Nezávislý blog Michala Jonáše o hrách všeho druhu

gthd.jpgPrávě jsem se vrátil z letošního ženevského autosalonu a kromě záplavy vozů, které již nikdy na živo zřejmě neuvidím, mě zaujala i jedna prezentace, související s Playstation 3 a novým Gran Turismem HD. Na stánku Nissanu automobilka vystavuje vedle klasického sporťáku 350Z i jeho okruhovou verzi v úpravě ladičů Nismo, která je nasazována v japonské obdobě mistrovství světa třídy FIA GT.

Přesně identický vůz je také obsažen v první ochutnávce Gran Turisma HD, jenž je zdarma ke stažení pro Playstation 3. Proto nepřekvapilo, že v rámci svého stánku má Nissan instalovaných několik opravdu obřích LCD televizorů s podporou HDTV, na kterých si bylo možno zařídit v kokpitu zmiňovaného Nissanu díky ukrytým konzolím PS3.

Jezdci sedí ve sportovních sedačkách identických ze závodní "třistapadesátky", což jste si mohli ověřit na reálném exponátu. Na sedačkách se sice skvělo logo Gran Turisma HD přibližně ve stejné podobě, jako vidíte u tohoto článku, nicméně mě docela překvapilo, že o Playstation 3 nikde nebylo ani vidu, ani slechu, ani hmatu. Prostě konzole byly důmyslně ukryty před zraky přihlížejících a to že se hraje právě na PS3 dokonce nevěděla ani přítomná hosteska, naprogramovaná pouze pro spuštění hry.

Z tohoto důvodu jsem nemohl otestovat, v jakém HDTV rozlišení hra běžela, sic bych to podle jemnosti textur a kontur grafiky tipoval na 1080p. Se snímkováním žádný problém a tak při zdejší velmi detailní krajině a dlouhé dohlednosti by takovouto rychlost zvládal i nabušený počítač jen s obtížemi. Jenže kromě grafiky a možná i zvuku se v rámci série zas tak moc nového neděje.

Styl nabídek a interface je opět už poněkolikáté prakticky stejný čtvrtého dílu, podobné je i chování vozů na trati a vůbec celý ráz hry. Kdyby vás do očí netrkla krásná grafika, tak by jste si řekli, že je to kovaná čtverka. Je velká škoda, že ve hře opět chybí kokpity, protože po zkušenostech s nádherně vymodelovanými a živými palubkami s pohyblivými "budíky" a reálným stínováním v Project Gotham Racing 3 na Xbox 360, by něco podobného jistě zafungovalo i v Gran Turismu HD.

Takhle čeká jen dvojice přístrojů při pohledu přímo z vozovky, nebo tradiční kamera umístěná za vozem. Právě druhý náhled nechá vyniknout naprosto bezprecedentní detaily vozů. Nikde žádný schod a zub, nikde osmiúhelníková kola a nikde rozostřená textura jako doposud. Jsem sám velmi zvědavý, jak dopadne přímý souboj s Forzou Motorsport 2.

Jestli je okolí tratí také krásné, celý styl alpského okruhu je spíše hodně přebarvený a živý. Zdejší tráva má takovou zelenou, co ani rakouské podhorské vesničky po náletu Balakrylu, takže okolí působí možná až trošku kýčovitě. Raději bych reálnější vzezření blížící se skutečnému světu. Ale pro zaujetí pohledu diváka to působí velmi dobře. O víkendu budu mít díky ochotě pražského PlayCentra Playstation 3 doma, takže potom se jistě podělím o své podrobnější dojmy nejen s Gran Turismem HD.