Nezávislý blog Michala Jonáše o hrách všeho druhu

juarez.jpgTak jsem se na ni těšil a nakonec jsem tuto hru ani nedokončil. Po dohrání skvělého, ale krátkého Gunu jsem zvolil další westernovku, ale ta mě již tolik neuchvátila, i když to není navýsost špatný titul. Dvojice hratelných charakterů v podobě potulného floutka Billyho a neústupného reverenda Raye působí docela svěže. Ovšem hratelnost velmi tratí na přísném svázání dovedností obou postav, kdy je dobře vidět, jak tvůrci dali oběma charakterům do vínku jen něco málo unikátních vlastností, přičemž spoustu dalších jim vzali.

V kůžu Billyho tak stále jen hodně nepřesně bičujete stromy při nešikovném překonávání propastí a nebo se plížíte kolem nepřátelských strážců. Oproti tomu reverend prakticky pouze střílí na každičké smítko v jeho pohledu, takže hra za něj sklouzává ponejvíce do žánru instantních 3D stříleček. Ani pravidelné střídání této nesourodé dvojice pokrevních příbuzných nedokáže odvrátit mnohé nudné pasáže, i když to je doména pohříchu spíše Billlyho dobrodružství, protože střelba v kůži reverenda je hodně akční a rychle plyne.

Nicméně hodně jsem si užíval hned několik skvělých vychytávek. Výborné je např. používání petrolejek, které prostě hodíte na nepřítele, nebo dům. Pokud je lampa zapálená, ihned dojde k požáru s hmatatelnými a veskrze očekávanými účinky. Pokud olej nehoří, stačí jedna rána do rozlité kapaliny a je rázem stejně vymalováno. Dokonce lze takovéto požáry na druhou stranu také hasit a to prosím skrze plná vědra vody. Podobně je výborná i jízda na koni, ovšem díky kameře z vlastních očí, si již tak pěkného a reálného klusu koníka, jako ve zmíněném Gunu, neužijete.

Ovšem grafika je oproti staršímu konkurentovi a vlastně i všem vydaným hrám s tématikou divokého západu o třídu lepší (hrál jsem Xbox 360 verzi, pc jsem neviděl). Nejenže je krajina nádherná a příroda jako živá, ale úrovně se odehrávají v různých denních dobách, nebe je animované, na cestě uzříte kupř. i koňské lejno s hejnem hemžících masařek a voda tak krásně plyne, že bych se u ní skoro i vyspal. Jo, Call of Juarez vypadá znamenitě a perfektní je i práce s přechody ostrosti mezi dalekými lokacemi a nejbližším okolím, kdy se plynule mění obě roviny z ostré do rozmazané perspektivy a naopak podle otáčení kamerou.

Solidní je i multiplayer (online a system link) až pro slušných 16 hráčů. V tom mě nejvíc zaujal režim, kdy vybraný jedinec dělá hledaného zločince, aby ho všichni sic! ostatní hráči naháněli a v tom lepším případě i zabili. Úspěšný šerif se pak převtělí právě do kůže neřáda a runda jede nanovo. Všechny ostatní mutliplayerové módy jsou variace na dávno zažité hry, ale hon na psance se mi velmi líbil.

Celkově bych dal při koupi sice přednost Gunu (pozor- vyjde v jednom z herních časopisů pravděpodobně již příští číslo!), ale ani Call of Juarez není zas tak úplně špatné, i když já osobně bych mu víc než sedmičku nedal, což jsem taky reflektoval v mé recenzi Xbox 360 verze pro server Hrej.cz, která vyjde co nevidět.

Oficiální www stránka Call of Juarez je zde.