Nezávislý blog Michala Jonáše o hrách všeho druhu

mobiltvNedávno jsem prodal svůj předchozí mobil Sony Ericsson M600i a zařekl se, že už žádný mobil od této společnosti nechci, protože M600 trpěl stálými restarty a neodladěným firmware, kvůli čemuž nešlo využívat tento přístroj na 100%. Předtím jsem používal “Walkman” W700i a u něj zase začalo zlobit čidlo krytky fotoaparátu, takže ten se prakticky neustále sám zapínal, i když byla krytka zavřená. Nový mobil jsem tedy na přání nafasoval z práce, nakonec jsem si zvolil Nokii 6233, která podporuje všechna možná připojení, od GPRS, přes HSCSD, Edge až k UMTS. Náš pracovní operátor je O2, který přes UMTS a streamované video nabízí službu mobilní televize.

Nechal jsem si tedy poslat konfigurační sms s potřebným nastavením pro internetový účet streamovaného videa a službu vyzkoušel. Telefonica neposkytuje plné DVB-H, nýbrž přes protokol IPTV (podobně jako u své internetové televize) posílá komprimované video. Tato služba funguje automaticky všem zákazníkům O2, stačí jen mobil s podporou 3G sítí a aktivovaný nějaký datový tarif. Pokrytí UMTS je ale nicotné, pouze v Praze a částečně v Brně, takže jinde se mobilní televize sledovat nedá. Zkoušel jsem to i mimo 3G signál a televize se zobrazí, nicméně přes GPRS je streamování po několika sekundách stále přerušováno načítáním dat do vyrovnávací paměti, takže v praxi je sledování nepoužitelné.

O2 aktuálně nabízí 6 kanálů v živém vysílání: ČT2, ČT24, Prima, Óčko, Meteo TV a Eurosport. Eurosport má i český komentář. Platí se vždy za balík všech programů, tedy za jedno zaplacení můžete sledovat všechny nabízené programy. Na 24 hodin neomezeného sledování to stojí 20 korun, na týden 75 a na měsíc 150. Přitom již nejsou strhávány žádné další poplatky za přenos dat. Televize se spouští pouze na wapovém portálu O2 Active, který je na “domácích” telefonech přednastaven jako domovská stránka. Zde se vybere odkaz na mobilní tv a zvolí předplacené období, načež se spustí video přehrávač v mobilu a začne se načítat video.

V síti UMTS je načítání dílem pouhých několika sekund, poté je již datový tok zcela konstantní a video se již nijak nepřerušuje. V Nokii lze obraz roztáhnout a překlopit na šířku displeje. I když je obraz trošku kostičkový a rozmazaný, na mobil bych čekal daleko horší kvalitu. Většinu titulků tak lze docela v pohodě přečíst. Hodně mě překvapil zvuk, který je velmi čistý a sytý, a taktéž jako video nijak nevypadává. Ovšem při pohybu např. v autě už bude signál asi méně stabilní. Když chcete změnit program, musíte se ale znovu přepnout do prohlížeče a vyvolat wapovou stránku s nabízenými kanály, rovnou přepínat nelze. Samozřejmě že již nic neplatíte, po předplacenou dobu můžete měnit všechny kanály dle libosti.

Je velká škoda, že máme v ČR tak malé pokrytí 3G signálem, protože zrovna při cestování by se tato služba hodila nejvíce, např. pro sledování přímých sportovních přenosů. Jenže použití pouze v Praze se mi zdá trošku zbytečné, možná jen pro návštěvníky z jiných oblastí. Zde tedy vidím kardinální nedostatek této služby, než v rozmazaném a komprimovaném obrazu. Kdyby bylo pokrytí daleko lepší, mobilní televize by tak byla skvělou alternativou pro sledování pořadů na cestách. V současné době to na větší rozšíření této služby nevidím, ale T-Mobile již testuje vyspělejší mobilní televizi DVB-H s lepším obrazem a stereofonním zvukem, takže do budoucna se možná něčeho užitečnějšího dočkáme, nejen ve dvou největších městech.

Domovská www stránka O2 mobilní televize je zde.