Nezávislý blog Michala Jonáše o hrách všeho druhu

arma2Vydání netrpělivě očekávaného válečného simulátoru se již blíží, ovšem jako první přijde na řadu německý trh, kde si místní distributor dojednal časnější uvedení zhruba jeden měsíc před oficiálním launchem v ostatních zemích. Proto už se objevují první dojmy a zkušenosti z německé retailové verze hry, které ale nejsou vůbec pozitivní.

Dojmy prvních recenzentů zmiňují grafické chyby, špatný pathfiding NPC vojáků a jejich zasekávání, rušivé vyskakování oken s různými chybovými hláškami, nebo chyby v kampani, kvůli kterým se nedají úspěšně splnit některé mise a úkoly. Konkrétně se na diskuzních fórech objevuje sestava C2D 3,1 GHz, 3GB RAM a GF8800GTS 512 MB, na které se hra cukala, takže snímkování nebylo plynulé. Celkově má být prý hra v tomto stavu těsně před vydáním prakticky nehratelná.

To by nahrávalo mým dojmům z preview verze hry, kdy jsem nacházel mnoho bugů a chyb prakticky na každém kroku, včetně takových, které trápily už i předchozí hry od stejného tvůrce. Zástupci BIS na to kontrují vyjádřením, kde uvádějí, že symptomy ukazují na chybu redaktorů, kdy recenzenti nechali na disku starou preview verzi a do toho nainstalovali tu novou retailovou. Při pokusu o nahrání pozice se pak kód hry nekorektně natahuje a může způsobit např. ony chybové hlášky.

Každopádně prý Němci prozřeli a raději hromadně ruší své předobjednávky. Nevím, co je na tom pravdy, ale byť to může být vůči tvůrcům hry nekorektní, špatná pověst z minulých her, kdy si z hráčů udělali své betatestery, je jak vidno stále u mnohých zákazníků v živé paměti. A všechen ten povyk spustil snad jediný článek na serveru PCGames.de, kde jako jedni z prvních uveřejnili své neblahé zkušenosti. Nyní už je ale originální kritická podoba článku stažena a text upraven.


Nicméně plnou německou verzi už si zřejmě díky úlitbě nějakého herního obchodu zahrál jeden uživatel pod nickem TheOverseer, který se pochlubil na fóru Gamestar.de. Ten zřejmě preview verzi neměl nainstalovanou z dřívějška, protože byl velmi spokojen. Na jeho sestavě C2D E8400 3 GHz, 2GB RAM, GF8800GT 512 MB s Windows Vista 32bit prý hra šlape na globální nastavení grafiky “High” plynule, takže místo očekávání kvanta chyb je příjemně překvapen.

Vyzdvihuje skvělé nazvučení chůze a chřestění výstroje (to jsem si už pochvaloval při testování preview verze) a tvrdí, že rádiová komunikace byla minimálně oproti první Armě vylepšena a již nezní tolik roboticky. Chválí také realistické chování nepřátel a spolubojovníků – to znamená od preview verze velké vylepšení. Líbí se mu animace přebíjení, přičemž lze konečně nabíjet i za pohybu a kvituje dále možnost přeskakování menších překážek.

Ovšem po dvou hodinách hraní kampaně narazil i na nevychytané bugy. Nemohl dokončit poslední část tutoriálu, kvůli problémům s objevením helikoptéry, takže mise nešla zdárně ukončit. Po úvodu kampaně se mu objevila chybová hláška o absenci nějakého souboru s hudbou, ovšem i přesto šlo normálně hrát. Takže potvrzuje i kritiku recenzentů z PCgames.

Osobně moc nevěřím, že by si tvůrci z BIS dovolili vypustit takovou hrůzu, jak ji němečtí redaktoři popsali (a poté asi i kvůli embargu odstranili). Myslím, že pravda bude někde uprostřed, jak potvrzují druhé dojmy hráče. Tzn. ani ArmA 2 nebude prosta méně či více nepříjemných chyb, ale i podle zkušeností z německého fóra má být ArmA 2 mnohem méně zabugovaná, než její předchůdce a vesměs naprosto v pohodě hratelná.

Oficiální www stránka Arma 2 je zde.