Nezávislý blog Michala Jonáše o hrách všeho druhu

windows8logoMicrosoft říká, že se nové “osmičky” prodávají dobře, nicméně obchody tvrdí opak. A za pravdu jim dává i velmi střídmá cenová politka Microsoftu, který nový operační systém pro počítače nabízí zejména jako upgrady za velmi nízké ceny, doslova za pár stovek. Stejně jsem k “osmám” přišel i já. Mám tady doma jednu originální OEM verzi, která půjde na v lednu nově postavený počítač.

To zatím počká, nicméně už několik měsíců používám na svém notebooku HP ProBook 4535s tytéž “osmičky”, tedy Microsoft Windows 8 Pro 64bit CZ v podobě stahovatelného upgradu z původně předinstalovaných Windows 7 Home Edition 64bit CZ. A vězte, že od výrobce nabídnutý upgrade mě stál jen 390,-, což považuji za výbornou cenu. Přitom pro informaci, pokud upgrade nenabízí výrobce vašeho počítače, klasická krabicová upgrade verze na jakýkoli počítač s min. Windows XP stojí ještě akceptovatelných 1590,-.

Samostatné Windows 8 už ale vyjdou v krabici zpravidla na více než dva tisíce, což u nás u domácích uživatelů dá asi málokdo. Nicméně velkorysá nabídka upgradu (někteří výrobci novějších notebooků a PC dávají upgrade z Windows 7 dokonce zcela zdarma) to dobře vyvažuje. Microsoft tak o dost nižšími cenami oproti kdysi plným verzím Windows 7 chce co nejvíce penetrovat na trh, protože jen velké rozšíření může více marketingově prodat. A jak to zatím vypadá, se zájmem i přes tuto cenovou politiku to není tak valné, jako dříve se “sedmičkami” a Vistou.

Abyste mohli nejvýhodnější upgrade z Win7 využít, je potřeba zakoupit nový počítač na “sedmách” v období od 2. června 2012 do 31. ledna 2013 a do 28. února 2013 se zaregistrovat do programu na stránce Nabídky upgradu na Windows 8.Vším vás pohodlně provede speciální prográmek jako pomocník při upgradu, jenž si můžete stáhnout nezávazně do jakéhokoli PC s Win7, abyste se přesvědčili, jestli máte svůj stroj kompatibilní. Stručný obrázkový návod na upgrade publikuje třeba server Živě.cz.

windows8dlazdice

Základní plocha Windows 8 s dlaždicemi

Ale proč to všechno říkám, jako by mi Microsoft zaplatil za PR (po pravdě nezaplatil…)? Proto, že jsem s Windows 8 na svém notebooku maximálně spokojený a ve stínu používání Windows 7 i XP považuji “osmičky” za jasně nejlepší operační systém poslední doby. Od Microsoftu. Abych řekl pravdu, doposud jsem velice spokojen se starými dobrými “ikspéčky”, z nichž ostatně na mém domácím PC píšu tento příspěvek. Jenže doba pokročila, necelé 4 GB RAMky ve 32 bitech už je na XP na dnešní dobu málo, proto půjdou pryč a nahradí je právě Windows 8.

Co se týká rychlosti her, resp. náročnosti systému na hardware, tak tam se podle testů od Win7 prakticky nic nezměnilo. Nicméně po stránce pracovní jsou Windows 8 ještě lépe odladěné, než “sedmičky” a proto je start i vypnutí velice bleskové. Instalace je volitelná jak na “čisto” s formátem disků, tak i bez ztráty vašich dat jen jako upgrade systémových souborů. Já na notebooku zvolil první možnost, přičemž i ta proběhla velmi rychle. Hotovo bylo asi do 20 minut (mimo kompletní formát diskového oddílu). Nejkontroverznější vlastností Win8 a také tím, co většinu odrazuje od pořízení, je nové rozhraní s dlaždicemi kopírující starší OS pro mobily a tablety, jako jedinou stejnou plochu na všech přístrojích.

