Nezávislý blog Michala Jonáše o hrách všeho druhu

gf260Už nějakou dobu jsem přemýšlel o nové grafické kartě, protože moje dosavadní GF-8800GTS už pomalu přestávala stačit. Jenže nepatřím k těm, kteří by v počítači utápěli velké částky, protože mám i konzole a cpaní peněz do počítače, který používám hlavně k práci, považuji spíše za zbytečnost, protože ať koupíte cokoli, stejně je to hnedle zastaralé.

Produktů od ATI jsem se bál z důvodu jejich vysokých teplot, hluku a s tím spojeného nedokonalého chlazení. Jelikož bych do karty dal maximálně 4-5 tisíc, uvažoval jsem nějaké řešení od NVIDIE a zejména mého oblíbeného MSI. No, nakonec jsem si zapůjčil grafickou kartu N-260GTX právě od MSI. Model N260GTX-T2D896-OC podporuje PCI Express x16 2.0 (moje stará 8800 jen verzi 1.0) má o 576MB větší paměť, o 80 MHz větší takt jádra a o 460MHz větší takt pamětí, než čip GF8800.

Ruku v ruce s tím je karta opravdu obří velikosti a také značné váhy. Do menších skříní by se tak na délku nemusela vejít. Kdyby ve skříni nebyla fixace přídavných karet, tak by váha té grafiky klidně vylomila PCI konektor. Navíc jsem se obával, že nebudu moci zavřít bočnici, protože karta má konektory napájení vyvedené právě směrem k bočnici a můj zdroj disponuje kabely od napájecích větví docela silného průřezu. Nakonec to vyšlo na milimetr přesně, naštěstí nejsou oba kabely ke zdroji zlomené, ale jen příslušně ohnuté.

Při obřích rozměrech dnešních výkonných grafik pak při upgrade musíte počítat i s takovými dříve nemyslitelnými problémy, v což počítám i případnou výměnu zdroje, protože dnešní karty jsou totálně nenažrané, hodně topí a mají při zátěži enormní spotřebu. A to je další můj důvod, proč si nechat počítač na práci a hrát si na mnohem lépe přizpůsobitelných konzolích. Můj zdroj Tagan s 530 Watty by vlastně o mnoho silnější grafiku stejně neutáhl, ale jelikož je zdroj tichý, modulární a úsporný, tak bych ho určitě měnit nechtěl. Jinak např. přímo na stránkách MSI je pěkný kalkulátor požadovaného výkonu na zdroj ve špičce, kde si vyplníte veškeré vaše součásti v počítači a kalkulátor vám vyplivne požadovaný výkon.

n2600gtx

Mně ukázal na mojí konfiguraci s N-260 495 Wattů, zatímco na moji starší grafiku GF-8800GTS by stačilo ještě o 100 wattů méně. Docela mě ale překvapil naprosto minimální hluk grafické karty N-260 při normálním provozu, přičemž ta je o mnoho tišší, než moje předešlá. A i v plné zátěži je hluk sice již hodně slyšitelný, ale nikoli obtěžující. Karta si tak pěkně fučí, nikoli píská, nebo vrní. Citelná je dynamická regulace chlazení, protože když se např. ve hře zastavím a nic nedělám, karta se automaticky ztiší a posléze znovu rozjede.

Zatím jsem zkoušel dvojici her, o kterých vím, jak se chovaly na staré grafárně. Zatímco v Saints Row 2 nebyl výkon navíc vůbec znát a hra jela úplně stejně, tak ve Falloutu 3 už byl vyšší výkon jasně patrný, když jsem si mohl dovolit maximální nastavení při 1280×1024, což dříve nebylo vůbec možné. Jinak Saints Row 2 mi jelo na 30FPS bez AA s HDR naprosto skvěle i na staré kartě. Ta hra je mnohem lépe optimalizovaná, než dřívější GTA IV, ehmm…, spíš ořezaná tak, že šlape v pohodě i na středním železu.

Od těchto dnů tak budu testovat a recenzovat všechny hry výhradně na N-260 a procesoru C2D E-8200, který jsem si drobně přetaktoval na 3,0GHz. Se 4GB RAM to považuji za naprosto dostačující konfiguraci, tedy určitě alespoň pro mé potřeby. Přemýšlel jsem, že bych vždy pro testování měnil také za starou kartu, ale to bych si za chvíli oddělal PCI slot, tudíž jsem to zavrhl. Takže abych to sesumíroval, s novou kartu je určitě spokojenost veliká a sám bych jí klidně doporučil, byť aktuální cena skorem k sedmi tisícům je stále velmi vysoká a tolik bych já do žádné karty asi nevrazil, i kdyby měla nadpozemský výkon.

Přehledné srovnání specifikací mezi MSI GF-8800 a  MSI N-260 je zde, produktová stránka nové grafiky zase zde.