Nezávislý blog Michala Jonáše o hrách všeho druhu

the magister banner

 

V Malajsii žije a tvoří velmi šikovný samostatný herní vývojář s přezdívkou Nerdook, který do roku 2011 pracoval jako inženýr u velké petrolejářské společnosti Petronas. Vydělal si tam slušné peníze, ale táhlo ho to více k videohrám, a tak své výnosné zaměstnání pověsil na hřebík a již deset let se jako nezávislý tvůrce věnuje tvorbě indie her. Nerdook, vlastním jménem Sim Yih Chun, začínal jako autor jednoduchých flashových hříček do prohlížeče, které si zahrálo více než padesát milionů hráčů. Po tomto úspěchu se naučil tvořit v nástroji YoYo Games GameMaker Studio, načež v něm vypracoval již kvarteto plnohodnotných titulů, přičemž středověké detektivní fantasy RPG The Magister je tím posledním.

V tomto nástroji, určeném pro malá a nezávislá studia, jsou vyrobeny kupř. české hry jako Blackhole a Ministry of Broadcast. Sluší se zatleskat, že všech čtyř Nerdookových her se prodalo již k pěti milionům kopií, což je solidní úspěch kluka se třemi dětmi na krku, jenž si vydělává zcela vlastními silami jen za pomoci přátel. The Magister je až překvapivě fungující a zábavný mix mnoha žánrů, kdy toto středověké fantasy RPG v ručně kreslené 2D perspektivě dále kombinuje adventuru, akci, detektivku, karetní mechaniky a tahovou strategii do jednoho unikátního produktu. V této hře se přesunete do mírně temného a syrového světa fantasy středověku, do vzdálené pohraniční provincie Silverhurst.

 

 • Platforma: PC (hráno), SW
 • Datum vydání: 2. 9. 2021
 • Výrobce: Nerdook Productions (Malajsie)
 • Vydavatel: Digerati (USA)
 • Žánr: detektivní fantasy RPG
 • Česká lokalizace: ne
 • Multiplayer: ne
 • Dat ke stažení: 350 MB (PC GOG)
 • Herní doba: 3-5 hodin na 1 průchod
 • Přístupnost: 10+
 • Prodejní verze: digitální (PC GOG/Steam)
 • Cena: od 270,- (Steam)

 

V The Magister jste královým vyslancem

Prodlouženou rukou krále ze vzdáleného hlavního města říše jsou tzv. Magistři, zkušení bojovníci, pátrači, stopaři a průzkumníci, kteří mají za úkol i mimo dohled dvora prosazovat panovníkovu vůli, šířit jeho vliv a vynucovat plnění jeho dekretů a zákonů. Prostě, aby ani ti poslední lidičkové nezvlčili a nedělali si na hranicích království, co chtějí. Když v Silverhurstu dojde k nebývale troufalému činu, kdy je jeden magistr brutálně zavražděn, je na jeho místo povolán nový, který má za úkol vraždu objasnit a pachatele potrestat. Je příjemné, že si na začátku můžete svého magistra alespoň omezeně přizpůsobit podle svého. Může to být muž i žena několika drsných vzhledů (jsou to přece ostřílení bojovníci) i vlastností.

Ze svého magistra si můžete udělat třebas fanatika, alkoholika, heretika, pobožného, hrubiána apod. Postupně, jak sbíráte zkušenosti, si svoji postavu taktéž vylepšujete novými perky a dovednostmi. Jste tak lepší řečníci, vyšetřovatelé, útočníci, máte více zdraví či bonusů k obraně atd. Různé statistiky se totiž promítají celou hrou The Magister jako spojovací nit. Abyste se od nějaké postavy dověděli něco více než jen plané kecy, musíte s ní napřed navázat důvěrnější vztah, zde značený hvězdičkami. Do tří hvězd vám nic nepoví, ale za čtyři a více už vám své srdce pěkně otevře. U podezřelých tímto způsobem docílíte, že se postava podřekne či ukecne, čímž vám pátrání posune zase o kousek dál.

 

 

Dva týdny a dost!

The Magister se odehrává během maximálně dvou týdnů, což je termín, jaký vám dal vrchní generál magistrů na objasnění vraždy. Každý den je rozdělen na několik období (brzké ráno, pozdní odpoledne, večer, noc…), přičemž cestování do nové lokace vždy čas posune o další období. Některé úkoly a postavy najdete a potkáte jen v určené hodiny, kupř. místní ochlasta chodí pravidelně do místní hospody vždy navečer až do noci. Po příjezdu rázem zjistíte, že magistři nejsou v této odlehlé zemi vůbec vítaní. Napřed ale musíte ohledat místo činu s mrtvolou, načež se vám zpřístupní několik užitečných detektivních pomůcek, jako je ta klasická nástěnka postupu vyšetřování, mapa světa pro rychlé cestování s vyznačením nebezpečenství a deníček, v němž vidíte seznam úkolů.