Musím se přidat, tato plocha je úplně debilní, na ovládání myší neintuitivní a pro mne zhola zbytečná. Některé aplikace jsou extrémně primitivní (např. email neumí ale vůbec nic) a navíc zcela chybí zavírání křížkem. Stále musíte přiblble kombinovat ALT+F4. Naštěstí jsou dlaždice jen jakoby grafická nadstavba klasické obyčejné plochy. Jakkoli nejdou zcela odinstalovat, protože některé procesy Win8 je potřebují na pozadí (zabírají ale minimum prostředků), lze se jich rychle zbavit. Já používám výborný prográmek Classic Shell, což je zdarma nabízená aplikace, kterou si dokonale přizpůsobíte nejen Win8, ale i 7, včetně zákazu bootování do dlaždic u Win8.

A jelikož Windows 8 nemají klasické tlačítko START, tak přes Classic Shell si ho můžete znovu obnovit. Skvělé je, že menu START může vypadat jak z WinXP, tak i z Visty či Win7. Prostě na pár kliknutí máte z nedokonalých Windows 8 díky Classic Shellu klasické windowsy s plochou, tlačítkem START i horními menu v oknech, jako mají Windows XP. Přiznám se, že bez podobné aplikace bych do Win8 sám asi nešel, nicméně s ní je systém už na ovládání naprosto parádní a také opravdu extrémně rychlý! Všechno trvá mikrosekundy: spuštění prohlížeče, otevírání oken, volby z nabídek a kontextových menu – vše je nyní velmi rychlé a nikdy se mi nic neseklo, nebo nezpomalilo.

classicshell

Classic Shell dodá do Windows 7/8 třeba takové menu Start

Takové to dlouhé postupné načítání souborů ve složce s tou kývající se baterkou? Naprostá minulost! Přitom kromě nebývalé rychlosti, dané hlavně díky naprosté úspornosti grafického kabátku, kdy zmizely funkce Aero a průhlednost a okna jsou nyní graficky střídmá, mají Windows 8 v zásobě také něco skvělých funkcí, které si rychle oblíbíte. Např. při vypnutí se nyní nabízejí všechna možná tlačítka s tím související, jako spánek, úsporka, restart, odhlášení atd. Každé okno má v záhlaví “Ribbon” lištu jako nové Office, ovšem zde s praktickými tlačítky např. pro kopírování souborů a lištu lze navíc skrývat.

Možnosti personalizace oken jsou rozsáhlejší, než na Win7, systém umí pracovat také s diskovými ISO obrazy, podporuje přitahování oken do rohů a při stažení zatím bezplatného balíčku Windows Media Center dokáže přehrávat DVD disky, kterým jinak chybí potřebné kodeky. Hodně se mi líbí i podrobnější náhled při kopírování dat s přehlednými grafy rychlostí, které se při více souborech prakticky řadí pod sebe. Stejně tak volitelné mazání souboru na jediné kliknutí mi přijde velmi praktické. Konsolidace se dočkaly také Ovládací panely, které už nemají tolik zástupců a jsou přehlednější, vůbec celý systém mi přijde o něco přehlednější a pohodlnější, než Win7.

Vše je rychle dostupné a střídmý vzhled s hranatými okny v plné barvě mi přijde velmi pohledný. Zatím jsem ani nenašel jedinou byť i starou aplikaci a hru, která by mi na Win8 nefungovala. Co mi běží na XPčkách, to mi běží i na Win8. S Windows 8 jsem tak velice spokojený, možná nejvíce s nějakým OS za poslední dobu od dob Windows 98. Měl jsem je hbitě nainstalované, ovladače jsem nemusel vůbec řešit, práce je s nimi extrémně rychlá a pohodlná, start i vypnutí naprosto bleskové a za ty týdny se mi počítač ani jednou nekousl.

A díky Classic Shellu se s nějakými debilními dlaždicemi pro tablety nemusím vůbec párat, protože je vůbec nevidím a notebook mi startuje přímo do klasické plochy. Rozhodně se Win7 nebojte a pokud máte možnost, klidně upgradujte. Sice to není oproti “sedmám” takový progres, ale ani “sedmičky” bych už na svém kompu nechtěl.