Nezávislý blog Michala Jonáše o hrách všeho druhu

Xbox360.jpgV souvislosti s vypuštěním posledního update dashboardu konzole Xbox 360 se šuškalo, že všichni majitelé online účtů na Xbox Live mimo oficiálně podporované země přijdou zkrátka, protože Microsoft zakáže připojení na internet z nepodporovaných krajů, mezi něž patří i naše domovina. Nicméně nakonec se ukázalo, že MS pouze v souladu s legislativou znemožnil stažení licencovaného obsahu pro určitou zemi z cizích oblastí.

Týká se to tedy hlavně služby Video Marketplace, která nabízí ke stažení celé filmy a seriály s licencí pouze pro severoamerický trh, ale i majitelé amerických účtů z jiných zemí měli přístup k tomuto obsahu povolen. Nyní tomu tak není a k žádnému hromadnému odpojování uživatelů od služby Xbox Live nedošlo. Jenže aktuálně je situace znovu velmi podobná, neřku-li panická.

O restrikci na hráče, kteří si upravili své konzole pro přehrávání neoriginálních kopií se již ví, a je to logický krok, ovšem v posledních dnech údajně podle vyjádření některých vlastníků konzole v ČR dochází i k rušení Live účtů i u legálních vlastníků konzole. Microsoft k tomu zatím nevydal žádné oficiální stanovisko, ale šíří se názor, že je to v souvislosti s předčasným prodejem Forzy Motorsport 2 u nás, přičemž Microsoftem schválené datum vydání je až 8. června. Disky s hrou jsou totiž dávno vylisovány a některé české obchody tudíž nakoupily hry již dříve z neoficiálních zdrojů, přičemž je pochopitelně okamžitě potichu uvedly do prodeje.

V tuto dobu nám tak závidí doslova celý svět, protože ani v zámoří hra ještě není k dostání. A právě ti, kteří si legálně Forzu 2 zakoupili a hráli ji, by měli prý dostat zákaz používání internetových služeb Xboxu. Moc se mě tento výklad nezdá, protože koncový uživatel pochopitelně nemůže vědět nic o datech vydání her a nikdo mu nemůže diktovat, kdy si koupenou hru vůbec může zahrát. Navíc své účty mají zablokovaní také hráči, kteří Forzu ještě nikdy nehráli a konzoli mají také legální. Spíše se přikláním k názoru, že v souvislosti s blokováním účtů u nelegálně upravených konzolí se systém trošku vymkl kontrole a jak už to u MS bývá, postihuje i nesprávné uživatele.

Sice je u nás služba Xbox Live vlastně neoficiální (podle MS dokonce nelegální, zajímavé že Sony to nevadí) a před jejím využitím je nutné vyplnit údaje na jednu z podporovaných zemí, ale bez připojení na internet nemá Xbox 360 valného významu. Zatím bych tedy přinejmenším koupi nového Xboxu raději trošku pozdržel a posečkal, jak se situace vlastně nakonec vyvine. PS3 na druhou stranu sice má funkční online zatím bez výstrah, ale zase na ní není pořádně co hrát, takže je to na trhu next-gen konzolí skoro prašť jako uhoď.