Nezávislý blog Michala Jonáše o hrách všeho druhu

První týdny nového roku se vždy nesou v podobě vyklízení skladů a zbavování se zboží z minulého roku, což často znamená větší, či menší slevy v různých obchodech. Výjimkou nejsou ani herní a hardwarové shopy, ovšem i ty k tomu přistupují někdy kulantsky a trošku podvodně. Vůbec kultura nakupování a fungování obchodů u nás se stále nedá s vyspělým obchodním světem na západ od hranic a zvláště přes oceán porovnávat.

Jestli např. v Německu teď řádí slevy opravdové, čítající mnohdy minimálně 50% a více, i když většinou na sezónní zboží, tak v zámoří je zvykem vyprodávat ještě o desítky procent levněji, což povětšinou u nás doma vůbec neplatí. Pokud prodejce dá 10-20% procent dolů, je to hodně, ale samozřejmě nepaušalizuji obecně.  Nicméně zlozvykem je u nás falešné zlevnění, na které se oblbnutý kupující kolikrát snadno nachytá. Prostě se standardní cena zboží nechá stejná co minulý rok, nebo se pouze nepatrně upraví směrem dolů.

Pak se k takovému výrobku přidělá nová cenovka, kde se standardně uvede, že původní cena byla mnohem vyšší, než ta skutečná a cena po zlevnění se uvede vlastně zhruba v kontextu normální prodejní, nebo o malinko nižší hodnoty. Takže když se zboží normálně prodávalo třebas za 5.990,-, tak se uvede jeho původní cena 6.990,-, přičemž se zpropaguje bombastické snížení o desítky procent, načež obchodník “vykouzlí” jistě lákavou cenu po slevě 5.890,-. A ať nežere!

xboxlace

Proč jsem si na tyto praktiky vzpomněl? Inu přišel mi obvyklý emailový letáček z Alzy, je k vidění zde, v němž se mluví o tolik očekávaném zlevnění sortimentu a uvádějí se na první pohled lákavé ceny. Jenže skutek utek, Alza se chová přesně jako v textu výše. Stačí se podívat na herní konzoli Xbox 360. U ní je uvedena původní cena 7.723,-. Za tyto peníze se ale dlouhé měsíce konzole již dávno neprodávají. Pokud vím, prostřední model Xbox 360 “Pro” má doporučenou cenu 6.490,-, nikoli 7.723,-.

Zlevněná cena 6.195,- je sice v podstatě nižší, než oficiální, ale o slabé tři stovky a navíc s uvedením lživé informace o původní ceně, která je samozřejmě schválně nadsazená. Velkoobchodní ceny to nejsou ani náhodou. I za tu cenu je ale inzerovaný starý model Premium bez HDMI portu velice špatná koupě a již vůbec ne výhodná. Určitě těchto případů falešného zlevnění bude teď přibývat, tak si na to dejte dobrý pozor, ať se zbytečně nespálíte. U nás je to bohužel normální praxe. Já si příští týden raději opět zajedu např. do Německa, kde si nakoupím mnohem výhodněji, než u nepoctivých obchodníků z našich končin.