Nezávislý blog Michala Jonáše o hrách všeho druhu

Bloodroots banner

 

Malých a jednodušších her od nezávislých studií a samotných vývojářů vychází ohromná kvanta, každý den několik (někdy i desítky denně!), a většinou je to záplava naprostých blbostí a tuctovek. Však si dejte na Steamu seznam nových her a hned uvidíte ty tuny herního balastu, který tam každodenně přibývá. Málokdy se v té hromadě pixelartu najde nějaký dobrý a unikátní titul, jakým je nová akční 3D mlátička Bloodroots, jakožto druhá hra malého kanadského studia z Montrealu. Mnoho hráčů se ptá, od jakého světa je tato hra zasazena, ale to tvůrci nijak neřešili a prostě si vymodelovali naprosto smyšlené prostředí, které se velmi volně inspirovalo americkým divokým západem. Zdejším hlavním hrdinou je bojovník pan Vlk (Mr. Wolf), který se někdy mezi léty 1800-1850 v blíže nespecifikované zemi rozhodl vymlátit velkou armádu svých nepřátel.

Bloodroots je pojetím celkem standardní 2D mlátička/střílečka z horního ptačího pohledu, který nejde nijak ovládat a jenž se sám podle situace přibližuje či oddaluje. Je ale velmi krásně ručně nakreslena a hodně hbitě odsýpá až ve frenetickém tempu, kdy své protivníky doslova koupete v hektolitrech jejich vlastní krve. Naprosto skvělé je její plně zničitelné okolí, kdy rozmlátit lze skoro všechno, na co narazíte: bedny, povozy, boudy, domky, ploty, lidi a dokonce lze zničit i záhonky! S tím právě souvisí vtipný název hry, který se odvíjí od toho, že do krvavé kaše můžete své nepřátele umlátit naprosto vším, co se kolem vás povaluje. Takže klidně i těmi mrkvemi ze zdejších záhonků! Prostě s nimi neřáda utlučete k smrti. Zničitelné a plně interaktivní prostředí je malým unikátem celé hry a její hlavní devizou.

 

Bloodroots sc

 

Takový zběsilý tanec, který tu se svým panem Vlkem rozjedete kolikrát nenajdete ani v daleko větších akčních titulech. Na každém kroku se válí něco, čím můžete vzít desítky nepřátelských bojovníků po tlamě, ať už je to sekyra, plaňka, šavle, harpuna, puška, sud nebo ta zmíněná zelenina. A když zrovna nic takového po ruce není, tak si zbraň prostě utrhnete třeba jako prkno z plotu, desku z kůlny, kolo od vozíku, nebo v nouzi nejvyšší protivníkovi jednoduše natáhnete svojí velkou pěstí. jelikož hra dokáže vaše souboje vtipně řetězit, tak hra překypuje doslova frenetickou bojovou atmosférou. Z pařezu vytrhnete šavli a ultra rychlými výpady rozsekáte první trojici nepřátel. Pak se šavle rozpadne, protože aby byla větší sranda, tak každá zbraň vydrží jen několik útoků, pak si musíte najít novou. Takže skočíte na povoz, ten se sám rozjede a vy tak přejedete další dva protivníky.

Utrhnete si jedno z kol, hodíte jej po další oběti, načež se kolo dvakrát odrazí od stěn a sejme ještě další dva chudáky. Z plotu vytrhnete plaňku, roztočíte jí, pokosíte další dvojici, načež lokaci dočistíte se sekyrkou, načež si seberete žebřík a po něm hbitě vyskáčete na útes vstříc dalšímu boji. A toto všechno se prosím pěkně odehraje za nějakých pět vteřin! Bloodroots je tak hraním velmi osvěžující mlátička, která ale není tak jednoduchá, jak by to mohlo vypadat. Její obtížnost tkví v tom, že jakmile vy první nepřítele nezabijete, udělá to sám. Nejsou tu žádné životy, takže jednou promáchnete či špatně načasujete svůj úder a Vlk zahyne, takže musíte opakovat část od posledního záchytného bodu. Ty jsou docela hustě rozmístěné, takže opakování není nic strašného, protože si vždy můžete zvolit zase trochu jiný postup či zbraně.

 

 

A pokud byste měli fakt velké potíže, stále si v hlavním menu lze nastavit vaši nesmrtelnost (hodí se třebas pro přechod nějaké těžší fáze, po ní si ji zase můžete vypnout) a také okamžité kompletní vyčištění dané lokace od nepřátel, takže s průchodem této hříčky asi na 5-7 hodin hbité pařby byste neměli mít žádných větších potíží. Za hrou stojí malé kanadské studio Paper Cult z Montrealu, které bylo založeno před šesti lety, kromě Bloodroots před ním vydalo svoji prvotinu Fat Mask a tvoří ho pouze dvojice kamarádů. Jejich druhá hra Bloodroots vyšla digitálně pro PC exkluzivně (1 rok) na Epic Games Store za 15,99 EUR (cca 440,-), případně ji krapet levněji koupíte z příslušných továrních obchodů i pro PS4 a SW.

Jestli máte rádi frenetickou, pojetím i ovládáním nenáročnou (ovladač doporučován) a ničím nerušenou akcičku, tak Bloodroots určitě zkuste, byť její jedinou velkou nevýhodou je stále stejný koncept bitek, který je později již dost stereotypní, protože kromě mlácení/střílení a občasného plošinkového skákání tu už o nic jiného v podstatě nejde. Pokud se zaregistrujete pro odběr novinek na stránce výrobce herního příslušenství SteelSeries, můžete si ze Steamu stáhnout bezplatnou demoverzi.