem vůbec nesouvisí. Hra disponuje naprosto triviálním ovládáním pouze pomocí přetahování a klikání myší. Kromě putování (kliknete do prostoru a děda tam dojde) hra často předkládá drobné a příjemné hádanky v podobě přestavování kopců v herním světě, aby po nich mohl starý pán chodit. Kopečky a další prvky ve světě, jenž je vložen někam na francouzský venkov, lze myší různě zdvihat a snižovat, přičemž aby po nich hlavní hrdina mohl chodit, musí se někde dotýkat.

Vtipnou pointou a malým problémem je fakt, že nemůžete pohnout kopečkem, na kterém právě dědula stojí. Což znamená většinou někam přejít, nastavit jiný kopec, pak se třeba vrátit na další kus lánu a zase zdvihnout jiný kopec atd. Naštěstí jsou tyto hádanky triviální, lehké a v drtivé většině času stačí přehodit pár kopců, takže tyto eskapády nenudí a neobtěžují stereotypem. Po měsících od prvního vydání na PC je hra nyní podstatně lacinější, když se ceny pohybují od 130,-, což je za tuto jednohubku na jedno kratší odpoledne rozumná cena. Jestli si chcete u hraní perfektně odpočinout a kochat se na cestě krásným prostředím, kdy konec vlastně ani není tak důležitý jako vlastní putování, Old Man’s Journey vás určitě naprosto okouzlí. Ostatně velmi solidní recenze mezi 7-8/10 a mnoho herních cen je toho dobrým důkazem.

 

Hodnocení GamesBlogu: 7/10