Nezávislý blog Michala Jonáše o hrách všeho druhu

Abych pravdu řekl, po všech těch kritických recenzích jsem od této hry ani moc neočekával a možná i proto jsem byl po dohrání, jež mě zabralo asi tři odpoledne a cirka 11-13 hodin, docela spokojený. Však nevidím na tom nic špatného, pokud se koncept hry po zcela otevřeném prostředí minulé Guerilly nazpět vrací do sevřenějších podzemních prostor prvních dvou Red Factionů.

Když je okolí dobře poskládáno a zůstává zachována solidní atmosféra, tak mi lineární lokace ani tolik nevadí. A to je myslím i případ Armageddonu, od kterého možná kdekdo čekal svobodu minulého dílu. Já tedy ne a díky tomu jsem si tuto akčně-hororovou střílečku docela pěkně užil. Však úroveň v kokpitu kráčejícího dvounohého mecha považuji za parádní kousek, byť mě ty pozdější na čtyřech nohách už tolik nebavily.

Každopádně největší deviza celé série, tedy zničitelné prostředí, zůstalo v doslova maniakální míře zachováno měrou vrchovatou, což mi ke štěstí v pohodě stačilo. Jo jo, destrukci prakticky čehokoliv jsem si dokonale užíval, zvláště, když je krásně možné roztřískané konstrukce zase postavit zpět do původní nerozbité podoby.

Pokud se totiž budete pozorně dívat a dopředu si čekovat, co by se dalo případně shodit a svrhnout na nepřátele, myslím, že si postup hrou užijete mnohem více, než obyčejný hráč, který bez rozmyslu prostě pálí do všeho, co před sebou vidí. Armageddon vyžaduje od hráče trochu více pozornosti, než je v jednoduchých a netaktických střílečkách obvyklé, což bylo asi to, co mu u mnohých hráčů a i v některých recenzích ztrochu nalomilo vaz.

 

Stejně jako omezený výběr z pouhých čtyř zbraní, což při té skvělé demolici docela zamrzí, i když by pak při vyšším počtu utrpěla obtížnost. Je ovšem i z mého pohledu mrzuté, že když si vyberu špatné zbraně, které si nemohu zrovna dobře otestovat na nějaké stavbě, tak jsem odkázán na slabě rozmístěné stánky v úrovních, kde si mohu zbraň vyměnit, tedy pokud zrovna nenarazím na nějakou příhodnou pohozenou.

Ano, Armageddon má i v PC verzi veskrze průměrnou (čtěte standardní) grafiku, ta mi ale bohatě stačila, alespoň mi na mém kompu hra šlapala naprosto v pohodě a bez padání. Co je ale hodně za čarou, jsou veskrze velice krátká a zpracováním i rozlišením docela obyčejná a hrubá videa, která odkazují někam pět let zpátky. Ta se opravdu nepovedla.

Od takové značky bych čekal přes tuctový příběh mnohem lepší prezentaci, než nakonec dostala a snad i trochu spektakulárnější a napínavější konec, než naprosto očekávané a strohé finále. I to asi hře moc v hodnocení nepomohlo, ovšem kampaň i přese všechno není špatná a zejména díky té skvělé destrukci i zajímavým protivníkům se v ní nechá docela pěkně vyřádit, takže já bych PC verzi za sebe dal takovou horší sedmičku.

Hodnocení domácích médií:

  • Eurogamer / Games.cz – 5/10
  • Hrej / Sector / – 7/10
  • Doupě / Bonusweb – 8/10

Oficiální www stránka hry je zde.