Nezávislý blog Michala Jonáše o hrách všeho druhu

Key West je zcela nejjižnější část USA, vlastně takový výběžek nespočtu ostrůvků na jih od pevniny, které dohromady spojuje jedna dlouhá silnice, jež v moři vede přímo nad hladinou na pylonech. Je to takový dopravní unikát, podrobně o proslulé silnici a mostech psali nedávno na IDnes. Celá dvouproudá silnička měří více než 200 km a kvůli tomu, že je na ní omezená rychlost jen na 40-55 mil/h, tak cesta na poslední výběžek trvá dlouhé hodiny. Je to ale překrásná jízda, kterou lemuje přenádherné a neskutečně modravé moře, taktéž velice teplé a průzračně čisté, s dnem z drobných kamínků.

Samotná jízda po silnici na pylonech spojující jednotlivé ostrůvky byla parádním zážitkem, navíc umocněným tím, že jsme si na cestu z Fort Myers na Key West a zpět půjčili velice pohodlný kabriolet Ford Mustang Convertible, jako jedno z posledních dnes vyráběných pravých amerických bouráků. Však čtyřlitrový (!) šestiválec krásně táhl a přitom byl velice tichý. Půjčovné bylo samozřejmě o dost lacinější, než v Evropě, na dva dny vyšlo včetně kompletního pojištění a plné nádrže na necelých pět tisíc. Kdykoli na cestě můžete zastavit u nespočtu pláží a hned z auta se jít vykoupat. Key West je pak poslední ostrov, jen 90 mil vzdálený cíp USA od Kuby, na níž samozřejmě nevede absolutně žádná doprava.

Key West Island je takové velice malebné městečko, dá se říci i skanzen, protože v jeho centru naleznete krásně udržované, řekl bych přímo koloniální a původní dřevěné domky s verandami. V jednom z nich nějakou dobu žil i proslulý spisovatel Ernest Hemingway. Celý ostrov Key West má pouze 14 km čtverečních, má ale vlastní letiště, přístav, vojenskou základnu (to kvůli Kubě) a nespočet hotelů a restauací. Však Key West je jedno z nejvyhlášenějších letních letovisek v jižní části USA. Stačí si zarezervovat nejlépe nějaký hotel u pláže, a pak se jen válet u průzračného moře. Večer se pak paří ve velkém na Duncan Street, stále dosti malebné čtvrti s miliony restaurací a klubů, kde v každém je narváno a hraje tam živá hudba, nebo se tancuje.

Takový noční život jsem pomalu neviděl ani na Times Square v New Yorku. Hodně návštěvníků jezdí s průvodci na jachtách rybařit, půjčit se tu nechá vodní skůtr, nebo si můžete zaplavat s delfíny, což jsme bohužel propásli (ne Key Westu jsme byli pouze na jednu noc). Samozřejmě že je tu také ráj pro potápěče. Key West byl pro mne osobně asi nejhezčí zážitek z celé dovolené v USA, moc pěkné a pohodové místo, takže se sem možná už příští rok chci vrátit, určitě alespoň na dvě-tři noci. Pokud budete mít někdy cestu po Floridě, doporučuji tam rozhodně zajet, např. z Miami je to asi tři-čtyři hodiny jízdy.

 

[nggallery id=4]