Nezávislý blog Michala Jonáše o hrách všeho druhu

Pokud se pravidelně díváte na proslulý závod 24 hodin Le Mans, možná vám dříve neušlo partnerství Microsoftu s továrním týmem Peugeot Sport, jenž nasazoval v královské kategorii LMP1 (Le Mans Prototypes 1) speciály 908 HDI FAP. Inu to bylo tak. Když Microsoft kutil svoji Forzu Motorsport 2, tedy již předposlední díl, jeho produkce se domluvila s Peugeotem, jenž do hry licencoval právě svůj vytrvalostní speciál 908.

Však si s ním můžete nejen ve dvojce pěkně zajezdit. I kvůli tomu, že konkureční Gran Turismo rozvíjí partnerství s další francouzskou automobilkou Citroen, stal se tovární tým Peugeot a Forza jakýmsi oficiálním spojenectvím, když Peugeot na svých akcích a předváděčkách nechával návštěvníky jezdit právě ve Forze se svými vozy, jež tak hra propagovala. Navíc byly ostré 908 potištěny velkými reklamami na Xbox 360. Tento svazek pak celebroval drtivé vítězství v Le Mans ročníku 2009.  Jenže se stalo něco překvapivého. Peugeot se po vyhraném závodě s Microsoftem rozloučil, to byla na trhu další, již třetí Forza Motorsport.

Peugeoty převlékly kabát: nejdříve za Xbox 360…

Těžko říci, proč se obě společnosti rozešly, ale možná v tom hrálo to, že Microsoft dále nevyvíjel žádnou realistickou závodní hru, v níž by mohl peugeoty více propagovat. Hozené rukavice si tak zřejmě všimli v Sony, potažmo Polyphony Digital, jež kutí připravované Gran Turismo 5. Jak známo tato hra taktéž, podobně jako dříve Forza, nabídne legendární závodní okruh De la Sarthe u vesničky Le Mans, stejně jako oficiální vozy tohoto závodu Peugeot 908. A tak si Sony může udělat alespoň jeden velký zářez na pažbě, kdy i ona přebrala Microsoftu zajímavý byznys.

Však všechny tovární peugeoty se v letošním ročníku převlékly do reklam na Playstation, a to na přesných místech, kde byly o rok dříve loga Xboxu. Jistě, Sony potřebuje na rozdíl od Microsoftu hodně zpropagovat Gran Turismo 5, protože nekonečné odklady mnoho fandů pěkně navztekaly. I proto svoji závodní hru propagovala taktéž na bilboardech vedle celé trati v Le Mans a za paddockem ještě postavila velký kamion s herními kutlochy, kde se jezdilo speciální demo GT5. Jistě nemusím připomínat s čím a na čem.

…a pak za Playstation

Každopádně je dobře vidět, že Sony už hodně tlačí na pilu, jak se pomalu, ale jistě už blíží snad konečný termín vydání Gran Turisma 5 a propagace skrze známé automobilky je určitě dobrá věc, jak dát o sobě více vědět. Však si jistě vzpomínáte na mé dřívější připomenutí partnerství Gran Turisma s Nissanem a prezentačky Gran Turisma na neméně slavných 24H Nürburgringu. Jediná škoda, že to nové duo Peugeot – Playstation tak neslavně skončilo v letošním závodě, kdy pohříchu nedojel do cíle ani jeden z nasazených vozů 908. No, snad to nebude pro Gran Turismo nějaké špatné znamení. Ta hra už potřebuje finišovat jako sůl.