Nezávislý blog Michala Jonáše o hrách všeho druhu

V úterý 13. února vyšlo nové české RPG Kingdom Come: Deliverance od studia Warhorse z pražského Karlína. Já si opatřil za tisícovku krabicovou PC verzi (víc za hru ode mne nikdo nedostane, protože ještě před několikla lety stály nové PC hry pod tisícovku), která se svým obsahem z dnešního standardu nijak nevymyká. Podle současných marketingových pouček je obyčejná a nejlevnější verze honosně označena jako Speciální edice, což je samozřejmě jen debilní reklamní trik, protože ten “přibalený” přídavek Poklady minulosti (musíte do Steamu opsat další kód z přiloženého listu) je pouze uměle vydlabaný obsah z plné hry, obsahující jen nezajímavé cetky, jako např. nový oblek. Dával jsem si bedlivý pozor, jestli si jej hra stáhne, a nikoli, pouze se odemkl obsah, jenž jsem již měl na disku. Osobně tyto falešné bonusy fakt nesnáším, jenom tím distributoři dělají z lidí blbce.

PC verze, kromě listu s přídavkem a tenké brožury s varováními (tištěný návod zcela chybí), skrývá krabičku se 4 DVD, jež jsou ale vlastně naprosto zbytečná. Kdybyste si koupili krabičku pouze s blbým kódem uvnitř, vyšlo by to úplně nastejno. Takže sice musíte při instalaci nepohodlně přendávat všechny disky, jenže se z nich skutečně nainstaluje naprosto mizivý blok dat v řádu několika stovek MB. Kvůli obří první záplatě veliké šílených 31,7 GB (!) se prakticky celá hra musí stejně znovu stáhnout, když Kingdom Come před instalací z DVD hlásil kopírování 35,2 GB dat. To ještě ale nevědělo, že si stejně nakonec všechen obsah stáhne a nezkopíruje z DVD.

 

 

Jediným řešením, jak se vyhnout dlouhému stahování dat, je po online přidání do knihovny na Steamu tohoto klienta přepnout do offline režimu, nebo raději internet fyzicky odpojit a pak lze hru nainstalovat reálně jen fyzicky z diskových nosičů. Jenže zase přijdete o část nutných oprav a budete hrát původní totálně chybový zmetek, který neměl v této podobě vůbec vyjít. Aneb jak Dan Vávra v roce 2011 zhusta nadával na The Elder Scrolls V: Skyrim, když cituji: “…já doma soptím vztekem. Proč? Především proto, že naprosto nechápu, jak může někomu projít, když po páté za sebou vydá zabugovanou a nedodělanou hru.” Konec citace. Já si tak raději několik hodin počkal, než se mi první oprava stáhla, pročež si hra včera ještě postáhla druhý malý opravek cca 15 MB a dneska taktéž podobně velký další opravný balíček. Hra je na trhu jen dva dny, a už byla vlastně třikráte opravovaná.

Každopádně v současné, k hraní připravené verzi, mi Kingdom Come: Deliverance na pevném disku zabírá přesně 34,2 GB místa. I když to s Kingdom Come: Deliverance není vůbec tak růžové, jsem velmi rád, že můžu nákupem podpořit zase jeden velký český titul, o kterém se píše v celém světě, ať už v pozitivním či negativním světle. Nakonec jsem byl docela prozíravý, že jsem odmítl recenzi Kingdom Come kvůli časovému zaneprázdění (novináři kódy dostávali cca od minulé středy), protože bych se u toho možná akorát vztekal a nyní si hru sám za sebe bez žádného tlaku určitě mnohem víc užiju. Což snad bude přes všechny ty technické chyby doufám i váš případ.