Nezávislý blog Michala Jonáše o hrách všeho druhu

samsungtvminiNedávno jsem udělal s manželkou důležité rozhodnutí o nákupu nové televize, což jsme odkládali tak dlouho, až nás k tomu donutil konec analogového vysílání, protože naše starší LCDčko Benq ještě nemá digitální tuner. Prošel jsem tak milion krámů, webových stránek a navštívil pár kamarádů, co už vlastní velké LCD, popř. plazmy, abych kup pořádně rozvážil.

Hlavní gro využití televize měly být samozřejmě konzolové hry, na televizi se oba díváme minimálně. Už na začátku jsem zavrhl plazmy, a to z několika důvodů. Za prvé kvalitní full HD plazmy jsou stále dražší než LCD a my jsme si stanovili cenový strop do 25 tisíc. A co mi vadilo nejvíce, je jejich slyšitelné aktivní chlazení až čtyřmi ventilátory, větší zahřívání a větší spotřeba. A s kvalitou tv obrazu jsme na LCD spokojeni, takže padla volba opět na LCD.

No jo, ale které koupit a jakou značku, když je nabídka na našem trhu doslova obrovská? Samozřejmě jsem nevěděl, nemohl se rozhodnout. Původně jsem uvažoval o sonce, ale v mém peněžním limitu v době koupě Sony nabízela o dost slabší funkční výbavu hlavně co se týká počtu AV propojek, než zejména asijská konkurence. Phillipsky v mé relaci zase postrádaly pro mě důležitý VGA vstup a Panasonic vlastně žádné cenově dostupné větší LCDčko ani nedělal.

Původně jsem preferoval matnou skříň, na kterou se tolik nelepí prach, ale z toho jsem musel bohužel slevit. Po stažení manuálů několika vybraných televizí jsem se nakonec rozhodl pro zmíněný 102 cm Samsung LE40A656 6 Series v designu Crystal Clear a tmavě vínové barvě Red Rose. Jeho špatnou vlasností je ale už jeho krásný design. Celý rám i podstavec jsou lesklé, a při provozu navíc silně nabité statickou elektřinou.

Tzn. prach se na televizi lepí jak puberťák na kozatou blondýnu a lze jej očistit pouze navlhčeným hadérkem. A i ten povrch samozřejmě drobně poškrábe, byť slouží ke cti výrobce dodat, že onen bavlněný hadérek přikládá k televizi, včetně návodu, jak přístroj utírat. Nicméně na druhou stranu vypadá televize nádherně, pasoval bych ji určitě na jednu z nejhezčích na trhu.

samsungtvbig

A proč nakonec vyhrál Samsung? Za prvé díky velmi dobré ceně 22 tisíc a obrovské funkční výbavě, která měla prakticky všechno, co jsem potřeboval. Konkurence vždy něco opomenula. Např. snad jako jediný má vybraný Samsung VGA vstup s podporou plného full HD 1920×1080 bodů, čímž se může chlubit jen málokdo, stejně jako ovladačem s možností podsvětlení tlačítek.

Nehledě na to, že díky 100Hz má telka opravdu vynikající obraz kupodivu i na horší televizní signál a taktéž “černou” černou a velmi výrazné barvy. Pokud budu hnidopich, tak na konzole (Xbox 360, Playstation 3) má stále přesnější a ostřejší obraz starý 66cm Benq, ale to je kvůli přesnému zarovnání bodů při režimu 720p, který je nativním pro tuto televizi i nejvíce používaným fyzickým rozlišením dnešních her.

Nicméně kdybych neměl přímého srovnání, jemného máznutí díky přepočítávání na vyšší rozlišení bych si u Samsungu ani nevšiml. Pokud jsem pak použil HDMI připojení, i tato drobná nuance se při porovnání obou televizí smázla. Co mě trošku vadí, je volba vstupů, protože buď lze vstupy měnit skrze vícemačkání jednoho tlačítka, což znamená vždy prodlevu před zobrazením každého vstupu a je to tak zbytečně zdlouhavé. A nebo pak musím vlézt do menu a zvolit vstup tam, což také není zcela pohodlné.

Je z mého pohledu tak trochu škoda, že při zmáčknutí tlačítka vstupů se neobjeví samostatné menu, kde bych si přímo vybral daný konektor, jak to umí některé jiné značky. A konečně za negativum považuji také možnost přejmenování vstupů pouze skrze přednastavená jména (hra, video, satelit). Uvítal bych možnost si navolit jména podle sebe. Nicméně to jsou jen malé pihy na kráse, např. šířkou možností nastavení obrazu nemá Samsung prakticky konkurenci.

Takže jsem nakonec velmi spokojen, manželka také, když ocenila nový designový přírůstek do našeho bytu a tuto televizi můžu na hry i normální vysílání s klidem doporučit. A jestli si dříve majitelé stěžovali na rozsypaný čaj u programové nabídky EPG, nic takového už nové firmwary nemají, vše funguje naprosto skvěle. Jen varuji před opravdu gigantickou bednou, která se mi jen tak tak na plocho vešla do kufru nové oktávky se sklopenými sedáky i sedačkami.

Webová stránka televize je zde