Nezávislý blog Michala Jonáše o hrách všeho druhu

bully.jpgDalší kontroverzní dílko od Rockstarů se pomalu klube na svět, proto se s vámi opět podělím o mé zážitky z hraní review verze, protože tentokrát to vypadá na další potenciální bombu, stejně jako tomu bylo a je u série GTA od stejného výrobce.

Bully (v překladu "šikana") je pro Evropu distribuován pod mírnějším latinským názvem "Canis Canem Edit" (v překladu "pes žere psa", aby bylo příslušným orgánům učiněno zadost). Hlavním hrdinou je patnáctiletý výrostek s holou hlavou, pihatým čelem a náušnicí v uchu jménem Hopkins. kterého "odložila" jeho matka právě čerstvě zamilovaná do asi pátého milence na internátní akademii, aby od něj měla pokoj. Hošík tím není zrovna nadšen, protože tento ústav je skoro jako polepšovna, ale co se dá dělat, brána je zamčená, zdrhnout alespoň pro zatím nelze.

I když první informace nasvědčovaly, že Hopkins bude "prvním šikanovatelem", je tomu právě naopak. I když je to pobuda, puberťák a hovado, někde ve skrytu duše má bodré srdce a pocit cti a spravedlnosti. Díky svému drsnému zjevu a červeným tvářičkám se stává často terčem posměchu jak starších ročníků, tak i profesorského sboru. Podobně jsou na tom i ostaní prváčci a jelikož má Hopkins pro strach uděláno a v bitkách dokáže zpacifikovat i starší útočníky, stane se mluvčím a ochráncem nespravedlivě stíhaných nováčků na této škole.

Již na první pohled ze hry čiší velká podobnost se sérií GTA. Také zde plníte hlavní i vedlejší úkoly, k dispozici máte velmi podobnou statistiku všeho konání, kamera zpoza postavy hlavního hrdiny je sice trošku níž než by bylo záhodno, ale jinak také stejná. Dialogy, interakce s okolím a styl grafiky také jakoby GTA z oka vypadl. Už jenom stylové kresby ála GTA Vice City při loadingových obrazovkách jsou dobrým příkladem. Ale je to ku prospěchu věci, hra nejenže skvěle vypadá (o třídu lépe než GTA San Andreas na PS2), v pohodě se ovládá, ale je i dostatečně zábavná a humorná. Velkou mírou se na tom podílí i opravdu neotřelý a unikátní námět.

Bully má širokoúhlý obraz, nápovědu přímo před každou činností, podrobnou mapu s přehledem všech míst, ukládacích pokojů a úkolů, a také notýsek, kde vidíte co máte právě udělat. Samotná škola je slušně rozlehlá, ovšem později se dostanete i do města a jako první dopravní prostředek využijete pěkné horské kolo, na které se složí vděční spolužáci, které ochraňujete. Jezdit se pak bude i autobusem v pozici pasažéra a k mání jak to tak vypadá bude i motorka. Takže zavření na školním dvorku se obávat nemusíte.

Zatím jsem to jen tak okukoval, až odehraji více, tento článek ještě doplním o další čerstvé informace, což se dozvíte z perexu. Zatím to vypadá na další špičkovou hru od Rockstarů a zřejmě jednu z nejlepších akčních adventur tohoto roku na PS2. A to už jsem se skorem obával, že stará dobrá Playstation 2 začíná trochu stagnovat. A ejhle jaká se to vyloupla třešnička, kterou ani přiblbý rádoby právník Jack Thompson nesnědl!

Oficiální www stránka hry je zde.

Aktualizováno 23.10.

Hra je postavená na upraveném enginu GTA San Andreas, ale přitom vypadá daleko lépe, pouze dohlednost někdy nemile poskočí. Ale celkově to je jasný grafický nadprůměr, škola i město vypadají opravdu skvěle a detailně. Jasně nejhezčí hra od Rockstarů na PS2. O mutacích pro ostatní platformy nic, očekávám že jestli ano, tak jen na PC a za pěkně dlouhou dobu. Ale spíše se přikláním k názoru, že zůstane jen u PS2.

Konunikovat s ostatními je možné sice jen když hra chce (ostatní mluví stále), ovšem stejně to v globálu dělá 100 NPC postav včetně 40.000 řádků textu, takže v Bully se rozhodně nemlčí. Rozlehlost školy a města Bullworth bych přirovnal asi k malinko menšímu Liberty City z GTA 3. Zajímavě působí řád školy, kdy pravidelně každý den Jimmy vstává v osm ráno a v devět mu začíná první ze dvou hodin. V jednu pak druhá hodina, přičemž se na škole učí angličtina, tělocvik, mechanika, umění, fotografování a chemie. Čas plyne zhruba stejně rychle jako v sérii GTA. Nu a po škole pak je čas na hlavní i vedlejší úkoly a vlastně vůbec blbnutí a vtípky, které Jimmy tak rád provádí. Zítra pak zde začne takový malý Jimmyho deníček, z kterého se dozvíte, co se v Bullworth Academy všechno děje. Pozn. Nakonec jsem jako takový deníček ve fromě dopisu kámošovi pojal svojí recenzi, která by měla vyjít v nejbližších dnech na Hrej.cz. Je to trošku jiný styl, než jste zvyklí, tak jsem zvědav, jestli se vám bude líbit.