Nezávislý blog Michala Jonáše o hrách všeho druhu

onetouch1.jpgPro zálohování a uskladnění důležitých dokumentů a souborů jsem doposud používal obyčejný obal na klasický velký počítačový disk, který mi zbyl po starém počítači. Toto řešení má několik podstatných nevýhod, které je limitují. Za prvé je takovýto disk v rámečku hodně veliký a těžký, tudíž se na časté přenášení vůbec nehodí.

A za druhé pro provoz vyžaduje velký a těžký napájecí adaptér, který se musí zasunout do síťové zástrčky. Proto jsem hledal nějaké lepší a hlavně kompaktnější řešení. Dnes už jsou ceny originálních externích pevných disků hodně příznivé, takže moje oko spočinulo na těchto přístrojích. Koukal jsem na recenze, testy, manuály a produktové stránky všech výrobců, no nakonec jsem si vybral malý disk od Maxtoru.

Zvolil jsem kapacitu 250GB, která je pro mě až až (na porno se dívám, ale nearchivuju), přičemž cena byla těsně pod dvěma tisíci včetně dph, což považuji za velmi dobré. Disk mi koupil zaměstnavatel, což je vedlejší, ale musím říct, že v této kapacitě je Maxtor OneTouch 4 Mini jeden z nejlacinějších. A i s ohledem na cenu jsem byl hodně překvapený, jak je disk perfektně provedený a kolik nabízí možností.

maxtoronetouch.jpg

Disk je velmi kompaktní, bez problému ho strčíte do zadní kapsy kalhot, přičemž díky solidní skořápce s horní stranou v leštěném hliníku a spodní z tvrdé gumy váží o trochu víc, než přímá konkurence celá v plastu. U malých notebookových disků pak zpravidla stačí napájení jedním USB kabelem, kterým taktéž protékají data, což je samozřejmě i případ mého Maxtoru. Pro starší počítače s menším napětím na USB portech je součástí přibaleného USB kabelu také ještě jedna USB vývodka pro zesílené napájení.

Někde jsem četl, že i přes použití USB 2.0 (FireWire/SATA absentuje) je disk hodně rychlý, což subjektivně potvrzuji, rychlost se nedá s mými USB FLash disky vůbec srovnávat, Maxtor je citelně rychlejší. Největší bombu jsem ale našel v softwarové výbavě. Na disku je nahraná instalace aplikace Maxtor Manager, která je skvěle přehledná, graficky příjemná a skrývá mnohé užitečné funkce. Mívám ve zvyku takovéto předehrané programy ihned mazat, ovšem ještě že jsem to tentokráte neudělal!

Maxtor Manager totiž není na přibaleném CD a normálně se nedá ani stáhnout z webu výrobce, pouze na mailovou žádanku – to aby jej nemohli používat uživatelé jiných disků, kde by také fungoval. Je to hlavně kvůli velice sofistikovanému software pro zálohování celých disků (image) pojmenovanému Maxtor SafetyDrill. V Maxtor Manageru si jen vyberete disk, který se má zálohovat a program již na pozadí během několika až desítek minut (záleží na počtu dat) za normálního běhu a práce počítače (dneska již obvyklá, byť pro mě stále úžasná vlastnost) přenese celý image na externí disk.

maxtormanager.jpg

Když si pak pohnojíte operační systém, nebo se prostě chcete vrátit k dřívějšímu image (obrazů disků můžete mít kolik chcete), tak se vám jistě bude hodit přibalené CD, které je bootovací a obsahuje miniaturní linuxovou distribuci s programem na obnovu obsahu pevného disku. Vyberete jen vhodný obraz, a opět během krátké doby se počítač obnoví z image a je to jako dříve. Skvělé je hlavně to, že zálohování výborně funguje, image je samozřejmě komprimovaný a ovládání zvládne úplně každý.

Přitom specializované programy jsou vesměs placené a pro nezkušeného uživatele mohou být složité na pochopení. Tady jen zmáčknete čudlík a disk si vše zařídí sám. Ale to není všechno, co Maxtor Manager umí. Jediné tlačítko na disku (OneTouch button) lze přiřadit libovolné aplikaci v počítači, nebo se na povel spustí záloha, popř. synchronizace dříve vybraných složek v PC se složkami na disku. Disk totiž také umí na stisknutí butonu, nebo kliknutí myši sám synchronizovat zvolené složky mezi počítačem a diskem.

Disk lze ochránit přístupovým heslem a Maxtor Manager umí obsah také zašifrovat. Poslední funkcí je pak kontrola stavu pevného disku z hlediska jeho životnosti a mechanických vlastností. Takže pokud vám vyvstane potřeba dobrého externího média pro uskladnění, nebo zálohování dat, zkuste Maxtor OneTouch 4 Mini, protože já jsem s ním naprosto spokojen.

Produktová stránka disku je zde.