Jeden průchod příběhem tedy v The Magister skončí trojím způsobem: buď umřete, kdy skonáte např. v bitce s bandity nebo v souboji s místní fantasy faunou (bloby, netvoři, zvířata, nemrtví apod.), nebo zdárně dokončíte pátrání, nebo vám vyprší lhůta čtrnácti dnů. Tato jedna seance vám zabere zhruba mezi třemi až pěti hodinami. Fíglem The Magister ale je, že je to titul speciálně uzpůsobený pro opakovaná hraní lehkým využitím systému rogue-lite. Když skončíte jednu kampaň a spustíte novou, hra vám díky procedurálně generovanému příběhu nabídne zase jiného magistra, jiné události, postavy, stopy a pachatele, takže vyšetřovat můžete prakticky nekonečně.

 

 

The Magister na tahy i karty

Bitky za využití útoků na blízko i na dálku (střelné zbraně ani kouzla tu nechybí) se odehrávají tahovou formou na čtvercové mřížce, na níž můžete na bojišti omezeně manévrovat. Veškeré vaše útoky sesíláte výběrem náhodně losovaných bojových karet z vašeho balíčku. Jedna karta dodá kupř. lehký útok na blízko, jiná silný na dálku, dále máte v balíčku podpůrné karty, jež např. posilní další útoky, nebo oslabí odolnost protivníka apod. Chytré je, že si balíček, mající zpočátku osmnáct karet, rozšiřujete nákupem nových u potulných kupců, případně vždy v boji vidíte druhotnou nabídku karet, které si můžete dočasně nakoupit do balíčku v rámci bitvy.

Tyto karty se ale míchají do pomyslné odhazovací hromádky, takže je nemůžete ihned použít proti nepříteli. Úspěchy a neúspěchy některých karet se pak řeší klasickým hozením imaginární šestistěnné kostky. 1-3 tečky znamenají třeba méně silný útok, jaký nepříteli sebere 7 bodů života (ti nejslabší protivníci z řady městské chásky mají jen 15 bodů života, silnější násobně více), a když vám padne 4-6, tak má útok hodnotu dvojnásobnou. Nepřátelé ovšem pro zjednodušení žádné karty ani kostky nemají. Mají prostě stanovené síly útoků a body života, takže vždy dobře vidíte, kolik vám z toho vašeho (na startu máte kolem 115 bodů života) uberou.

 

 

Když nemáte koule, musíte se vykecat

Kartami je řešena taktéž další minihra v podobě tzv. taktické diplomacie. Při konfrontaci se mimo boj můžete pokusit nepřítele zastrašit, nebo vůči přesile vykecat ze šlamastiky. K tomu máte jednak omezený počet tahových kol na používání karet (zpravidla dvanáct) a jednak omezený balíček taktických karet. Oproti boji ale potřebujete snížit během těch přidělených kol protivníkovi jeho zuřivost na nulu. To se provádí opět chytrým využitím karet, kterými si nejdříve vytvoříte zásobu empatie, z níž pak jinými kartami platíte snížení zuřivosti. Možná to takhle na monitoru vypadá složitě, ale vězte, že je to naprosto jednoduché.

Jenže každé další snížení zuřivosti je vždy o jednu empatii dražší a požadované karty pro snížení se vám nemusí dlouho dostat do nabídky klidně po dobu několika kol, i když třeba máte zrovna dostatek vytvořené empatie na placení. Tudíž pozdější kola nepostrádají napětí, což hra ještě podporuje zvyšující se frekvencí tlukotu srdce. Máte poslední kolo, v zásobě osm empatií, ale víte, že když vám hra nenamíchá tu správnou kartu snižující poslední zuřivost z 1 na 0, tak jste nahraní. A proti přesile to v boji nedáte, nebo se nedozvíte důležitou informaci v pátrání. Taktická diplomacie se totiž používá i jako prostředek na rozvázání jazyka svědků i podezřelých, tedy pokud již nemáte dovednosti, jež vám ve výslechu pomohou.

 

 

Když vám čtrnáct dnů na vypátrání vraha nestačí, pak nezbývá, než rozjet zcela novou rundu. Nicméně smrt tu překážkou není – oživí vás a donesou do hospody, a jede se dál. Velmi se mi líbí zdejší pěkná a stylová, ručně kreslená grafika s deskovými postavami, na kterou se díváte z horního 2D pohledu. Svého magistra ovládáte jak klikáním myší, tak i klávesnicí (WASD), a dokonce je plně podporován i ovladač včetně analogových páček! Parádní je, že si můžete napřed The Magister vyzkoušet v bezplatném demu na GOGu i Steamu, kdy dostanete normálně plnou hru, jen omezenou na první dva dny pátrání. Navíc nyní v akci na Steamu hra vyjde jen na 270,-, což je opravdu výborná nabídka za tuto neotřelou detektivně karetní kombinaci!

The Magister mne nakonec velmi příjemně překvapil. Čekal jsem totálně překombinovanou zbastleninu všemožných žánrů bez ladu a skladu, ale zahrál jsem si výborný mix mnoha prvků, jaký nepostrádá atmosféru temného fantasy středověku, pohledný obrázek, srozumitelná pravidla a mechaniky i řádnou porci napětí zejména v karetních soubojích a v diplomacii. Jasně, chybí tu pořádný dabing a při hraní jste vystaveni snad až moc vrtošivé paní štěstěně, přičemž věřím, že dát se všanc házení kostek a rozmíchaným kartám asi není úplně pro každého. Jenže za ten mrzký peníz je The Magister unikátním, zábavným a veskrze povedeným dílkem nejen  na současné indie scéně.

 

Hodnocení GamesBlogu: 8/10