Nezávislý blog Michala Jonáše o hrách všeho druhu

gameswebNa Games Tiscali se dnes objevila a možná tak trochu zapadla malá zprávička: “Zaslechli jsme, že do České republiky se chystá brzy vstoupit významná evropská síť herních webů”. To je podle mě mnohem důležitější zpráva, která by si zasloužila možná větší pozornost, už z důvodu, že herním (a tištěným zvláště) médiím u nás pšenka zrovna nekvete. Významných evropských hráčů v herní branži existuje několik, no ty striktně zámořské si asi můžeme škrtnout.

Každopádně je jasné, že zpráva není novinářskou kachnou, něco se opravdu kutí a skutečně se bude jednat o nový český herní web pod křídly velkého zahraničního herního média. Že by tedy náš nicotný herní trh nalákal nějaký cizí vydavatelský dům? Tomu ani za mák nevěřím, spíš se někdo zdejší spojil s nějakou zavedenou novinářskou značkou z ciziny, která zřejmě poskytne svoje know-how. Ono postavit velký herní web včetně redakčního systému stojí ohromné peníze a ty podle mého názoru žádný rozumný investor u nás dnes nepustí.

Lepší, rychlejší a levnější cestou je tedy určitě outsorcování již použitých technologií, popř. jejich úprava a přizpůsobení pro podmínky jiného mediálního trhu. Ovšem neplést si to s neautorizovaným parazitováním na známé značce, jak to při svém začátku udělal dnešní poloamatérský Gamesport.cz. Také se ukázalo, že pouhé použití známé značky velké návštěvnosti nedělá. Ale v paměti mám ještě také např. nedávný konec herního webu Gamepro.cz, taktéž používajícího název nikoli nepodobný velkému zahraničnímu serveru.

Kdepak, něco mi říká, že autoři na to půjdou pěkně od lesa, jinak by to asi byli sebevrazi. Pěkně ošéfovaná zavedená herní značka a k tomu použití hotových technologií, takže to šacuji na podobný webdesign, jaký už používá nějaký zahraniční magazín. To je podle mě jediná světlá cesta, protože tvorba vlastního designu, systému a herní databáze by stála opět velké peníze a množství práce, které by se nezalekl v našich skromných podmínkách možná jen takový Martin Ludvík.

sms

Ale kdo z našich by mohl za projektem stát? Teď si dovolím trochu zašpekulovat. Takové Hratelně je spíše utlumováno, než že by se rozvíjelo. To by mohl být potenciálně jeden z adeptů na převzetí a změnu značky, což by mohlo web trochu občerstvit. Bonusweb je stále silná značka, navíc pod patronací Mafry, i když kvalita článků mnohdy spíchnutých horkou jehlou by mohla znamenat opak, takže ti nepřicházejí v úvahu. Zmíněný Gamesport mi nepřipadá jako vhodný materiál na celkovou změnu, tomu by pomohlo asi jen zrušení, nebo důkladná profesionalizace.

A Hrej jako webový levoboček uznávaného Levelu by přerod pod jiná křídla asi nepotřeboval, to by ostatně působilo divně. Games Tiscali by sice potřebovalo alespoň pořádné říznutí do kardinálně zastaralého, byť přehledného designu, ale o jeho přebrandování bych se určitě doslechl. Ovšem např. Doupě je dlouhodobě se čteností spíše na štíru a už kvůli kontaktům z dob vydávání Oficiálního Xbox 360 magazínu a návazným konexím do Anglie bych je viděl jako hlavní adepty spojenectví se zahr. partnerem.  Nicméně stále zbývá varianta, že nebude nahrazen žádný velký domácí web, takže by na našem písečku přibyla další úplně nová bábovička.

Vezměte si, že na podobném principu u nás běžně fungovalo několik herních časopisů (Playstation, Playstation 2 a Xbox 360 magy), kdy česká mutace vycházela pod cizí značkou, ale postavit na tomto principu webové médium zatím nikoho nenapadlo. Až do teď. A sákryš, už tu mám další otázku. A to jestli je pro úplně nový web u nás místo. U časáků bych tvrdil kategorické NE, ale u webu už si tím nejsem tak jist. Trend v našich končinách pomalu směřuje, co se herní novinařiny týká, právě na internet, který stále více čtenářů preferuje více, než tištěnou konkurenci. Jak by ne, herní web je zadarmo a nabízí funkce, které časopis mít nemůže.

A pokud nad novým webem bude bdít zahraniční partner, tak ten bude mít určitě mnohem lepší přístup k novinkám, insider informacím, drbům a dalším materiálům, než jakékoli domácí médium. A to by mohla být hlavní konkureční deviza, což by webu určitě zajistilo když ne milionové zisky, tak alespoň slušné živobytí. V tomto bych asi viděl největší šanci nového serveru na našem zatuchlém mediálním prostoru, kdy většina stávajících herních webů rapidně snižuje rozpočty, nebo rovnou propouští své redaktory.

Každopádně já každé nové médium vítám a není to jen z důvodu, že bych tam mohl případně něco naškrábat, ale každá konkurence je přece pro zákazníky, potažmo čtenáře výborná věc. Kajícně musím přiznat, že jsem jako autor zažil a “oplakal” krachy mnoha médií, kam jsem dříve psal v čele s OXM a Next Levelem (jeho dlouholetý šéfredaktor Farid Starman už je bohužel na druhé straně barikády, když nyní pracuje pro EA), i když většinou jen z pozice externisty. A právě i proto by případný úspěšný vstup jakéhokoli kvalitního herního média, ať už webového, nebo tištěného, byl pro mě takovým malým svátkem, dokazujícím, že to u nás s herními médii stále není tak špatné, jak se zdá.