Nezávislý blog Michala Jonáše o hrách všeho druhu

Rebel Cops banner

 

Běloruské hlavní město Minsk je ohledně videoher asi nejvíce známé tím, že v něm sídlí jedno z největších studií Wargamingu, autorů oblíbených sérií World of Warplanes/Tanks/Warships. Ale bydlí v něm i malé nezávislé studijko Weappy, které své vývojáře mimo jiných nabralo právě z gigantů typu Wargamingu. Jejich prvotina (myslím tím Weappy), s níž se na vydání domluvili s distributorem THQ Nordic, v roce 2016 zaujala a dodnes se jedná o úspěšný titul jménem This Is the Police.

A to hlavně díky jeho unikátnímu zaměření jako strategického titulu, v němž hrajete za velitele jedné policejní stanice, kterou řídíte a spravujete. Ostatně policejní nit se vine všemi jejich hrami včetně posledních Rebel Cops. Hra This Is the Police vyšla za tu dobu na mnoho platforem, však přede dvěma lety se vydala i na mobily, na něž se její textové a obrazové podání dobře hodí.

A právě v roce 2018 v Minsku vyrobili druhý díl This Is the Police 2, jenž se odehrává v jiném městě. Ale jinak je to velmi podobná policejní manažerská strategie opět plná korupce, výhrůžek a násilí, které se na vás, jako na velitele místního okrsku, neustále valí. Já si ale právě zahrál jejich nejnovější třetí hru Rebel Cops, jež vyšla minulý rok a opět se jedná o strategii, ale již nikoli manažerskou, nýbrž akční.

Se svými dvěma předchůdci ji spojuje opět hraní za tu správnou stranu zákona, ale styl hraní se posunul od textové a obrazové novely v komiksovém stylu řady This Is the Police do nefalšované 3D akční strategie ve stylu série XCOM. A mně svojí hratelností Rebel Cops trochu připomínají i slavnou značku Commandos. Třetí hra na 15-20 hodin hraní se opět odehrává ve zcela jiné lokaci, přičemž vy hrajete za partu bývalých šerifů, kteří raději přešli do odboje, než aby sloužili totálně zkorumpované policii ve městě, kterému vládne mocný mafián.

 

Rebel Cops SC

 

Rebel Cops jsou pojetím klasickou tahovou strategií, v níž si pečlivě promýšlíte každý váš tah, přesouváte své postavičky a bojujete proti zločincům jako poslední výspa cti a charakteru ve zločinem prolezlém městečku, kde to nechává podplacená oficiální policie být. Tahovky jsou dobré v tom, že v nich máte dost času na promýšlení svého postupu, což mě jako pomalejšímu hráči hodně vyhovuje. A přesně takoví jsou i Rebel Cops, podle mne jako do třetice všeho dobrého nejlepší hra běloruského indie studia.

Zajímavé na ní také je, že se jako většina konkurence nezaměřuje na likvidaci a střelbu, ale v duchu policejních zásad jsou zdejší přestřelky až tím posledním prostředkem, protože zbraně máte nepřesné, ruku starších poldů rozklepanou a ani munice jako vyvrhelové a takoví novodobí partyzáni (odtud název Rebel Cops) nemáte zrovna na rozdávání. Však máte k dispozici i další nástroje jako zvolání „Dej ruce vzhůru nebo střelím!”, případně třeba taser nebo omráčení.

Na to je si třeba zvyknout, že na rozdíl od zmíněných Commandos, kde jsem na potkání všechny likvidoval, až na místě nezbyl ani jeden nepřítel, tady jste POLICISTA a policista nevraždí na potkání, nýbrž pokud možno ZATÝKÁ. I proto zde nejste žádní macho bojovníci, ale parta až moc starých a pomalých, nebo zase moc mladých a nezkušených poldů, jež musíte pečlivě vybírat a ještě pečlivěji je vybavovat z omezeného skladu zbraní a nástrojů. Což je v tomto žánru velmi příjemné osvěžení!

Rebel Cops se mi tak hodně líbí, graficky rozhodně neurazí, mají přehledné uživatelské rozhraní a velmi pohodlně se ovládají. Ovšem tvůrci zapomněli na dvě důležité věci, které by každá strategie měla mít: jednak na možnost přibližování a oddalování pohledu a jednak na jeho otáčení. Tyto dvě funkce tu bohužel docela citelně chybí a tak pohled není kolikrát až tak přehledný, jak by mohl být. Až na tyto dvě pihy je ale Rebel Cops velmi dobrou strategií, kterou nyní na GOGu koupíte za pouhých 5,99 EUR (cca 160,-).