Nezávislý blog Michala Jonáše o hrách všeho druhu

Před několika dny Nintendo na akci Switch Presentation 2017 konečně podrobně představilo svoji novou herní konzoli Switch. Prezentace samotná trvala necelou půldruhou hodinku a první hodiny ji online zhlédlo přes 1.8 milionu diváků, což nevím, jestli to není na takovou akci ještě málo. Jak jsem se na novou konzoli od velkého N těšil, asi nejen mě zaplavila spíše rozpaky než tím pravým nadšením. Ostatně všechny dojmy jsou zatím veskrze střídmě opatrné. Žádné nadšení, např. jako tehdy při představení PlayStation 4, není moc vidět. Já sám kromě NESu nikdy žádnou domácí konzoli od Nintenda neměl a ani Switch mi v tom asi nijak nepomůže. Kdysi jsem uvažoval o WiiU, ale kvůli vysokým cenám konzolí i her a jejich nedostatečnému výběru v našich obchodech, jsem to zavrhl. Domácí distributor Conquest dokonce i dnes chce za výběhovou a nevyráběnou konzoli stále přes 7 tisíc, což je velká troufalost.

 

SwitchP06

Dock má vzadu výklopný stojánek. Pod ním jsou konektory HDMI,  1x USB 3.0 a napájení.

 

Je sice výborné, že Switch již nemá žádný regionální zámek, ale celkově mne při dnešní konkurenci vůbec nepřesvědčil. Až  na začátku března dorazí na trh (a to včetně toho našeho, byť kusů asi bude pomálu), stane se jasně nejdražší herní konzolí na trhu. Dobře, je to horká novinka a unikátní koncept domácko/cestovní konzole, ale hardware uvnitř není na výrobu nijak signifikantně dražší (spíše levnější) než ten u PS4 či X1. A 8.990,-, kolik je startovní cena, je strašně moc. Dát za konzoli 9 tisíc (což je ještě dráž, než je přepočet z eura), když oba konkurenti dnes stojí již zhruba o dvě až tři tisícovky méně? Aspoň, že tentokrát Nintendo ponechalo síťový adaptér, když jej u velkých “déesek” nedodává… Navíc je u nás Nintendo kvůli svým infantilním hrám a velmi vysokým cenám her i konzolí absolutně minoritní platformou, která je ráda za desítky a stovky prodaných kusů.

 

SwitchP04

Horní hrana přenosné části. Je vidět slot na cartridge, 3,5mm jack na sluchátka, chladič a 4 tlačítka včetně dvojice analogových.

 

A tak podobné dardy očekávám u i potravy pro Switch, protože domácí distributor Conquest drží ceny velmi vysoko. Ostatně těch pár kamarádů, kteří mají Wii nebo DS, si hry vůbec nekupuje, případně jen ve výprodeji za pár stovek. Prostě je stahují z netu a já se jim vůbec nedivím. Ceny software pro WiiU i 3DS jsou u nás zcela mimo a podobné to bude jistě i se Switchem, kde očekávám hry na úrovni doporučených cen u posledních konzolí, tedy blízko ke 2 tisícovkám (a už je to tady, Zelda má stát 1.900,-), což je hranice, ke které se alespoň já, a to opravdu nemusím nikde škudlit, rozhodně nechci přiblížit. Takže už kvůli vysoké ceně Switch diskvalifikuji. Navíc ani použitý hardware konzole není na dnešní poměry žádný zázrak. Jen HD rozlišení 1280 x 720 bodů je na úhlopříčce konzole 158 mm (6,2 palců) spíše hrubé a kdejaký laciný mobil má podstatně jemnější displej.

 

SwitchP02

Joy-Con Grip je jen kus plastu, ovladače se musí nabíjet samostatně USB kabelem jako u PS4 i X1.

 

Jenže Nintendo do Switche montuje slabý akumulátor (spekuluje se o 4310 mAh) a vyšší rozlišení by jej vysálo ještě dříve, než za ty chabé 2 až 3 hodinky mobilního hraní. Divím se, proč s konzolí nepředstavili alespoň nějaký externí zdroj, který by se připevnil na zadní část handheldu a prodloužil by hraní o dalších pár hodin? Navíc i ten akumulátor nejde ani vyměnit. Oproti minulému WiiU také v balení nenajdeme žádnou hru. Přitom přibalení té ptákoviny 1-2-Switch by se přímo nabízelo. Normálně mám ujeté párty hry rád, však s Buzzovými kvízy se na PS3 bavíme již několikátým rokem, ale 1-2-Switch mi přijde už jako šílená blbost, která obstojí snad jen jako vtipné demo schopností pohybového ovládání Switche. Ostatně i další kousky jsou stále hodně infantilní nebo milionté variace na Mária a Zeldu, jako by nic jiného v Nintendu ani nebyli schopni vymyslet.

 

Plnohodnotný Switch joypad za 70 euro? No dopr.!

Plnohodnotný Switch joypad za 70 euro? No dopr.!

 

Navíc ta nejatraktivnější The Legend of Zelda: Breath of the Wild vyjde i na Nintendo WiiU, takže to není 100% exkluzivita. Jak zatím vidno, ostatní producenti jsou ke konzoli spíše neteční. Dospěláckých her, jaké vycházejí v tandemu na PS4/X1, se zřejmě zase nedočkáme, ale tentokrát to hardwarovou divizi Nintenda asi již totálně zničí, když neúspěch WiiU to načal. Ale rád bych se mýlil. Však se nepamatuji, že by se např. u Sony přestala vyrábět předešlá konzole ještě dříve, než ta nová vůbec dorazí na trh! A placený online multiplayer už je luxus, který si Nintendo ve svém postavení nemůže dovolit. Vlastně jediná věc, která mě na Switchi láká, je prostá zvědavost. Jak to celé vůbec funguje, jak se na tom pohodlně hraje, jak dlouho to vydrží, jak se na to kouká ve sluníčku apod. Jinak i to pouhé kvarteto startovních her (asi nejméně v historii konzolí Nintenda) je na nalákání kupců totální slabota, ale věřím, že ještě něco přibude, byť to pak můžou být takové rychle spíchnuté propadáky, jako byl Knack na PS4. Alespoň, že se prý celkově na Switch kutí 33 her.