Nezávislý blog Michala Jonáše o hrách všeho druhu

Již tento víkend nastane jistě svátek všech motoristických fanoušků, neboť se pojede 77. ročník proslulých 24 hodin Le Mans – nejslavnějšího a nejtěžšího silničního závodu historie. Rozhodně potěší televizní pokrytí, protože se premiérově předvede Eurosport, který obrazem nabídne celých 24 hodin závodu, byť se střídáním dvou svých programů. Velmi žhavé želízko máme rovnou v nejrychlejší kategorii sportovních prototypů LMP1, kde se v barvách sponzora Gulf továrního týmu Aston Martin představí dva domácí jezdci: Tomáš Enge a Jan Charouz.

Podobně jako v okruhové vytrvalostní Sérii Le Mans spolu bude startovat hned několik zcela odlišných tříd vozidel, takže i proto nebývá nouze o kolize ani na tak dlouhé trati, jakou je zčásti uzavřený a zčásti veřejný okruh de la Sarthe. O tom, jak si dobře Le Mans zajezdit virtuálně jsem psal již dříve, ovšem za tu dobu se nabídka mírně rozrostla, což určitě potěší, protože není nic lepšího, než si po skutečném závodě vychutnat stejnou trať i doma za počítačem, nebo konzolí nejlépe s nějakým volantem.

Legendární závod je součástí solidní závodní hry Race Driver GRID, která vyšla na PC, PS3 i Xbox 360 a nyní ji seženete za dosti sníženou cenu. Tam se 24 Hodin Le Mans pravidelně nabízí jako taková sladká tečka na každý závěr jedné odjeté sezóny, přičemž mnohdy jsou závody zejména v té nejvyšší kategorii vozů poměrně obtížné. Hra totiž uplatňuje u konkurečních závodníků řízených počítačem striktní catch-up pravidlo, takže ani po jejich kolizi pelotonu jen tak neujedete.

Ovšem podle mého názoru je naprosto bezkonkurenčně zpracován ještě ten nezpomalený historický layout trati v nádherném přídavku do automobilového simulátoru rFactor. Zdarma stažitelný okruh mají na svědomí tvůrci Virtua_LM, autoři toho času vynikajícího modu Prototype C se sportovními prototypy historických závodů do originální hry F1 Challenge 99-02 od EA Sports.

Jejich Le Mans patří mezi vůbec nejlépe a nejdetalněji vytvořené okruhy nejen pro rFactor, přičemž podle mě je to absolutně nejlepší trať do této otevřené hry. Okruh pokrývá stav mezi lety 1972-1986 a pokud si k němu stáhnete nějaký z autíčkových modů, kterých je z éry účastníků Le Mans hned několik, o skvělý virtuální výlet do historie silničních závodů je hnedle postaráno.

Takže můj program na příští víkend je jasný (naštěstí skoro jediný víkend za poslední týdny, kdy jsem doma). Sednu za telku, otevřu pivko a budu čumět na reálné závody, přičemž v přestávkách si je rovnou zajedu. Ovšem na tom starším a rychlejším okruhu, který má pro mě mnohem větší kouzlo, než dnešní sterilní a extrémně nudné tratě.

Oficiální web závodu je zde.